gnome-mime-data - en to ru translation catalogue (361 entries)

en: 2D chemical structure
ru: двумерная химическая структура

en: 3D Studio image
ru: изображение формата 3D Studio

en: AIFC audio
ru: аудиозапись формата AIFC

en: AIFF audio
ru: аудиозапись формата AIFF

en: ANIM animation
ru: анимация формата ANIM

en: ARJ archive
ru: архив формата ARJ

en: AVI video
ru: видеозапись формата AVI

en: AbiWord document
ru: документ формата AbiWord

en: Active Server page
ru: скрипт формата "активная страница сервера (.asp)"

en: Address card
ru: визитка

en: Adobe FrameMaker font
ru: шрифт формата Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
ru: метрики шрифта формата Adobe

en: Andrew Toolkit inset
ru: вкладка формата Andrew Toolkit

en: Application launcher
ru: программа запуска приложения

en: ApplixWare Graphics image
ru: изображение формата ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
ru: документ формата Applixware Words

en: Applixware presentation
ru: презентация формата Applixware

en: Applixware spreadsheet
ru: таблица формата Applixware

en: Ar archive
ru: Архив формата ar

en: Assembly source code
ru: Исходный текст на языке ассемблера

en: Audio
ru: Аудиозапись

en: Authors list
ru: Список авторов

en: AutoCAD image
ru: изображение формата AutoCAD

en: BCPIO document
ru: документ формата BCPIO

en: BDF font
ru: шрифт формата BDF

en: Backup file
ru: резервный файл

en: Basic audio
ru: обычная аудиозапись

en: Bibliography record
ru: библиографическая запись

en: Binary program
ru: двоичная программа

en: BitTorrent seed file
ru: файл рассеивания программы BitTorrent

en: Blender file
ru: файл формата Blender

en: Block device
ru: блочное устройство

en: Bzip2 compressed file
ru: сжатый (программой bzip2) файл

en: C shell script
ru: скрипт оболочки типа csh

en: C source code
ru: исходный код на языке Си

en: C source code header
ru: заголовок исходного кода на языке Си

en: C++ source code
ru: исходный код на языке Си++

en: CGI program
ru: программа типа CGI

en: CGM image
ru: изображение формата CGM

en: CMU raster image
ru: растровое изображение формата CMU

en: CPIO archive
ru: архив формата CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
ru: сжатый (программой gzip) архив формата CPIO

en: Calendar file
ru: файл календаря

en: Calendar or event document
ru: календарь или событие

en: Character device
ru: символьное устройство

en: Cinelerra editing sheet
ru: лист редактирования программы Cinerella

en: Comma-separated text document
ru: документ с текстовыми полями, разделёнными запятыми

en: Commodore 64 audio
ru: аудиозапись формата Commodore 64

en: Compound document
ru: составной документ

en: Compress-compressed file
ru: сжатый (программой compress) файл

en: Compressed GIMP document
ru: сжатый документ формата GIMP

en: Corel Draw drawing
ru: рисунок формата Corel Draw

en: Crystalline structure model
ru: структурная модель программы Cristalline

en: DCL script
ru: скрипт типа DSL

en: DOS font
ru: шрифт формата DOS

en: DOS/Windows program
ru: программа типа DOS/Windows

en: DSSSL document
ru: документ типа DSSSL

en: DV video
ru: видеозапись формата DV

en: DXF vector graphic
ru: векторная графика формата DXF

en: Debian package
ru: пакет формата Debian

en: Device Independant Bitmap
ru: изображение формата DIB

en: Dia diagram
ru: диаграмма формата Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
ru: изображение формата Digital Imaging and Communications in Medicine

en: Digital Moving Picture Exchange image
ru: Изображение формата Digital Moving Picture Exchange

en: Directory information file
ru: Файл информации о каталоге

en: DjVu image
ru: изображение формата DjVu

en: Document type definition
ru: Файл определения типа документа (DTD)

en: Documents
ru: Документы

en: Documents/Diagram
ru: Документы/Диаграммы

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
ru: Документы/Расширяемый язык разметки (XML)

