gnome-mime-data - en to sr translation catalogue (360 entries)

en: 2D chemical structure
sr: 2Д хемијска структура

en: 3D Studio image
sr: 3D Studio слика

en: AIFC audio
sr: AIFC звучни запис

en: AIFF audio
sr: AIFF звучни запис

en: ANIM animation
sr: ANIM анимација

en: ARJ archive
sr: ARJ архива

en: AVI video
sr: AVI видео

en: AbiWord document
sr: AbiWord документ

en: Active Server page
sr: Активна серверска страна

en: Address card
sr: Картица адресара

en: Adobe FrameMaker font
sr: Adobe FrameMaker фонт

en: Adobe font metrics
sr: Adobe метрика фонта

en: Andrew Toolkit inset
sr: Andrew додатаг групе алата

en: Application launcher
sr: Покретач програма

en: ApplixWare Graphics image
sr: ApplixWare Graphics слика

en: Applixware Words document
sr: Applixware Words документ

en: Applixware presentation
sr: Applixware презентација

en: Applixware spreadsheet
sr: Applixware таблични прорачун

en: Ar archive
sr: Ar архива

en: Assembly source code
sr: Асемблерски изворни кôд

en: Audio
sr: Звучни запис

en: Authors list
sr: Листа аутора

en: AutoCAD image
sr: AutoCAD слика

en: BCPIO document
sr: BCPIO документ

en: BDF font
sr: BDF фонт

en: Backup file
sr: Резервна копија

en: Basic audio
sr: Основни звучни запис

en: Bibliography record
sr: Библиографски запис

en: Binary program
sr: Бинарни програм

en: BitTorrent seed file
sr: Датотека са БитТорентовим полазиштима

en: Blender file
sr: Блендер датотека

en: Block device
sr: Блок уређај

en: Bzip2 compressed file
sr: bzip компресована датотека

en: C shell script
sr: C скрипта окружења

en: C source code
sr: C изворни кôд

en: C source code header
sr: C заглавља изворног кôда

en: C++ source code
sr: C++ изворни кôд

en: CGI program
sr: CGI програм

en: CGM image
sr: CGM слика

en: CMU raster image
sr: CMU растерска слика

en: CPIO archive
sr: CPIO архива

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
sr: CPIO архива (компресована gzip-ом)

en: Calendar file
sr: Датотека календара

en: Calendar or event document
sr: Календар или документ догађаја

en: Character device
sr: Карактер уређај

en: Cinelerra editing sheet
sr: Синелера лист за уређивање

en: Comma-separated text document
sr: Текстуална база записа подјељених зарезом

en: Commodore 64 audio
sr: Commodore 64 звучни запис

en: Compound document
sr: Сједињени документ

en: Compress-compressed file
sr: compress-компресовани документ

en: Compressed GIMP document
sr: Компресовани GIMP документ

en: Corel Draw drawing
sr: Corel Draw цртеж

en: Crystalline structure model
sr: Кристалин структурни модел

en: DCL script
sr: DCL скрипта

en: DOS font
sr: DOS фонт

en: DOS/Windows program
sr: DOS/Windows програм

en: DSSSL document
sr: DSSSL документ

en: DV video
sr: DV видео

en: DXF vector graphic
sr: DXF векторска графика

en: Debian package
sr: Debian пакет

en: Device Independant Bitmap
sr: Битмапа независна од уређаја

en: Dia diagram
sr: Dia дијаграм

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
sr: Слика за дигиталну фотографију и комуникацију у медицини

en: Digital Moving Picture Exchange image
sr: Дигитални облик за размену покретних слика

en: Directory information file
sr: Датотека са информацијама о директоријуму

en: DjVu image
sr: DjVu слика

en: Document type definition
sr: Дефиниција типа датотеке

en: Documents
sr: Документ

en: Documents/Diagram
sr: Документ/Дијаграм

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
sr: Документ/Напредни језик обиљежавања (XML)

