gnome-mime-data - en to sv translation catalogue (359 entries)

en: 2D chemical structure
sv: 2D-kemistruktur

en: 3D Studio image
sv: 3D Studio-bild

en: AIFC audio
sv: AIFC-ljud

en: AIFF audio
sv: AIFF-ljud

en: ANIM animation
sv: ANIM-animation

en: ARJ archive
sv: ARJ-arkiv

en: AVI video
sv: AVI-video

en: AbiWord document
sv: AbiWord-dokument

en: Active Server page
sv: Active Server-sida

en: Address card
sv: Adresskort

en: Adobe FrameMaker font
sv: Adobe FrameMaker-typsnitt

en: Adobe font metrics
sv: Adobe-typsnittsmetrik

en: Andrew Toolkit inset
sv: Andrew-verktygssamling insatt

en: Application launcher
sv: Programstartare

en: ApplixWare Graphics image
sv: ApplixWare Graphics-bild

en: Applixware Words document
sv: ApplixWare Words-dokument

en: Applixware presentation
sv: Applixware-presentation

en: Applixware spreadsheet
sv: ApplixWare-kalkylblad

en: Ar archive
sv: Ar-arkiv

en: Assembly source code
sv: Assemblerkällkod

en: Audio
sv: Ljud

en: Authors list
sv: Författarlista

en: AutoCAD image
sv: AutoCAD-bild

en: BCPIO document
sv: BCPIO-dokument

en: BDF font
sv: BDF-typsnitt

en: Backup file
sv: Säkerhetskopia

en: Basic audio
sv: Enkelt ljud

en: Bibliography record
sv: Bibliografipost

en: Binary program
sv: Binärprogram

en: BitTorrent seed file
sv: BitTorrent-fröfil

en: Blender file
sv: Blender-fil

en: Block device
sv: Blockenhet

en: Bzip2 compressed file
sv: Bzip2-komprimerad fil

en: C shell script
sv: Skalskript (csh)

en: C source code
sv: C-källkod

en: C source code header
sv: C-källkodshuvud

en: C++ source code
sv: C++-källkod

en: CGI program
sv: CGI-program

en: CGM image
sv: CGM-bild

en: CMU raster image
sv: CMU-rasterbild

en: CPIO archive
sv: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
sv: CPIO-arkiv (Gzip-komprimerat)

en: Calendar file
sv: Kalenderfil

en: Calendar or event document
sv: Kalender- eller händelsedokument

en: Character device
sv: Teckenenhet

en: Cinelerra editing sheet
sv: Cinelerra-redigeringsblad

en: Comma-separated text document
sv: Kommaseparerat textdokument

en: Commodore 64 audio
sv: Commodore 64-ljud

en: Compound document
sv: Sammansatt dokument

en: Compress-compressed file
sv: Compress-komprimerad fil

en: Compressed GIMP document
sv: Komprimerat GIMP-dokument

en: Corel Draw drawing
sv: Corel Draw-teckning

en: Crystalline structure model
sv: Kristallstrukturmodell

en: DCL script
sv: DCL-skript

en: DOS font
sv: DOS-typsnitt

en: DOS/Windows program
sv: DOS/Windows-program

en: DSSSL document
sv: DSSSL-dokument

en: DV video
sv: DV-video

en: DXF vector graphic
sv: DXF-vektorgrafik

en: Debian package
sv: Debianpaket

en: Device Independant Bitmap
sv: Enhetsoberoende bitmapp

en: Dia diagram
sv: Dia-diagram

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
sv: Bildformat för digital bildbehandling och medicinsk kommunikation

en: Digital Moving Picture Exchange image
sv: DPX-bild (Digital Moving Picture Exchange)

en: Directory information file
sv: Kataloginformationsfil

en: DjVu image
sv: DjVu-bild

en: Document type definition
sv: Dokumenttypdefinition

en: Documents
sv: Dokument

en: Documents/Diagram
sv: Dokument/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
sv: Dokument/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
sv: Dokument/Numeriskt

