gnome-mime-data - en to th translation catalogue (342 entries)

en: 2D chemical structure
th: โครงสร้างเคมีสองมิติ

en: 3D Studio image
th: ภาพ 3D Studio

en: AIFC audio
th: เสียง AIFC

en: AIFF audio
th: เสียง AIFF

en: ANIM animation
th: ภาพเคลื่อนไหว ANIM

en: ARJ archive
th: แฟ้มบีบอัด RAR

en: AVI video
th: วิดีโอ AVI

en: AbiWord document
th: เอกสาร AbiWord

en: Active Server page
th: หน้าแอ็คทีฟเซิร์ฟเวอร์

en: Address card
th: บัตรที่อยู่

en: Adobe FrameMaker font
th: แบบอักษร Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
th: เมตริกอักษร Adobe

en: Application launcher
th: ตัวเรียกใช้โปรแกรม

en: ApplixWare Graphics image
th: ภาพ ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
th: เอกสาร Applixware Word

en: Applixware presentation
th: งานนำเสนอ Applixware

en: Applixware spreadsheet
th: ตารางคำนวน Applixware

en: Ar archive
th: แฟ้มบีบอัด ar

en: Assembly source code
th: โค้ดภาษา Assembly

en: Audio
th: เสียง

en: Authors list
th: รายชื่อผู้เขียน

en: AutoCAD image
th: ภาพ AutoCAD

en: BCPIO document
th: เอกสาร BCPIO

en: BDF font
th: แบบอักษร BDF

en: Backup file
th: แฟ้มสำรองข้อมูล

en: Basic audio
th: เสียงพื้นฐาน

en: Bibliography record
th: รายการในบรรณานุกรม

en: Binary program
th: โปรแกรมไบนารี

en: BitTorrent seed file
th: แฟ้ม seed ของ BitTorrent

en: Blender file
th: แฟ้ม Blender

en: Bzip2 compressed file
th: แฟ้มบีบอัด bzip2

en: C shell script
th: สคริปต์เชลล์ C

en: C source code
th: โค้ดภาษา C

en: C source code header
th: โค้ดหัวแฟ้มภาษา C

en: C++ source code
th: โค้ดภาษา C++

en: CGI program
th: โปรแกรม CGI

en: CGM image
th: ภาพ CGM

en: CMU raster image
th: ภาพราสเตอร์ CMU

en: CPIO archive
th: แฟ้มจัดเก็บ CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
th: แฟ้มจัดเก็บ CPIO (บีบอัดโดย gzip)

en: Calendar file
th: แฟ้มปฏิทิน

en: Calendar or event document
th: เอกสารปฏิทินหรือเหตุการณ์

en: Cinelerra editing sheet
th: แผนแก้ไข Cinelerra

en: Comma-separated text document
th: เอกสารข้อความแบ่งกั้นด้วยตัวลูกน้ำ

en: Commodore 64 audio
th: เสียง Commodore 64

en: Compound document
th: เอกสารผสม

en: Compress-compressed file
th: แฟ้มบีบอัด compress

en: Compressed GIMP document
th: แฟ้ม GIMP ที่ถูกบีบอัด

en: Corel Draw drawing
th: ภาพวาด Corel Draw

en: Crystalline structure model
th: แบบโครงสร้างคริสตอล

en: DCL script
th: สคริปต์ DCL

en: DOS font
th: แบบอักษร DOS

en: DOS/Windows program
th: โปรแกรมสำหรับ ดอส/วินโดวส์

en: DSSSL document
th: เอกสาร DSSSL

en: DV video
th: วิดีโอ DV

en: DXF vector graphic
th: ภาพเวกเตอร์ DXF

en: Debian package
th: แพ็กเกจ Debian

en: Device Independant Bitmap
th: บิตแมปไม่ขึ้นกับอุปกรณ์

en: Dia diagram
th: แผนภาพ Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
th: ภาพ Digital Imaging and Communications in Medicine

en: Digital Moving Picture Exchange image
th: ภาพ Digital Moving Picture Exchange