en: Documents/Numeric
ru: Документы/Числовые

en: Documents/Plain Text
ru: Документы/Простой текст

en: Documents/Presentation
ru: Документы/Презентации

en: Documents/Project Management
ru: Документы/Управление проектами

en: Documents/Published Materials
ru: Документы/Печатные материалы

en: Documents/Spreadsheet
ru: Документы/Электронные таблицы

en: Documents/TeX
ru: Документы/TeX

en: Documents/Text Markup
ru: Документы/Размеченный текст

en: Documents/Vector Graphics
ru: Документы/Векторная графика

en: Documents/Word Processor
ru: Документы/Текстовые процессоры

en: Documents/World Wide Web
ru: Документы/Всемирная паутина (WWW)

en: Dolby Digital audio
ru: цифровая аудиозапись формата Dolby Digital

en: Dreamcast ROM
ru: ПЗУ формата Dreamcast

en: Emacs Lisp source code
ru: исходный код на языке Emacs Lisp

en: Email headers
ru: заголовки эл.письма

en: Email message/mailbox
ru: эл.письмо/почтовый ящик

en: Encrypted message
ru: зашифрованное сообщение

en: Enlightenment theme
ru: тема для оконного менеджера "Энлайтенмент" (Enlightenment)

en: Enriched text document
ru: форматированный текстовый документ

en: Epiphany bookmarks file
ru: файл закладок браузера "Эпифания"

en: FLAC audio
ru: аудиозапись формата FLAC

en: FLC animation
ru: анимация формата FLC

en: FLI animation
ru: анимация формата FLI

en: FastTracker II audio
ru: аудиозапись формата FastTracker II

en: FlashPix Image
ru: изображение формата FlashPix

en: Flexible Image Transport System
ru: изображение формата Flexible Image Transport System

en: Folder
ru: Папка

en: Fortran source code
ru: исходный текст на языке Fortran

en: FrameMaker interchange document
ru: документ обмена формата FrameMaker

en: G3 fax image
ru: факсовое изображение формата G3

en: GIF image
ru: изображение формата GIF

en: GIMP document
ru: документ формата GIMP

en: GMC link
ru: ссылка формата GMC

en: GNOME desktop theme
ru: тема рабочего стола среды Гном

en: GNU Oleo Spreadsheet
ru: таблица формата GNU Oleo

en: GNU mail message
ru: почтовое сообщение формата GNU mail

en: GTK configuration
ru: файл настройки библиотеки GTK

en: Game Boy ROM
ru: ПЗУ формата Game Boy

en: Genesis ROM
ru: ПЗУ формата Genesis

en: Glade project
ru: проект формата Glade

en: GnuCash workbook
ru: рабочая книга формата GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ru: таблица формата Gnumeric

en: Gtar archive
ru: архив формата gtar

en: Gtktalog Catalogue
ru: каталог формата Gtktalog

en: Gzip-compressed file
ru: сжатый (программой gzip) файл

en: HDF document
ru: документ формата HDF

en: HTML page
ru: страница формата HTML

en: Haskell source code
ru: исходный код на языке Haskell

en: Help page
ru: страница справки

en: IDL document
ru: документ формата IDL

en: IEF image
ru: изображение формата IEF

en: IFF image
ru: изображение формата IFF

en: ILBM image
ru: изображение формата ILBM

en: ISI video
ru: видеозапись формата ISI

en: ISO image
ru: образ диска формата ISO

en: Images
ru: Изображения

en: Impulse Tracker audio
ru: аудиозапись формата Impulse Tracker

en: Information
ru: Информация

en: Information/Calendar
ru: Информация/Календарь

en: Information/Financial
ru: Информация/Финансы

en: Installed GNOME desktop theme
ru: установленная тема ребочего стола среды Гном

en: JBuilder Project
ru: проект формата JBuilder

en: JPEG image
ru: изображение формата JPEG

en: Java byte code
ru: байт-код языка Java

en: Java code archive
ru: архив формата java

en: Java source code
ru: исходный текст на языке Джава (Java)

en: JavaScript source code
ru: исходный текст на языке ДжаваСкрипт (JavaScript)