en: Documents/Numeric
sr: Документ/Нумерички запис

en: Documents/Plain Text
sr: Документ/Обичан текст

en: Documents/Presentation
sr: Документ/Презентација

en: Documents/Project Management
sr: Документ/Пројектни менаџер

en: Documents/Published Materials
sr: Документ/Публиковани материјал

en: Documents/Spreadsheet
sr: Документ/Табеларни прорачуни

en: Documents/TeX
sr: Документ/ТеКС

en: Documents/Text Markup
sr: Документ/Текст обележавања

en: Documents/Vector Graphics
sr: Документ/Векторска графика

en: Documents/Word Processor
sr: Документ/Процесор текста

en: Documents/World Wide Web
sr: Документ/Свјетска мрежа

en: Dolby Digital audio
sr: Дигитални Dolby звучни запис

en: Dreamcast ROM
sr: Dreamcast ром

en: Emacs Lisp source code
sr: Емакс Лисп изворни кôд

en: Email headers
sr: Заглавље е-поруке

en: Email message/mailbox
sr: Електронска порука/сандуче

en: Encrypted message
sr: Енкриптована порука

en: Enlightenment theme
sr: Enlightenment тема

en: Enriched text document
sr: Обогаћени текстуални документ

en: Epiphany bookmarks file
sr: Epiphany датотека маркера

en: FLAC audio
sr: FLAC аудио запис

en: FLC animation
sr: FLC анимација

en: FLI animation
sr: FLI анимација

en: FastTracker II audio
sr: FastTracker II аудио запис

en: FlashPix Image
sr: FlashPix слика

en: Flexible Image Transport System
sr: Флексибилни транспортни систем слика

en: Folder
sr: Директоријум

en: Fortran source code
sr: Фортран изворни кôд

en: FrameMaker interchange document
sr: FrameMaker размјењиви документ

en: G3 fax image
sr: G3 факс слика

en: GIF image
sr: GIF слика

en: GIMP document
sr: GIMP документ

en: GMC link
sr: GMC веза

en: GNOME desktop theme
sr: ГНОМ тема окружења

en: GNU Oleo Spreadsheet
sr: ГНУ Oleo табеларни прорачун

en: GNU mail message
sr: ГНУ е-писмо

en: GTK configuration
sr: Гтк конфигурација

en: Game Boy ROM
sr: Game Boy ром

en: Genesis ROM
sr: Genesis ром

en: Glade project
sr: Glade пројекат

en: GnuCash workbook
sr: GnuCash радна свеска

en: Gnumeric spreadsheet
sr: Gnumeric табеларни прорачун

en: Gtar archive
sr: Gtar архива

en: Gtktalog Catalogue
sr: Gtktalog каталог

en: Gzip-compressed file
sr: gzip-компресована датотека

en: HDF document
sr: HDF документ

en: HTML page
sr: HTML страна

en: Haskell source code
sr: Haskell изворни кôд

en: Help page
sr: Страна помоћи

en: IDL document
sr: IDL документ

en: IEF image
sr: IEF слика

en: IFF image
sr: IFF слика

en: ILBM image
sr: ILBM слика

en: ISI video
sr: ISI видео

en: ISO image
sr: ISO слика

en: Images
sr: Слике

en: Impulse Tracker audio
sr: Impulse Tracker звучни запис

en: Information
sr: Информације

en: Information/Calendar
sr: Информације/Календар

en: Information/Financial
sr: Информације/Финансије

en: Installed GNOME desktop theme
sr: Инсталирана тема ГНОМ окружења

en: JBuilder Project
sr: JBuilder пројекат

en: JPEG image
sr: JPEG слика

en: Java byte code
sr: Java бајтни кôд

en: Java code archive
sr: Архива Јава кôда

en: Java source code
sr: Јава изворни кôд

en: JavaScript source code
sr: ЈаваСкрипт изворни кôд

en: KDE application details
sr: Детаљи о КДЕ програму

en: KIllustrator document
sr: KIllustrator документ

en: KPresenter presentation
sr: KPresenter презентација

en: KSpread spreadsheet
sr: KSpread табеларни прорачун

en: KWord document
sr: KWord документ

en: Korn shell script
sr: Korn скрипта окружења

en: LHA archive
sr: LHA архива

en: LHARC archive
sr: LHARC архива

en: LIBGRX font
sr: LIBGRX фонт

en: LightWave object
sr: LightWave објекат

en: LightWave scene
sr: LightWave сцена

en: Linux PSF console font
sr: Линукс PSF конзолни фонт

en: Literate haskell source code
sr: Literate haskell изворни кôд

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sr: Lotus 1-2-3 табеларни прорачун