en: Directory information file
th: แฟ้มเก็บข้อมูลโฟลเดอร์

en: DjVu image
th: ภาพ DjVu

en: Document type definition
th: นิยามชนิดเอกสาร

en: Documents
th: เอกสาร

en: Documents/Diagram
th: เอกสาร/แผนภาพ

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
th: เอกสาร/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
th: เอกสาร/คณิต

en: Documents/Plain Text
th: เอกสาร/ข้อความ

en: Documents/Presentation
th: เอกสาร/งานนำเสนอ

en: Documents/Project Management
th: เอกสาร/จัดการโครงการ

en: Documents/Published Materials
th: เอกสาร/สิ่งตีพิมพ์

en: Documents/Spreadsheet
th: เอกสาร/ตารางคำนวณ

en: Documents/TeX
th: เอกสาร/TeX

en: Documents/Text Markup
th: เอกสาร/Text Markup

en: Documents/Vector Graphics
th: เอกสาร/ภาพเวกเตอร์

en: Documents/Word Processor
th: เอกสาร/ตัวประมวลผลข้อความ

en: Documents/World Wide Web
th: เอกสาร/เว็บ

en: Dolby Digital audio
th: เสียง Dolby Digital

en: Emacs Lisp source code
th: โค้ดภาษา Emacs Lisp

en: Email headers
th: หัวอีเมล

en: Email message/mailbox
th: กล่อง/ข้อความอีเมล

en: Encrypted message
th: ข้อความถูกเข้ารหัส

en: Enlightenment theme
th: ชุดตกแต่ง Enlightenment

en: Enriched text document
th: เอกสาร enriched text

en: Epiphany bookmarks file
th: แฟ้มที่คั่นหน้า Epiphany

en: FLAC audio
th: เสียง AIFC

en: FLC animation
th: ภาพเคลื่อนไหว FLC

en: FLI animation
th: ภาพเคลื่อนไหว FLI

en: FastTracker II audio
th: เสียง FastTracker II

en: FlashPix Image
th: ภาพ FlashPix

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Fortran source code
th: โค้ดภาษา Fortran

en: FrameMaker interchange document
th: เอกสาร interchamge ของ FrameMaker

en: G3 fax image
th: ภาพแฟกซ์ G3

en: GIF image
th: ภาพ GIF

en: GIMP document
th: เอกสาร GIMP

en: GMC link
th: จุดเชื่อมของ GMC

en: GNOME desktop theme
th: ชุดตกแต่ง GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
th: ตารางคำนวณ GNU Oleo

en: GNU mail message
th: ข้อความ GNU-เมล

en: GTK configuration
th: ค่าปรับแต่ง GTK

en: Glade project
th: โครงงาน Glade

en: GnuCash workbook
th: สมุดงาน GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
th: ตารางคำนวณ Gnumeric