en: Documents/Plain Text
sv: Dokument/Vanlig text

en: Documents/Presentation
sv: Dokument/Presentation

en: Documents/Project Management
sv: Dokument/Projekthantering

en: Documents/Published Materials
sv: Dokument/Publicerade material

en: Documents/Spreadsheet
sv: Dokument/Kalkylblad

en: Documents/TeX
sv: Dokument/TeX

en: Documents/Text Markup
sv: Dokument/Textmarkup

en: Documents/Vector Graphics
sv: Dokument/Vektorgrafik

en: Documents/Word Processor
sv: Dokument/Ordbehandlare

en: Documents/World Wide Web
sv: Dokument/WWW

en: Dolby Digital audio
sv: Dolby Digital-ljud

en: Dreamcast ROM
sv: Dreamcast-rom

en: Emacs Lisp source code
sv: Emacs Lisp-källkod

en: Email headers
sv: E-posthuvuden

en: Email message/mailbox
sv: E-postmeddelande/brevlåda

en: Encrypted message
sv: Krypterat meddelande

en: Enlightenment theme
sv: Enlightenment-tema

en: Enriched text document
sv: Berikat textdokument

en: Epiphany bookmarks file
sv: Epiphany-bokmärkesfil

en: FLAC audio
sv: FLAC-ljud

en: FLC animation
sv: FLC-animation

en: FLI animation
sv: FLI-animation

en: FastTracker II audio
sv: FastTracker II-ljud

en: FlashPix Image
sv: FlashPix-bild

en: Flexible Image Transport System
sv: Flexibelt bildtransportssystem

en: Folder
sv: Mapp

en: Fortran source code
sv: Fortran-källkod

en: FrameMaker interchange document
sv: FrameMaker-utbytesdokument

en: G3 fax image
sv: G3-faxbild

en: GIF image
sv: GIF-bild

en: GIMP document
sv: GIMP-dokument

en: GMC link
sv: GMC-länk

en: GNOME desktop theme
sv: GNOME-skrivbordstema

en: GNU Oleo Spreadsheet
sv: GNU Oleo-kalkylblad

en: GNU mail message
sv: GNU-epostmeddelande

en: GTK configuration
sv: GTK-konfiguration

en: Game Boy ROM
sv: Game Boy-rom

en: Genesis ROM
sv: Genesis-rom

en: Glade project
sv: Glade-projekt

en: GnuCash workbook
sv: GnuCash-arbetsbok

en: Gnumeric spreadsheet
sv: Gnumeric-kalkylblad

en: Gtar archive
sv: Gtar-arkiv

en: Gtktalog Catalogue
sv: Gtktalog-katalog

en: Gzip-compressed file
sv: Gzip-komprimerad fil

en: HDF document
sv: HDF-dokument

en: HTML page
sv: HTML-sida

en: Haskell source code
sv: Haskell-källkod

en: Help page
sv: Hjälpsida

en: IDL document
sv: IDL-dokument

en: IEF image
sv: IEF-bild

en: IFF image
sv: IFF-bild

en: ILBM image
sv: ILBM-bild

en: ISI video
sv: ISI-video

en: ISO image
sv: ISO-avbild

en: Images
sv: Bilder

en: Impulse Tracker audio
sv: Impulse Tracker-ljud

en: Information/Calendar
sv: Information/Kalender

en: Information/Financial
sv: Information/Ekonomi

en: Installed GNOME desktop theme
sv: Installerat GNOME-skrivbordstema

en: JBuilder Project
sv: JBuilder-projekt

en: JPEG image
sv: JPEG-bild

en: Java byte code
sv: Java-bytekod

en: Java code archive
sv: Java-kodarkiv

en: Java source code
sv: Java-källkod

en: JavaScript source code
sv: JavaScript-källkod

en: KDE application details
sv: KDE-programinformation

en: KIllustrator document
sv: KIllustrator-dokument

en: KPresenter presentation
sv: KPresenter-presentation

en: KSpread spreadsheet
sv: KSpread-kalkylblad

en: KWord document