en: LyX document
sr: LyX документ

en: MIDI audio
sr: MIDI звучни запис

en: MOD audio
sr: MOD звучни запис

en: MP3 audio
sr: MP3 звучни запис

en: MP3 audio playlist
sr: MP3 листа звучних записа

en: MPEG video
sr: MPEG видео

en: MPEG-4 audio
sr: MPEG-4 звучни запис

en: MS ASF audio
sr: MS ASF звучни запис

en: MS ASF video
sr: MS ASF видео

en: MS video
sr: MS видео

en: MSX ROM
sr: MSX ром

en: MacBinary file
sr: MacBinary датотека

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sr: Мекинтош AppleDouble-encoded датотека

en: Macintosh BinHex-encoded file
sr: Мекинтош BinHex-encoded датотека

en: Macintosh StuffIt archive
sr: Мекинтош StuffIt архива

en: Macromedia Flash file
sr: Macromedia Flash датотека

en: MagicPoint presentation
sr: MagicPoint презентација

en: Magick image format
sr: Magick формат слике

en: Mail delivery report
sr: Извештај доставе поруке

en: Mail disposition report
sr: Извештај размјештаја порука

en: Mail system report
sr: Извештај система коресподенције

en: Makefile
sr: Производна датотека

en: Manual page
sr: Страна упутства

en: Manual page (compressed)
sr: Страна упутства (компресована)

en: Master System or Game Gear ROM
sr: Master System или Game Gear ром

en: MathML document
sr: MathML документ

en: Matroska video
sr: Матрeшка видео

en: Memory dump
sr: Mеморијски извјештај

en: Message
sr: Порука

en: Message digest
sr: Gруписане поруке

en: Message in several formats
sr: Поруке у више формата

en: Microsoft Excel spreadsheet
sr: Микрософт Ексел табеларни прорачун

en: Microsoft PowerPoint document
sr: Микрософт ПауерПоинт документ

en: Microsoft WMV playlist
sr: Микрософт WMV листа нумера

en: Microsoft WMV video
sr: Микрософт WMV видео

en: Microsoft Word document
sr: Микрософт Word документ

en: Microsoft video
sr: Микрософт видео

en: Monkey audio
sr: Monkey звучни запис

en: Mozilla bookmarks file
sr: Mozilla фајл маркера

en: Multi-part message
sr: Вишедјелна порука

en: NES ROM
sr: NES ром

en: Named pipe
sr: Именована цев

en: Nautilus link
sr: Наутилус веза

en: Netscape bookmarks file
sr: Netscape фајл маркера

en: Nintendo64 ROM
sr: Nintendo64 ром

en: Nullsoft video
sr: Nullsoft видео

en: ODA document
sr: ODA документ

en: Object code
sr: Објектни кôд

en: Objective C source code
sr: Објектни C изворни кôд

en: Ogg audio
sr: Ogg звучни запис

en: OpenOffice.org Impress presentation
sr: OpenOffice.org Impress презентација

en: OpenOffice.org Impress presentation template
sr: OpenOffice.org Impress шема презентације

en: OpenOffice.org Math document
sr: OpenOffice.org Math документ

en: OpenOffice.org Writer document
sr: OpenOffice.org Writer документ

en: OpenOffice.org Writer global document
sr: OpenOffice.org Writer глобални документ