en: Gtar archive
th: แฟ้มบีบอัด gtar

en: Gtktalog Catalogue
th: แคตาล็อก Gtktalog

en: Gzip-compressed file
th: แฟ้มบีบอัด gzip

en: HDF document
th: เอกสาร HDF

en: HTML page
th: หน้า HTML

en: Haskell source code
th: โค้ดภาษา Haskell

en: Help page
th: หน้าวีธีใช้

en: IDL document
th: เอกสาร IDL

en: IEF image
th: ภาพ IEF

en: IFF image
th: ภาพ IFF

en: ILBM image
th: ภาพ ILBM

en: ISI video
th: วิดีโอ ISI

en: ISO image
th: ภาพ ISO

en: Images
th: ภาพ

en: Impulse Tracker audio
th: เสียง Impulse Tracker

en: Information
th: ข้อมูลข่าวสาร

en: Information/Calendar
th: ข้อมูลข่าวสาร/ปฏิทิน

en: Information/Financial
th: ข้อมูลข่าวสาร/การเงิน

en: Installed GNOME desktop theme
th: ชุดตกแต่ง GNOME ที่ติดตั้งไว้

en: JBuilder Project
th: โครงงาน JBuilder

en: JPEG image
th: ภาพ JPEG

en: Java byte code
th: ไบต์โค้ดภาษา Java

en: Java code archive
th: แฟ้มรวมโค้ดภาษา Java

en: Java source code
th: โค้ดภาษา Java

en: JavaScript source code
th: โค้ดภาษา JavaScript

en: KDE application details
th: รายละเอียดโปรแกรมใน KDE

en: KIllustrator document
th: เอกสาร Klllustrator

en: KPresenter presentation
th: งานนำเสนอ KPresenter

en: KSpread spreadsheet
th: ตารางคำนวณ Kspread

en: KWord document
th: เอกสาร KWord

en: Korn shell script
th: สคริปต์เชลล์ Korn

en: LHA archive
th: แฟ้มบีบอัด LHA

en: LHARC archive
th: แฟ้มบีบอัด LHARC

en: LIBGRX font
th: แบบอักษร LIBGRX

en: LightWave object
th: วัตถุ LightWave

en: LightWave scene
th: ฉาก LightWave

en: Linux PSF console font
th: แบบอักษรคอลโซล PSF ในลีนุกซ์

en: Literate haskell source code
th: โค้ดภาษา Literate haskell

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
th: ตารางคำนวณโลตัส 1-2-3

en: LyX document
th: เอกสาร LyX

en: MIDI audio
th: เสียง MIDI

en: MOD audio
th: เสียง MOD

en: MP3 audio
th: เสียง MP3

en: MP3 audio playlist
th: รายการการเล่น MP3

en: MPEG video
th: วิดีโอ MPEG

en: MPEG-4 audio
th: เสียง MPEG-4

en: MS ASF audio
th: เสียง MS ASF

en: MS ASF video
th: วิดีโอ MS ASF

en: MS video
th: วิดีโอ MS

en: MacBinary file
th: แฟ้ม MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
th: แฟ้มเข้ารหัส AppleDouble จาก Macintosh

en: Macintosh BinHex-encoded file
th: แฟ้มเข้ารหัส BinHex จาก Macintosh

en: Macintosh StuffIt archive
th: แฟ้มบีบอัด Stufflt จาก Macintosh

en: Macromedia Flash file
th: แฟ้ม Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
th: งานนำเสนอ MagicPoint

en: Magick image format
th: ภาพ Magick

en: Mail delivery report
th: รายงานการส่งเมล

en: Mail disposition report
th: รายงานเมลถูกรับอ่าน

en: Mail system report
th: รายงานระบบเมล

en: Makefile
th: makefile

en: Manual page
th: หน้า manual

en: Manual page (compressed)
th: หน้า manual (บีบอัด)

en: MathML document
th: เอกสาร MathML

en: Matroska video
th: วิดีโอ Matroska

en: Memory dump
th: memory dump

en: Message
th: ข้อความ

en: Message digest
th: ประมวลข้อความ

en: Message in several formats
th: ข้อความในหลายรูปแบบ

en: Microsoft Excel spreadsheet
th: ตารางคำนวน Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
th: งานนำเสนอ Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
th: รายการการเล่น Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
th: วิดีโอ Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
th: เอกสาร Microsoft Word

en: Microsoft video
th: วิดีโอ Microsoft

en: Monkey audio
th: เสียง Monkey

en: Mozilla bookmarks file
th: แฟ้มที่คั่นหน้า Mozilla

en: Multi-part message
th: ข้อความหลายส่วน

en: Nautilus link
th: จุดเชื่อมของ Nautilus

en: Netscape bookmarks file
th: แฟ้มที่คั่นหน้า Netscape

en: Nullsoft video
th: วิดีโอ Nullsoft

en: ODA document
th: เอกสาร ODA

en: Objective C source code
th: โค้ดภาษา Objective C

en: Ogg audio
th: เสียง Ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
th: งานนำเสนอ OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Impress presentation template
th: ต้นแบบงานนำเสนอ OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Math document
th: เอกสาร OpenOffice.org Math

en: OpenOffice.org Writer document
th: เอกสาร OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer global document
th: เอกสารใช้รวมของ OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer template
th: ต้นแบบเอกสาร OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org drawing
th: ภาพวาด OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
th: ต้นแบบภาพวาด OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
th: ตารางคำนวน OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
th: ต้นแบบตารางคำนวน OpenOffice.org