en: KDE application details
ru: файл сведений о приложении KDE

en: KIllustrator document
ru: документ формата KIllustrator

en: KPresenter presentation
ru: презентация формата KPresenter

en: KSpread spreadsheet
ru: таблица формата KSpread

en: KWord document
ru: документ формата KWord

en: Korn shell script
ru: скрипт оболочки типа Korn

en: LHA archive
ru: архив формата LHA

en: LHARC archive
ru: архив формата LHARC

en: LIBGRX font
ru: шрифт формата LIBGRX

en: LightWave object
ru: объект формата LightWave

en: LightWave scene
ru: сцена формата LightWave

en: Linux PSF console font
ru: консольный шрифт формата Linux PSF

en: Literate haskell source code
ru: литерированный исходный код на языке Хаскел (Haskell)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ru: таблица формата Lotus 1-2-3

en: LyX document
ru: документ формата LyX

en: MIDI audio
ru: аудиозапись формата MIDI

en: MOD audio
ru: аудиозапись формата MOD

en: MP3 audio
ru: аудиозапись формата MP3

en: MP3 audio playlist
ru: список аудиозаписей формата MP3

en: MPEG video
ru: видеозапись формата MPEG

en: MPEG-4 audio
ru: аудиозапись формата MPEG-4

en: MS ASF audio
ru: аудиозапись формата MS ASF

en: MS ASF video
ru: видеозапись формата MS ASF

en: MS video
ru: видеозапись формата MS

en: MSX ROM
ru: ПЗУ формата MSX

en: MacBinary file
ru: файл формата MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ru: файл Macintosh, кодированный как AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
ru: файл Macintosh, кодированный как BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
ru: архив формата Macintosh StuffIt

en: Macromedia Flash file
ru: файл формата Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
ru: презентация формата MagicPoint

en: Magick image format
ru: изображение формата Magick image

en: Mail delivery report
ru: отчёт о доставке почты

en: Mail disposition report
ru: отчёт о перемещении почты

en: Mail system report
ru: отчёт почтовой системы

en: Manual page
ru: страница руководства (man)

en: Manual page (compressed)
ru: сжатая страница руководства (man)

en: Master System or Game Gear ROM
ru: ПЗУ формата Master System или Game Gear

en: MathML document
ru: документ формата MathML

en: Matroska video
ru: видеозапись формата Matroska

en: Memory dump
ru: дамп памяти

en: Message
ru: Cообщение

en: Message digest
ru: дайджест сообщений

en: Message in several formats
ru: сообщение в нескольких форматах

en: Microsoft Excel spreadsheet
ru: таблица формата Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
ru: документ формата Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
ru: список записей формата Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
ru: видеозапись формата Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
ru: документ формата Microsoft Word

en: Microsoft video
ru: видеозапись формата Microsoft

en: Monkey audio
ru: аудиозапись формата Monkey

en: Mozilla bookmarks file
ru: файл закладок браузера "Мозилла"

en: Multi-part message
ru: сообщение из нескольких частей

en: NES ROM
ru: ПЗУ формата NES

en: Named pipe
ru: именованный канал

en: Nautilus link
ru: ссылка формата Nautilus

en: Netscape bookmarks file
ru: файл закладок браузера "Нетскейп"

en: Nintendo64 ROM
ru: ПЗУ формата Nintendo64

en: Nullsoft video
ru: видеозапись формата Nullsoft

en: ODA document
ru: документ формата ODA

en: Object code
ru: объектный код

en: Objective C source code
ru: исходный код на языке Обжектив Си (Objective C)

en: Ogg audio
ru: аудиозапись формата ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
ru: презентация формата OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Impress presentation template
ru: шаблон презентации формата OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Math document
ru: документ формата OpenOffice.org Math

en: OpenOffice.org Writer document
ru: документ формата OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer global document
ru: глобальный документ формата OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer template
ru: шаблон формата OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org drawing
ru: рисунок формата OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
ru: шаблон рисунка формата OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
ru: таблица формата OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
ru: шаблон таблицы формата OpenOffice.org

