gnome-vfs - en to tr translation catalogue (347 entries)

en: 2D chemical structure
tr: 2D kimyasal yapı

en: 3D Studio image
tr: 3D Studio görüntüsü

en: AIFC audio
tr: AIFC sesi

en: AIFF audio
tr: AIFF sesi

en: ANIM animation
tr: ANIM animasyonu

en: ARJ archive
tr: ARJ arşivi

en: AVI video
tr: AVI videosu

en: AbiWord document
tr: AbiWord belgesi

en: Active Server page
tr: Active Server sayfası

en: Address card
tr: Adres kartı

en: Adobe FrameMaker font
tr: Adobe FrameMaker yazıtipi

en: Adobe font metrics
tr: Adobe yazıtipi ölçüleri

en: Andrew Toolkit inset
tr: Andrew Araçtakımı Elementi

en: Application launcher
tr: Uygulama başlatıcı

en: ApplixWare Graphics image
tr: ApplixWare Graphics görüntüsü

en: Applixware Words document
tr: Applixware Words belgesi

en: Applixware presentation
tr: Applixware sunumu

en: Applixware spreadsheet
tr: Applixware hesap tablosu

en: Ar archive
tr: Ar arşivi

en: Assembly source code
tr: Makine dili kaynak kodu

en: Audio
tr: Ses

en: Authors list
tr: Yazar listesi

en: AutoCAD image
tr: AutoCAD görüntüsü

en: BCPIO document
tr: BCPIO belgesi

en: BDF font
tr: BDF yazıtipi

en: Backup file
tr: Yedek dosyası

en: Basic audio
tr: Temel ses

en: Bibliography record
tr: Kaynakça kaydı

en: Binary program
tr: İkili (makine dili) yazılım

en: BitTorrent seed file
tr: BitTorrent dosyası

en: Blender file
tr: Blender dosyası

en: Block device
tr: Blok aygıtı

en: Bzip2 compressed file
tr: Bzip2 ile sıkıştırılmış dosya

en: C shell script
tr: C kabuk betiği

en: C source code
tr: C kaynak kodu

en: C source code header
tr: C kaynak kod başlığı

en: C++ source code
tr: C++ kaynak kodu

en: CGI program
tr: CGI yazılımı

en: CGM image
tr: CGM görüntüsü

en: CMU raster image
tr: CMU bit eşlem görüntüsü

en: CPIO archive
tr: CPIO arşivi

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
tr: CPIO arşivi (Gzip sıkıştırmalı)

en: Calendar file
tr: Takvim dosyası

en: Calendar or event document
tr: Takvim ya da olay belgesi

en: Character device
tr: Karakter aygıtı

en: Cinelerra editing sheet
tr: Cinelerra düzenleme kağıdı

en: Comma-separated text document
tr: Virgülle ayrılmış metin belgesi

en: Commodore 64 audio
tr: Commodore 64 ses dosyası

en: Compound document
tr: Birleşik belge

en: Compress-compressed file
tr: Compress ile sıkıştırılmış dosya

en: Compressed GIMP document
tr: Sıkıştırılmış GIMP belgesi

en: Corel Draw drawing
tr: Corel Draw çizimi

en: Crystalline structure model
tr: Kristalin yapısal modeli

en: DCL script
tr: DCL betiği

en: DOS font
tr: DOS yazıtipi

en: DOS/Windows program
tr: DOS/Windows yazılımı

en: DSSSL document
tr: DSSSL belgesi

en: DXF vector graphic
tr: DXF vektör çizimi

en: Debian package
tr: Debian paketi

en: Device Independant Bitmap
tr: Device Independant Bitmap (Aygıttan Bağımsız Bit Eşlem)

en: Dia diagram
tr: Dia çizgesi

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
tr: DICOM resim

en: Digital Moving Picture Exchange image
tr: Digital Moving Picture Exchange resmi

en: Directory information file
tr: Dizin bilgisi dosyası

en: DjVu image
tr: DjVu görüntüsü

en: Document type definition
tr: Belge türü tanımı (DTD)