en: OpenOffice.org Writer template
sr: OpenOffice.org Writer шема

en: OpenOffice.org drawing
sr: OpenOffice.org цртеж

en: OpenOffice.org drawing template
sr: OpenOffice.org шема цртежа

en: OpenOffice.org spreadsheet
sr: OpenOffice.org табеларни прорачун

en: OpenOffice.org spreadsheet template
sr: OpenOffice.org шема табеларног прорачуна

en: OpenType font
sr: OpenType фонт

en: PBM image
sr: PBM слика

en: PC Paintbrush image
sr: PC Paintbrush слика

en: PCF font
sr: PCF фонт

en: PDF document
sr: PDF документ

en: PEF program
sr: PEF програм

en: PGM image
sr: PGM слика

en: PGN chess game
sr: PGN шаховска игра

en: PGP keys
sr: PGP кључ

en: PGP message
sr: PGP порука

en: PGP signature
sr: PGP потпис

en: PGP-encrypted file
sr: PGP-енкриптована датотека

en: PHP script
sr: PHP скрипта

en: PICT image
sr: PICT слика

en: PNG image
sr: PNG слика

en: PNM image
sr: PNM слика

en: PPM image
sr: PPM слика

en: Packages
sr: Пакет

en: Palm OS database
sr: Palm OS база података

en: Palm Pixmap image
sr: Palm Pixmap слика

en: Partial email message
sr: Парцијална е-порука

en: Pascal source code
sr: Pascal изворни кôд

en: Perl script
sr: Perl скрипта

en: Photo CD image
sr: Фото Це-Де слика

en: Photoshop document
sr: Фотошоп документ

en: Plain text document
sr: Обичан текстуални документ

en: Playlist
sr: Листа нумера

en: PostScript Type 1 font
sr: ПостСкрипт Тип 1 фонт

en: PostScript document
sr: ПостСкрипт документ

en: Profiler results
sr: Резултати профилатора

en: Project Plan
sr: Пројектни план

en: Python byte code
sr: Python бајт кôд

en: Python source code
sr: Питон изворни кôд

en: QuickTime movie
sr: QuickTime филм

en: Quicken document
sr: Quicken документ

en: Quicken for Windows document
sr: Quicken for Windows документ

en: RAR archive
sr: РАР архива

en: README document
sr: ПРОЧИТАЈМЕ документ

en: RGB image
sr: RGB слика

en: RIFF audio
sr: RIFF звучни запис

en: RPM package
sr: RPM пакет

en: Raw Gray Sample
sr: Узорак необрађене сиве

en: RealAudio document
sr: RealAudio документ

en: RealAudio/Video document
sr: RealAudio/Video документ

en: RealVideo video
sr: RealVideo видео

en: Reference to remote file
sr: Референца на удаљену датотеку

en: Rejected patch file
sr: Датотека одбијене закрпе

en: Rich text document
sr: Обогаћени текстуални документ

en: S/MIME file
sr: S/MIME датотека

en: S/MIME signature
sr: S/MIME потпис

en: SGI video
sr: SGI видео

en: SGML document
sr: SGML документ

en: SHOUTcast playlist
sr: SHOUTcast листа нумера

en: SMIL script
sr: SMIL скрипта

en: SQL code
sr: SQL кôд

en: SUN Rasterfile
sr: SUN растерска датотека

en: SV4 CPIO archive
sr: SV4 CPIO архива

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
sr: SV4 CPIP архива (са CRC-ом)