en: OpenType font
th: แบบอักษร OpenType

en: PBM image
th: ภาพ PBM

en: PC Paintbrush image
th: ภาพ PC Paintbrush

en: PCF font
th: แบบอักษร PCF

en: PDF document
th: เอกสาร PDF

en: PEF program
th: โปรแกรม PEF

en: PGM image
th: ภาพ PGM

en: PGN chess game
th: เกมหมากรุก PGN

en: PGP keys
th: คีย์ PGP

en: PGP message
th: ข้อความ PGP

en: PGP signature
th: ลายเซ็น PGP

en: PGP-encrypted file
th: แฟ้มถูกเข้ารหัส PGP

en: PHP script
th: สคริปต์ PHP

en: PICT image
th: ภาพ PICT

en: PNG image
th: ภาพ PNG

en: PNM image
th: ภาพ PNM

en: PPM image
th: ภาพ PPM

en: Packages
th: แพ็กเกจ

en: Palm OS database
th: ฐานข้อมูลจาก Palm OS

en: Palm Pixmap image
th: ภาพ Palm Pixmap

en: Partial email message
th: ส่วนข้อความจากอีเมล

en: Pascal source code
th: โค้ดภาษา Pascal

en: Perl script
th: สคริปต์ Perl

en: Photo CD image
th: ภาพ Photo CD

en: Photoshop document
th: เอกสาร Photoshop

en: Plain text document
th: เอกสารข้อความเปล่าๆ

en: Playlist
th: รายการการเล่น

en: PostScript Type 1 font
th: แบบอักษร PostScript ชนิดที่ 1

en: PostScript document
th: เอกสาร PostScript

en: Project Plan
th: แผนโครงการ

en: Python byte code
th: ไบต์โค้ดภาษา python

en: Python source code
th: โค้ดภาษา Python

en: QuickTime movie
th: วิดีโอ QuickTime

en: Quicken document
th: เอกสาร Quicken

en: Quicken for Windows document
th: เอกสาร Quicken for Windows

en: RAR archive
th: แฟ้มบีบอัด RAR

en: README document
th: เอกสาร README

en: RGB image
th: ภาพ RGB

en: RIFF audio
th: เสียง RIFF

en: RPM package
th: แพ็กเกจ RPM

en: RealAudio document
th: เอกสาร RealAudio

en: RealAudio/Video document
th: เอกสาร RealAudio/Video

en: RealVideo video
th: วิดีโอ RealVideo

en: Reference to remote file
th: จุดเชื่อมไปแฟ้มนอกเครื่อง

en: Rejected patch file
th: แฟ้ม patch ที่แปะไม่สำเร็จ

en: Rich text document
th: เอกสาร rich text

en: S/MIME file
th: แฟ้ม S/MIME

en: S/MIME signature
th: ลายเซ็น S/MIME

en: SGI video
th: วิดีโอ SGI

en: SGML document
th: เอกสาร SGML

en: SHOUTcast playlist
th: รายการการเล่น SHOUTcast

en: SMIL script
th: สคริปต์ SMIL

en: SQL code
th: โคดภาษา SQL

en: SUN Rasterfile
th: ภาพราสเตอร์ SUN

en: SV4 CPIO archive
th: แฟ้มบีบอัด SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
th: แฟ้มบีบอัด SV4 CPIP (มี CRC)

en: SVG art
th: งานศิลป์ SVG

en: Scheme source code
th: โค้ดภาษา Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
th: เสียง Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
th: เสียง Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
th: เครื่องดนตรี Scream Tracker

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Setext document
th: เอกสาร setext

en: Shared Printer
th: เครื่องพิมพ์ส่วนรวม

en: Shared library
th: shared library

en: Shell archive
th: แฟ้มบีบอัด shell

en: Shell script
th: เชลล์สคริปต์

en: Silicon Graphics image
th: ภาพ Silicon Graphics

en: Socket
th: ซ็อกเก็ต

en: Software Development
th: การพัฒนาซอฟต์แวร์

en: Software Development/ROM Images
th: การพัฒนาซอฟต์แวร์/ROM Images

en: Software Development/Source Code
th: การพัฒนาซอฟต์แวร์/source code

en: Software author credits
th: เครดิตผู้เขียนซอฟต์แวร์

en: Software installation instructions
th: คู่มือวีธีติดตั้งซอฟต์แวร์

en: Software license terms
th: สัญญาการใช้ซอฟต์แวร์

en: Speech document
th: เอกสาร Speech

en: Speedo font
th: แบบอักษร Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
th: เอกสาร Spreadsheet Interchange