en: Documents
tr: Belge

en: Documents/Diagram
tr: Belge/Çizge

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
tr: Belge/Genişletilmiş Biçimleme Dili (XML)

en: Documents/Numeric
tr: Belge/Sayısal

en: Documents/Plain Text
tr: Belge/Düz Metin

en: Documents/Presentation
tr: Belge/Sunum

en: Documents/Project Management
tr: Belge/Tasarı Yönetimi

en: Documents/Published Materials
tr: Belge/Yayımlanır Belgeler

en: Documents/Spreadsheet
tr: Belge/Hesap Tablosu

en: Documents/TeX
tr: Belge/TeX

en: Documents/Text Markup
tr: Belge/Metin Biçimleme

en: Documents/Vector Graphics
tr: Belge/Vektör Çizimi

en: Documents/Word Processor
tr: Belge/Sözcük İşlemci

en: Documents/World Wide Web
tr: Belge/Dünyayı Saran Ağ (WWW)

en: Dolby Digital audio
tr: Dolby Digital sesi

en: Emacs Lisp source code
tr: Emacs Lisp kaynak kodu

en: Email headers
tr: E-posta başlıkları

en: Email message/mailbox
tr: E-posta kutusu

en: Encrypted message
tr: Şifreli ileti

en: Enlightenment theme
tr: Enlightenment teması

en: Enriched text document
tr: Zengin metin belgesi

en: Epiphany bookmarks file
tr: Epiphany yer imleri dosyası

en: FLAC audio
tr: FLAC sesi

en: FLC animation
tr: FLC animasyonu

en: FLI animation
tr: FLI animasyonu

en: FastTracker II audio
tr: FastTracker II sesi

en: FlashPix Image
tr: FlashPix Görüntüsü

en: Flexible Image Transport System
tr: Flexible Image Transport System (esnek görüntü aktarım dizgesi)