sv: KWord-dokument

en: Korn shell script
sv: Korn-skalskript

en: LHA archive
sv: LHA-arkiv

en: LHARC archive
sv: LHARC-arkiv

en: LIBGRX font
sv: LIBGRX-typsnitt

en: LightWave object
sv: LightWave-objekt

en: LightWave scene
sv: LightWave-scen

en: Linux PSF console font
sv: Linux PSF-konsolltypsnitt

en: Literate haskell source code
sv: Literate Haskell-källkod

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sv: Lotus 1-2-3-kalkylblad

en: LyX document
sv: LyX-dokument

en: MIDI audio
sv: MIDI-ljud

en: MOD audio
sv: MOD-ljud

en: MP3 audio
sv: MP3-ljud

en: MP3 audio playlist
sv: MP3-ljudspellista

en: MPEG video
sv: MPEG-video

en: MPEG-4 audio
sv: MPEG-4-ljud

en: MS ASF audio
sv: MS ASF-ljud

en: MS ASF video
sv: MS ASF-video

en: MS video
sv: MS-video

en: MSX ROM
sv: MSX-rom

en: MacBinary file
sv: MacBinary-fil

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sv: Macintosh AppleDouble-kodad fil

en: Macintosh BinHex-encoded file
sv: Macintosh BinHex-kodad fil

en: Macintosh StuffIt archive
sv: Macintosh StuffIt-arkiv

en: Macromedia Flash file
sv: Macromedia Flash-fil

en: MagicPoint presentation
sv: MagicPoint-presentation

en: Magick image format
sv: Magick-bildformat

en: Mail delivery report
sv: E-postleveransrapport

en: Mail disposition report
sv: E-postdispositionsrapport

en: Mail system report
sv: E-postsystemrapport

en: Makefile
sv: Makefil

en: Manual page
sv: Manualsida

en: Manual page (compressed)
sv: Manualsida (komprimerad)

en: Master System or Game Gear ROM
sv: Master System eller Game Gear-rom

en: MathML document
sv: MathML-dokument

en: Matroska video file
sv: Matroska-videofil

en: Memory dump
sv: Minnesdump

en: Message
sv: Meddelande

en: Message digest
sv: Meddelandesamling

en: Message in several formats
sv: Meddelande i flera format

en: Microsoft Excel spreadsheet
sv: Microsoft Excel-kalkylblad

en: Microsoft PowerPoint document
sv: Microsoft PowerPoint-dokument

en: Microsoft WMV playlist
sv: Microsoft WMV-spellista

en: Microsoft WMV video
sv: Microsoft WMV-video

en: Microsoft Word document
sv: Microsoft Word-dokument

en: Microsoft video
sv: Microsoft-video

en: Monkey audio
sv: Monkey-ljud

en: Mozilla bookmarks file
sv: Mozilla-bokmärkesfil

en: Multi-part message
sv: Meddelande i flera delar

en: NES ROM
sv: NES-rom

en: Named pipe
sv: Namngivet rör

en: Nautilus link
sv: Nautiluslänk

en: Netscape bookmarks file
sv: Netscape-bokmärkesfil

en: Nintendo64 ROM
sv: Nintendo64-rom

en: Nullsoft video
sv: Nullsoft-video

en: ODA document
sv: ODA-dokument

en: Object code
sv: Objektkod

en: Objective C source code
sv: Objective C-källkod

en: Ogg audio
sv: Ogg-ljud

en: OpenOffice.org Impress presentation
sv: OpenOffice.org Impress-presentation

en: OpenOffice.org Impress presentation template
sv: OpenOffice.org Impress-presentationsmall

en: OpenOffice.org Math document
sv: OpenOffice.org Math-dokument

en: OpenOffice.org Writer document
sv: OpenOffice.org Writer-dokument

en: OpenOffice.org Writer global document
sv: OpenOffice.org Writer-globaldokument