en: OpenType font
ru: шрифт формата OpenType

en: PBM image
ru: изображение формата PBM

en: PC Paintbrush image
ru: растровое изображение формата PC Paintbrush

en: PCF font
ru: шрифт формата PCF

en: PDF document
ru: документ формата PDF

en: PEF program
ru: программа формата PEF

en: PGM image
ru: изображение формата PGM

en: PGN chess game
ru: шахматный матч формата PGN

en: PGP keys
ru: ключи формата PGP

en: PGP message
ru: сообщение формата PGP

en: PGP signature
ru: подпись формата PGP

en: PGP-encrypted file
ru: файл, закодированный с помощью PGP

en: PHP script
ru: скрипт на языке PHP

en: PICT image
ru: изображение формата PICT

en: PNG image
ru: изображение формата PNG

en: PNM image
ru: изображение формата PNM

en: PPM image
ru: изображение формата PPM

en: Packages
ru: Пакеты

en: Palm OS database
ru: база данных формата Palm OS

en: Palm Pixmap image
ru: изображение формата Palm Pixmap

en: Partial email message
ru: частичное сообщение эл.почты

en: Pascal source code
ru: исходный текст на языке Паскаль (Pascal)

en: Perl script
ru: скрипт на языке Перл (Perl)

en: Photo CD image
ru: изображение формата Photo CD

en: Photoshop document
ru: документ формата Photoshop

en: Plain text document
ru: текстовый документ

en: Playlist
ru: список записей

en: PostScript Type 1 font
ru: шрифт формата PostScript Type 1

en: PostScript document
ru: документ формата PostScript

en: Profiler results
ru: результаты профилирования

en: Project Plan
ru: документ формата Project Plan

en: Python byte code
ru: байт-код языка Python

en: Python source code
ru: исходный код на языке Пайтон (Python)

en: QuickTime movie
ru: фильм формата QuickTime

en: Quicken document
ru: документ формата Quicken

en: Quicken for Windows document
ru: документ формата Quicken for Windows

en: RAR archive
ru: архив формата RAR

en: README document
ru: документ README

en: RGB image
ru: изображение формата RGB

en: RIFF audio
ru: аудиозапись формата RIFF

en: RPM package
ru: пакет формата RPM

en: Raw Gray Sample
ru: изображение формата Raw Gray Sample

en: RealAudio document
ru: документ формата RealAudio

en: RealAudio/Video document
ru: документ формата RealAudio/Video

en: RealVideo video
ru: видеозапись формата RealVideo

en: Reference to remote file
ru: ссылка на удалённый (remote) файл

en: Rejected patch file
ru: отвергнутый файл заплатки

en: Rich text document
ru: документ с форматированным текстом

en: S/MIME file
ru: Файл формата S/MIME

en: S/MIME signature
ru: подпись формата S/MIME

en: SGI video
ru: видеозапись формата SGI

en: SGML document
ru: документ формата SGML

en: SHOUTcast playlist
ru: список записей формата SHOUTcast

en: SMIL script
ru: скрипт на языке SMIL

en: SQL code
ru: код на языке SQL

en: SUN Rasterfile
ru: растровое изображение формата SUN

en: SV4 CPIO archive
ru: архив формата SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
ru: архив формата SV4 CPIP (с CRC)

en: SVG art
ru: изображение формата SVG

en: Samba share
ru: общий ресурс сервера Samba

en: Scheme source code
ru: исходный код на языке Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
ru: аудиозапись формата Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
ru: аудиозапись формата Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
ru: инструмент формата Scream Tracker

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Security
ru: Безопасность

en: Setext document
ru: документ формата Setext

en: Shared Printer
ru: общий принтер

en: Shared library
ru: Разделяемая библиотека

en: Shell archive
ru: архив оболочки

en: Shell script
ru: скрипт оболочки

en: Signed message
ru: подписанное сообщение

en: Silicon Graphics image
ru: изображение формата Silicon Graphics

en: Socket
ru: сокет

en: Software Development
ru: Разработка ПО

en: Software Development/ROM Images
ru: Разработка ПО/Образы ПЗУ

en: Software Development/Source Code
ru: Разработка ПО/Исходный код

en: Software author credits
ru: авторы программы

en: Software installation instructions
ru: инструкции по установке программы

en: Software license terms
ru: лицензия на программу

en: Source code patch
ru: заплатка к исходному коду

en: Speech document
ru: документ формата Speech

en: Speedo font
ru: шрифт формата Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
ru: документ формата Spreadsheet Interchange