en: SVG art
sr: SVG сртеж

en: Samba share
sr: Samba дељени ресурс

en: Scheme source code
sr: Scheme изворни кôд

en: Scream Tracker 3 audio
sr: Scream Tracker 3 звучни запис

en: Scream Tracker audio
sr: Scream Tracker звучни запис

en: Scream Tracker instrument
sr: Scream Tracker инструмент

en: Search results
sr: Резултати претраге

en: Security
sr: Заштита

en: Setext document
sr: Setext документ

en: Shared Printer
sr: Дељени штампач

en: Shared library
sr: Дељена библиотека

en: Shell archive
sr: Архива окружења

en: Shell script
sr: Скрипта окружења

en: Signed message
sr: Потписана порука

en: Silicon Graphics image
sr: Silicon Graphics слика

en: Socket
sr: Сокет

en: Software Development/ROM Images
sr: Software Development/РОМ слика

en: Software Development/Source Code
sr: Software Development/изворни кôд

en: Software author credits
sr: Захвале аутора програма

en: Software installation instructions
sr: Упутство за инсталацију програма

en: Software license terms
sr: Лиценца за програм

en: Source code patch
sr: Закрпа изворног кôда

en: Speech document
sr: Speech документ

en: Speedo font
sr: Speedo фонт

en: Spreadsheet Interchange document
sr: Размењиви документ табеларног прорачуна

en: Stampede package
sr: Stampede пакет

en: StarCalc spreadsheet
sr: StarCalc табеларни прорачун

en: StarChart chart
sr: StarChart графикон

en: StarImpress presentation
sr: StarImpress презентација

en: StarMail file
sr: StarMail датотека

en: StarMath document
sr: StarMath документ

en: StarOffice extended metafile image
sr: StarOffice проширена метафајл слика

en: StarWriter document
sr: StarWriter документ

en: Style sheet
sr: Стилска страна

en: Sun mu-law audio
sr: Sun mu-law звучни запис

en: SunOS News font
sr: SunOS News фонт

en: Symbolic link
sr: Симболичка веза

en: System
sr: Систем

en: TIFF image
sr: TIFF слика

en: Tab-separated text document
sr: Текстуална база података раздвојених табулатором

en: Tar archive
sr: Tar архива

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
sr: Tar архива (bzip2-компресована)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
sr: Tar архива (gzip-компресована)

en: TarGA image
sr: TarGA слика

en: Tcl script
sr: Tcl скрипта

en: TeX document
sr: TeX документ

en: TeX dvi document
sr: TeX dvi документ

en: TeX font
sr: TeX фонт

en: TeX font metrics
sr: TeX метрика фонта

en: TeXInfo document
sr: TeXInfo документ

en: Theme
sr: Тема

en: ToutDoux document
sr: ToutDoux документ

en: Troff document
sr: Troff документ

en: Troff me input document
sr: Troff me улазни документ

en: Troff mm input document
sr: Troff mm улазни документ

en: Troff ms input document
sr: troff ms улазни документ

en: TrueType font
sr: TrueType фонт

en: Truevision Targa image
sr: Truevision Targa слика

en: USENET news message
sr: Порука са дискусионе групе

en: Unidata netCDF document
sr: Unidata netCDF документ

en: Unknown type
sr: Непознати тип

en: User Interface
sr: Корисничко сучеље

en: User Interface/Fonts
sr: Корисничко сучеље/Фонт

en: Ustar archive
sr: Ustar архива

en: V font
sr: V фонт

en: VOC audio
sr: VOC звучни запис

en: VRML document
sr: VRML документ

en: Verilog source code
sr: Верилог изворни кôд

en: Video
sr: Видео

en: Vivo video
sr: Vivo видео

en: WAIS source code
sr: WAIS изворни кôд

en: Wave audio
sr: Wave звучни запис

en: Wavelet video
sr: Wavelet видео

en: Web folder
sr: ВЕБ директоријум

en: Windows bitmap image
sr: Windows битмапирана слика

en: Windows icon image
sr: Windows икона

en: Windows metafile graphics
sr: Windows метафајл графика

en: WordPerfect document
sr: WordPerfect документ

en: X bitmap image
sr: X битмапирана слика

en: X window image
sr: X прозор слика

en: XBEL bookmarks file
sr: XBEL датотека маркера

en: XML document
sr: XML документ

en: XPM image
sr: XPM слика

en: Xbase database
sr: Xbase база података

en: Yacc grammar source code
sr: Изворни кôд Yacc граматике

en: Z shell script
sr: Z скрипта окружења

en: Zip archive
sr: Zip архива

en: Zoo archive
sr: Zoo архива

en: gettext translation
sr: gettext превод

en: iPod software
sr: iPod програм

en: xfig vector graphic
sr: xfig векторска графика