en: Folder
tr: Dizin

en: Fortran source code
tr: Fortran kaynak kodu

en: FrameMaker interchange document
tr: FrameMaker değiş tokuş belgesi

en: G3 fax image
tr: G3 faks görüntüsü

en: GIF image
tr: GIF görüntüsü

en: GIMP document
tr: GIMP belgesi

en: GMC link
tr: GMC bağlantısı

en: GNOME desktop theme
tr: GNOME masaüstü teması

en: GNU Oleo Spreadsheet
tr: GNU Oleo Hesap tablosu

en: GNU mail message
tr: GNU posta iletisi

en: GTK configuration
tr: GTK ayarları

en: Glade project
tr: Glade tasarısı

en: GnuCash workbook
tr: GnuCash çalışma defteri

en: Gnumeric spreadsheet
tr: Gnumeric hesap tablosu

en: Gtar archive
tr: Gtar arşivi

en: Gtktalog Catalogue
tr: Gtktalog Kataloğu

en: Gzip-compressed file
tr: Gzip ile sıkıştırılmış dosya

en: HDF document
tr: HDF belgesi

en: HTML page
tr: HTML sayfası

en: Haskell source code
tr: Haskell kaynak kodu

en: Help page
tr: Yardım sayfası

en: IDL document
tr: IDL belgesi

en: IEF image
tr: IEF görüntüsü

en: IFF image
tr: IFF görüntüsü

en: ILBM image
tr: ILBM görüntüsü

en: ISI video
tr: ISI videosu

en: ISO image
tr: ISO imgesi

en: Images
tr: Görüntüler

en: Impulse Tracker audio
tr: Impulse Tracker sesi

en: Information
tr: Bilgi

en: Information/Calendar
tr: Bilgi/Takvim

en: Information/Financial
tr: Bilgi/İktisâdî

en: Installed GNOME desktop theme
tr: Kurulu GNOME masaüstü teması

en: JBuilder Project
tr: JBuilder Tasarısı

en: JPEG image
tr: JPEG görüntüsü

en: Java byte code
tr: Java derlenmiş kodu

en: Java code archive
tr: Java kodu arşivi

en: Java source code
tr: Java kaynak kodu

en: JavaScript source code
tr: JavaScript kaynak kodu

en: KDE application details
tr: KDE uygulama ayrıntıları

en: KIllustrator document
tr: KIllustrator belgesi

en: KPresenter presentation
tr: KPresenter sunumu

en: KSpread spreadsheet
tr: KSpread hesap tablosu

en: KWord document
tr: KWord belgesi

en: Korn shell script
tr: Korn kabuk betiği

en: LHA archive
tr: LHA arşivi

en: LHARC archive
tr: LHARC arşivi

en: LIBGRX font
tr: LIBGRX yazıtipi

en: LightWave object
tr: LightWave nesnesi

en: LightWave scene
tr: LightWave ortamı

en: Linux PSF console font
tr: Linux PSF konsol yazıtipi

en: Literate haskell source code
tr: Literate Haskell kaynak kodu

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
tr: Lotus 1-2-3 hesap tablosu

en: LyX document
tr: LyX belgesi

en: MIDI audio
tr: MIDI sesi

en: MOD audio
tr: MOD sesi

en: MP3 audio
tr: MP3 sesi

en: MP3 audio playlist
tr: MP3 sesi çalma listesi

en: MPEG video
tr: MPEG videosu

en: MPEG-4 audio
tr: MPEG-4 sesi

en: MS ASF audio
tr: MS ASF sesi

en: MS ASF video
tr: MS ASF videosu

en: MS video
tr: MS videosu

en: MacBinary file
tr: MacBinary dosyası

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
tr: Macintosh AppleDouble-şifreli dosya

en: Macintosh BinHex-encoded file
tr: Macintosh BinHex-şifreli dosya

en: Macintosh StuffIt archive
tr: Macintosh StuffIt arşivi

en: Macromedia Flash file
tr: Macromedia Flash dosyası

en: MagicPoint presentation
tr: MagicPoint sunumu

en: Magick image format
tr: Magick görüntü biçemi

en: Mail delivery report
tr: E-posta iletim raporu

en: Mail disposition report
tr: E-posta silinme raporu

en: Mail system report
tr: E-posta sistem raporu

en: Manual page
tr: Kılavuz sayfası

en: Manual page (compressed)
tr: Kılavuz dosyası (sıkıştırılmış)

en: Master System or Game Gear ROM
tr: SMS ya da Game Gear ROM

en: MathML document
tr: MathML belgesi

en: Memory dump
tr: Bellek dökümü

en: Message
tr: İleti

en: Message digest
tr: Toplu ileti

en: Message in several formats
tr: Birçok biçimde ileti

en: Microsoft Excel spreadsheet
tr: Microsoft Excel hesap tablosu

en: Microsoft PowerPoint document
tr: Microsoft PowerPoint belgesi

en: Microsoft WMV playlist
tr: Microsoft WMV çalma listesi

en: Microsoft WMV video
tr: Microsoft WMV videosu

en: Microsoft Word document
tr: Microsoft Word belgesi

en: Monkey audio
tr: Monkey sesi

en: Mozilla bookmarks file
tr: Mozilla yer imleri dosyası

en: Multi-part message
tr: Çok bölümlü ileti

en: Named pipe
tr: Adlandırılmış boru

en: Nautilus link
tr: Nautilus bağlantısı

en: Netscape bookmarks file
tr: Netscape yer imleri dosyası

en: ODA document
tr: ODA belgesi

en: Object code
tr: Nesne kodu

en: Objective C source code
tr: Objective C kaynak kodu

en: Ogg audio
tr: Ogg sesi

en: OpenOffice.org Impress presentation
tr: OpenOffice.org Impress sunumu

en: OpenOffice.org Impress presentation template
tr: OpenOffice.org Impress sunum şablonu

en: OpenOffice.org Math document
tr: OpenOffice.org Math belgesi

en: OpenOffice.org Writer document
tr: OpenOffice.org Writer belgesi

en: OpenOffice.org Writer global document
tr: OpenOffice.org Writer Global belgesi