en: OpenOffice.org Writer template
sv: OpenOffice.org Writer-mall

en: OpenOffice.org drawing
sv: OpenOffice.org-teckning

en: OpenOffice.org drawing template
sv: OpenOffice.org-teckningsmall

en: OpenOffice.org spreadsheet
sv: OpenOffice.org-kalkylblad

en: OpenOffice.org spreadsheet template
sv: OpenOffice.org-kalkylbladsmall

en: OpenType font
sv: OpenType-typsnitt

en: PBM image
sv: PBM-bild

en: PC Paintbrush image
sv: PC Paintbrush-bild

en: PCF font
sv: PCF-typsnitt

en: PDF document
sv: PDF-dokument

en: PEF program
sv: PEF-program

en: PGM image
sv: PGM-bild

en: PGN chess game
sv: PGN-schackparti

en: PGP keys
sv: PGP-nycklar

en: PGP message
sv: PGP-meddelande

en: PGP signature
sv: PGP-signatur

en: PGP-encrypted file
sv: PGP-krypterad fil

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: PICT image
sv: PICT-bild

en: PNG image
sv: PNG-bild

en: PNM image
sv: PNM-bild

en: PPM image
sv: PPM-bild

en: Packages
sv: Paket

en: Palm OS database
sv: Palm OS-databas

en: Palm Pixmap image
sv: Palm-pixmapbild

en: Partial email message
sv: Del av e-postmeddelande

en: Pascal source code
sv: Pascal-källkod

en: Perl script
sv: Perlskript

en: Photo CD image
sv: PhotoCD-bild

en: Photoshop document
sv: Photoshopdokument

en: Plain text document
sv: Vanligt textdokument

en: Playlist
sv: Spellista

en: PostScript Type 1 font
sv: PostScript Type 1-typsnitt

en: PostScript document
sv: PostScript-dokument

en: Profiler results
sv: Profilerarresultat

en: Project Plan
sv: Projektplan

en: Python byte code
sv: Python-bytekod

en: Python source code
sv: Python-källkod

en: QuickTime movie
sv: QuickTime-film

en: Quicken document
sv: Quicken-dokument

en: Quicken for Windows document
sv: Quicken för Windows-dokument

en: RAR archive
sv: RAR-arkiv

en: README document
sv: README-dokument

en: RGB image
sv: RGB-bild

en: RIFF audio
sv: RIFF-ljud

en: RPM package
sv: RPM-paket

en: Raw Gray Sample
sv: Raw Gray-sampel

en: RealAudio document
sv: RealAudio-dokument

en: RealAudio/Video document
sv: RealAudio/Video-dokument

en: RealVideo video
sv: RealVideo-video

en: Reference to remote file
sv: Referens till fjärrfil

en: Rejected patch file
sv: Avvisad patchfil

en: Rich text document
sv: Rikt textdokument

en: S/MIME file
sv: S/MIME-fil

en: S/MIME signature
sv: S/MIME-signatur

en: SGI video
sv: SGI-video

en: SGML document
sv: SGML-dokument

en: SHOUTcast playlist
sv: SHOUTcast-spellista

en: SMIL script
sv: SMIL-skript

en: SQL code
sv: SQL-kod

en: SUN Rasterfile
sv: SUN-rasterfil

en: SV4 CPIO archive
sv: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
sv: SV4 CPIO-arkiv (med CRC)