en: Stampede package
ru: пакет типа Stampede

en: StarCalc spreadsheet
ru: таблица формата StarCalc

en: StarChart chart
ru: диаграмма формата StarChart

en: StarDraw drawing
ru: рисунок формата StarDraw

en: StarImpress presentation
ru: презентация формата StarImpress

en: StarMail file
ru: файл формата StarMail

en: StarMath document
ru: документ формата StarMath

en: StarOffice extended metafile image
ru: расширенный метафайл изображения формата StarOffice

en: StarWriter document
ru: документ формата StarWriter

en: Style sheet
ru: таблица стилей

en: Sun mu-law audio
ru: аудиозапись формата Sun mu-law

en: SunOS News font
ru: шрифт формата SunOS News

en: Symbolic link
ru: символическая ссылка

en: System
ru: Система

en: TIFF image
ru: изображение формата TIFF

en: Tab-separated text document
ru: текстовый документ с полями, разделёнными табуляцией

en: Tar archive
ru: архив формата tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
ru: сжатый (программой bzip2) архив формата tar

en: Tar archive (Gzip-compressed)
ru: сжатый (программой gzip) архив формата tar

en: TarGA image
ru: изображение формата TarGA

en: Tcl script
ru: скрипт на языке Tcl

en: TeX document
ru: документ формата TeX

en: TeX dvi document
ru: документ формата TeX dvi

en: TeX font
ru: шрифт формата TeX

en: TeX font metrics
ru: метрики шрифта формата TeX

en: TeXInfo document
ru: документ формата TeXInfo

en: Theme
ru: тема

en: ToutDoux document
ru: документ формата ToutDoux

en: Troff document
ru: документ формата troff

en: Troff me input document
ru: входной документ формата troff me

en: Troff mm input document
ru: входной документ формата troff mm

en: Troff ms input document
ru: входной документ формата troff ms

en: TrueType font
ru: шрифт формата TrueType

en: Truevision Targa image
ru: изображение формата Truevision Targa

en: USENET news message
ru: сообщение новостей формата USENET

en: Unidata netCDF document
ru: документ формата Unidata netCDF

en: Unknown type
ru: неизвестный тип

en: User Interface
ru: Пользовательский интерфейс

en: User Interface/Fonts
ru: Пользовательский интерфейс/Шрифты

en: Ustar archive
ru: архив формата ustar

en: V font
ru: шрифт формата V font

en: VOC audio
ru: аудиозапись формата VOC

en: VRML document
ru: документ формата VRML

en: Verilog source code
ru: исходный код на языке Верилог (Verilog)

en: Video
ru: Видеозапись

en: Vivo video
ru: видеозапись формата Vivo

en: WAIS source code
ru: исходный код на языке WAIS

en: Wave audio
ru: аудиозапись формата wave

en: Wavelet video
ru: видеозапись формата Wavelet

en: Web folder
ru: веб-папка

en: Windows bitmap image
ru: изображение формата Windows bitmap

en: Windows icon image
ru: изображение формата пиктограммы Windows

en: Windows metafile graphics
ru: графика формата Windows metafile

en: WordPerfect document
ru: документ формата WordPerfect

en: X bitmap image
ru: изображение формата X bitmap

en: X window image
ru: изображение формата X window

en: XBEL bookmarks file
ru: файл закладок формата XBEL

en: XML document
ru: документ формата XML

en: XPM image
ru: изображение формата XPM

en: Xbase database
ru: база данных формата Xbase

en: Yacc grammar source code
ru: исходный текст парсера на языке Yacc

en: Z shell script
ru: скрипт оболочки типа zsh

en: Zip archive
ru: архив формата zip

en: Zoo archive
ru: архив формата Zoo

en: gettext translation
ru: перевод в формате gettext

en: iPod software
ru: Программное обуспечение iPod

en: xfig vector graphic
ru: векторная графика формата xfig