en: OpenOffice.org Writer template
tr: OpenOffice.org Writer şablonu

en: OpenOffice.org drawing
tr: OpenOffice.org çizimi

en: OpenOffice.org drawing template
tr: OpenOffice.org çizim şablonu

en: OpenOffice.org spreadsheet
tr: OpenOffice.org hesap tablosu

en: OpenOffice.org spreadsheet template
tr: OpenOffice.org hesap tablosu şablonu

en: OpenType font
tr: TrueType yazıtipi aç

en: PBM image
tr: PBM görüntüsü

en: PC Paintbrush image
tr: PC Paintbrush görüntüsü

en: PCF font
tr: PCF yazıtipi

en: PDF document
tr: PDF belgesi

en: PEF program
tr: PEF yazılımı

en: PGM image
tr: PGM görüntüsü

en: PGN chess game
tr: PGN satranç oyunu

en: PGP keys
tr: PGP anahtarları

en: PGP message
tr: PGP iletisi

en: PGP signature
tr: PGP imzası

en: PGP-encrypted file
tr: PGP-şifreli dosya

en: PHP script
tr: PHP betiği

en: PICT image
tr: PICT görüntüsü

en: PNG image
tr: PNG görüntüsü

en: PNM image
tr: PNM görüntüsü

en: PPM image
tr: PPM görüntüsü

en: Packages
tr: Paketler

en: Palm OS database
tr: Palm OS veritabanı

en: Palm Pixmap image
tr: Avuçiçi Pixmap görüntüsü

en: Partial email message
tr: Email ileti bölümü

en: Pascal source code
tr: Pascal kaynak kodu

en: Perl script
tr: Perl betiği

en: Photo CD image
tr: Photo CD görüntüsü

en: Photoshop document
tr: Photoshop belgesi

en: Plain text document
tr: Düz yazı belgesi

en: Playlist
tr: Çalma listesi

en: PostScript Type 1 font
tr: PostScript Type 1 yazıtipi

en: PostScript document
tr: PostScript belgesi

en: Profiler results
tr: Başarım ölçümü

en: Project Plan
tr: Tasarı izlencesi (proje planı)

en: Python byte code
tr: Python bayt kodu

en: Python source code
tr: Python kaynak kodu

en: QuickTime movie
tr: QuickTime filmi

en: Quicken document
tr: Quicken belgesi

en: Quicken for Windows document
tr: Windows için Quicken belgesi

en: RAR archive
tr: RAR arşivi

en: README document
tr: BENİOKU belgesi

en: RGB image
tr: RGB görüntüsü

en: RIFF audio
tr: RIFF sesi

en: RPM package
tr: RPM paketi

en: Raw Gray Sample
tr: Raw Gray Sample (Ham Boz Örnek)

en: RealAudio document
tr: RealAudio belgesi

en: RealAudio/Video document
tr: RealAudio/Video belgesi

en: RealVideo video
tr: RealVideo videosu

en: Reference to remote file
tr: Uzaktaki dosyaya başvuru

en: Rejected patch file
tr: Reddedilmiş yama dosyası

en: Rich text document
tr: Zengin metin belgesi

en: S/MIME file
tr: S/MIME dosyası

en: S/MIME signature
tr: S/MIME imzası

en: SGI video
tr: SGI videosu

en: SGML document
tr: SGML belgesi

en: SHOUTcast playlist
tr: SHOUTcast çalma listesi

en: SMIL script
tr: SMIL betiği

en: SQL code
tr: SQL kodu

en: SUN Rasterfile
tr: SUN raster (bit eşlem) görüntüsü

en: SV4 CPIO archive
tr: SV4 CPIO arşivi

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
tr: SV4 CPIP arşivi (CRC'li)