en: SVG art
sv: SVG-konst

en: Samba share
sv: Samba-utdelning

en: Scheme source code
sv: Scheme-källkod

en: Scream Tracker 3 audio
sv: Scream Tracker 3-ljud

en: Scream Tracker audio
sv: Scream Tracker-ljud

en: Scream Tracker instrument
sv: Scream Tracker-instrument

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Security
sv: Säkerhet

en: Setext document
sv: Setext-dokument

en: Shared Printer
sv: Delad skrivare

en: Shared library
sv: Delat bibliotek

en: Shell archive
sv: Skalarkiv

en: Shell script
sv: Skalskript

en: Signed message
sv: Signerat meddelande

en: Silicon Graphics image
sv: Silicon Graphics-bild

en: Socket
sv: Uttag

en: Software Development
sv: Programvaruutveckling

en: Software Development/ROM Images
sv: Programvaruutveckling/ROM-avbilder

en: Software Development/Source Code
sv: Programvaruutveckling/Källkod

en: Software author credits
sv: Programförfattarlista

en: Software installation instructions
sv: Programinstallationsinstruktioner

en: Software license terms
sv: Programlicensavtal

en: Source code patch
sv: Källkodspatch

en: Speech document
sv: Speech-dokument

en: Speedo font
sv: Speedo-typsnitt

en: Spreadsheet Interchange document
sv: Spreadsheet Interchange-dokument

en: Stampede package
sv: Stampede-paket

en: StarCalc spreadsheet
sv: StarCalc-kalkylblad

en: StarChart chart
sv: StarChart-diagram

en: StarDraw drawing
sv: StarDraw-teckning

en: StarImpress presentation
sv: StarImpress-presentation

en: StarMail file
sv: StarMail-fil

en: StarMath document
sv: StarMath-dokument

en: StarOffice extended metafile image
sv: StarOffice extended metafile-bild

en: StarWriter document
sv: StarWriter-dokument

en: Style sheet
sv: Formatmall

en: Sun mu-law audio
sv: Sun µ-law-ljud

en: SunOS News font
sv: SunOS News-typsnitt

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: TIFF image
sv: TIFF-bild

en: Tab-separated text document
sv: Tabbseparerat textdokument

en: Tar archive
sv: Tar-arkiv

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
sv: Tar-arkiv (Bzip2-komprimerat)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
sv: Tar-arkiv (Gzip-komprimerat)

en: TarGA image
sv: TarGA-bild

en: Tcl script
sv: Tcl-skript

en: TeX document
sv: TeX-dokument

en: TeX dvi document
sv: TeX dvi-dokument

en: TeX font
sv: TeX-typsnitt

en: TeX font metrics
sv: TeX-typsnittsmetrik

en: TeXInfo document
sv: TeXInfo-dokument

en: Theme
sv: Tema

en: ToutDoux document
sv: ToutDoux-dokument

en: Troff document
sv: Troff-dokument

en: Troff me input document
sv: Troff me-indatadokument

en: Troff mm input document
sv: Troff mm-indatadokument

en: Troff ms input document
sv: Troff ms-indatadokument

en: TrueType font
sv: TrueType-typsnitt

en: Truevision Targa image
sv: Truevision Targa-bild

en: USENET news message
sv: diskussionsgruppsmeddelande

en: Unidata netCDF document
sv: Unidata netCDF-dokument

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: User Interface/Fonts
sv: Användargränssnitt/Typsnitt

en: Ustar archive
sv: Ustar-arkiv

en: V font
sv: V-typsnitt

en: VOC audio
sv: VOC-ljud

en: VRML document
sv: VRML-dokument

en: Verilog source code
sv: Verilog-källkod

en: Vivo video
sv: Vivo-video

en: WAIS source code
sv: WAIS-källkod

en: Wave audio
sv: Wave-ljud

en: Wavelet video
sv: Wavelet-video

en: Web folder
sv: Webbmapp

en: Windows bitmap image
sv: Windows-bitmappbild

en: Windows icon image
sv: Windows-ikonbild

en: Windows metafile graphics
sv: Windows metafile-grafik

en: WordPerfect document
sv: WordPerfect-dokument

en: X bitmap image
sv: X-bitmappbild

en: X window image
sv: X-fönsterbild

en: XBEL bookmarks file
sv: XBEL-bokmärkesfil

en: XML document
sv: XML-dokument

en: XPM image
sv: XPM-bild

en: Xbase database
sv: Xbase-databas

en: Yacc grammar source code
sv: Yacc-grammatikkällkod

en: Z shell script
sv: Z-skalskript

en: Zip archive
sv: Zip-arkiv

en: Zoo archive
sv: Zoo-arkiv

en: gettext translation
sv: gettext-översättning

en: iPod software
sv: iPod-programvara

en: xfig vector graphic
sv: xfig-vektorgrafik