en: Stampede package
th: แพ็กเกจ Stampede

en: StarCalc spreadsheet
th: ตารางคำนวณ StarCalc

en: StarChart chart
th: แผนภาพ StarChart

en: StarDraw drawing
th: ภาพวาด StarDraw

en: StarImpress presentation
th: งานนำเสนอ StarImpress

en: StarMail file
th: แฟ้ม StarMail

en: StarMath document
th: เอกสาร StarMail

en: StarWriter document
th: เอกสาร StarWriter

en: Sun mu-law audio
th: เสียง Sun mu-law

en: SunOS News font
th: แบบอักษร SunOS News

en: Symbolic link
th: จุดเชื่อมเป็นนัย

en: System
th: ระบบ

en: TIFF image
th: ภาพ TIFF

en: Tab-separated text document
th: เอกสารข้อความแบ่งกั้นด้วยตัวแท็บ

en: Tar archive
th: แฟ้มจัดเก็บ tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
th: แฟ้มจัดเก็บ tar (บีบอัดด้วย bzip2)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
th: แฟ้มจัดเก็บ tar (บีบอัดด้วย gzip)

en: TarGA image
th: ภาพ TarGA

en: Tcl script
th: สคริปต์ Tcl

en: TeX document
th: เอกสาร TeX

en: TeX dvi document
th: เอกสาร TeX dvi

en: TeX font
th: แบบอักษร TeX

en: TeX font metrics
th: เมตริกอักษร TeX

en: TeXInfo document
th: เอกสาร TeXInfo

en: Theme
th: ชุดตกแต่ง

en: ToutDoux document
th: เอกสาร ToutDoux

en: Troff document
th: เอกสาร troff

en: Troff me input document
th: เอกสารส่งเข้า troff me

en: Troff mm input document
th: เอกสารส่งเข้า troff mm

en: Troff ms input document
th: เอกสารส่งเข้า troff ms

en: TrueType font
th: แบบอักษร TrueType

en: Truevision Targa image
th: ภาพ Truevision Targa

en: USENET news message
th: ข้อความข่าว USENET

en: Unidata netCDF document
th: เอกสาร Unidata netCDF

en: Unknown type
th: ไม่ทราบชนิด

en: User Interface
th: การโต้ตอบผู้ใช้

en: User Interface/Fonts
th: การโต้ตอบผู้ใช้/แบบอักษร

en: Ustar archive
th: แฟ้มบีบอัด ustar

en: V font
th: แบบอักษร V

en: VOC audio
th: เสียง VOC

en: VRML document
th: เอกสาร VRML

en: Verilog source code
th: โค้ดภาษา Verilog

en: Video
th: วิดีโอ

en: Vivo video
th: วิดีโอ Vivo

en: WAIS source code
th: โค้ดภาษา WAIS

en: Wave audio
th: เสียง Wave

en: Wavelet video
th: วิดีโอ Wavelet

en: Web folder
th: โฟลเดอร์บนเว็บ

en: Windows bitmap image
th: ภาพบิตแมปจากวินโดวส์

en: Windows icon image
th: ภาพไอคอนจากวินโดวส์

en: Windows metafile graphics
th: กราฟิก metafile จากวินโดวส์

en: WordPerfect document
th: เอกสาร WordPerfect

en: X bitmap image
th: ภาพบิตแมปใน X

en: X window image
th: ภาพ X window

en: XBEL bookmarks file
th: ที่ขั้นหน้าใน XBEL

en: XML document
th: เอกสาร XML

en: XPM image
th: ภาพ XPM

en: Xbase database
th: ฐานข้อมูล Xbase

en: Yacc grammar source code
th: โค้ดภาษา Yacc

en: Z shell script
th: สคริปต์เชลล์ Z

en: Zip archive
th: แฟ้มบีบอัด zip

en: Zoo archive
th: แฟ้มบีบอัด zoo

en: gettext translation
th: คำแปลใน gettext

en: iPod software
th: ซอฟต์แวร์สำหรับ iPod

en: xfig vector graphic
th: ภาพเวกเตอร์ xfig