en: SVG art
tr: SVG sanatı

en: Samba share
tr: Samba paylaşımı

en: Scheme source code
tr: Scheme kaynak kodu

en: Scream Tracker 3 audio
tr: Scream Tracker 3 sesi

en: Scream Tracker audio
tr: Scream Tracker sesi

en: Scream Tracker instrument
tr: Scream Tracker çalgısı

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Security
tr: Güvenlik

en: Shared Printer
tr: Paylaşımlı Yazıcı

en: Shared library
tr: Paylaşılmış kütüphane

en: Shell archive
tr: Kabuk arşivi

en: Shell script
tr: Kabuk betiği

en: Signed message
tr: İmzalı ileti

en: Silicon Graphics image
tr: Silicon Graphics görüntüsü

en: Socket
tr: Soket

en: Software Development
tr: Yazılım Geliştirme

en: Software Development/ROM Images
tr: Yazılım Geliştirme/ROM Görüntüleri

en: Software Development/Source Code
tr: Yazılım Geliştirme/Kaynak Kod

en: Software author credits
tr: Yazılım yazarı bilgileri

en: Software installation instructions
tr: Yazılım yükleme yordamları

en: Software license terms
tr: Yazılım antlaşma koşulları

en: Source code patch
tr: Kaynak kod yaması

en: Speedo font
tr: Speedo yazıtipi

en: Spreadsheet Interchange document
tr: Hesap tablosu Değiş tokuş belgesi

en: Stampede package
tr: Stampede paketi

en: StarCalc spreadsheet
tr: StarCalc hesap tablosu

en: StarChart chart
tr: StarChart çizgesi

en: StarDraw drawing
tr: StarDraw çizimi

en: StarImpress presentation
tr: StarImpress sunumu

en: StarMail file
tr: StarMail dosyası

en: StarMath document
tr: StarMath belgesi

en: StarOffice extended metafile image
tr: StarOffice genişletilmiş metafile görüntüsü

en: StarWriter document
tr: StarWriter belgesi

en: Style sheet
tr: Biçim tanımları

en: Sun mu-law audio
tr: Sun mu-law sesi

en: SunOS News font
tr: SunOS News yazıtipi

en: Symbolic link
tr: Sembolik bağlantı

en: TIFF image
tr: TIFF görüntüsü

en: Tab-separated text document
tr: Sekme ile ayrılmış metin belgesi

en: Tar archive
tr: Tar arşivi

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
tr: Tar arşivi (bzip2 ile sıkıştırılmış)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
tr: Tar arşivi (gzip ile sıkıştırılmış)

en: TarGA image
tr: TarGA görüntüsü

en: Tcl script
tr: Tcl betiği

en: TeX document
tr: TeX belgesi

en: TeX dvi document
tr: TeX dvi belgesi

en: TeX font
tr: TeX yazıtipi

en: TeX font metrics
tr: TeX yazıtipi ölçüleri

en: TeXInfo document
tr: TeXInfo belgesi

en: Theme
tr: Tema

en: ToutDoux document
tr: ToutDoux belgesi

en: Troff document
tr: Troff belgesi

en: Troff me input document
tr: Troff me giriş belgesi

en: Troff mm input document
tr: Troff mm giriş belgesi

en: Troff ms input document
tr: Troff ms giriş belgesi

en: TrueType font
tr: TrueType yazıtipi

en: Truevision Targa image
tr: Truevision Targa görüntüsü

en: USENET news message
tr: USENET haber iletisi

en: Unidata netCDF document
tr: Unidata netCDF belgesi

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tür

en: User Interface
tr: Kullanıcı arabirimi

en: User Interface/Fonts
tr: Kullanıcı arabirimi/Yazıtipleri

en: Ustar archive
tr: Ustar arşivi

en: V font
tr: V yazıtipi

en: VOC audio
tr: VOC sesi

en: VRML document
tr: VRML belgesi

en: Verilog source code
tr: Verilog kaynak kodu

en: Vivo video
tr: Vivo videosu

en: WAIS source code
tr: WAIS kaynak kodu

en: Wave audio
tr: Dalgasal ses

en: Wavelet video
tr: Wavelet videosu

en: Web folder
tr: Web dizini

en: Windows bitmap image
tr: Window bit eşlem görüntüsü

en: Windows icon image
tr: Windows simge görüntüsü

en: Windows metafile graphics
tr: Windows metafile görüntüsü

en: WordPerfect document
tr: WordPerfect belgesi

en: X bitmap image
tr: X bit eşlem görüntüsü

en: X window image
tr: X pencere görüntüsü

en: XBEL bookmarks file
tr: XBEL yer imleri dosyası

en: XML document
tr: XML belgesi

en: XPM image
tr: XPM  görüntüsü

en: Xbase database
tr: Xbase veritabanı

en: Yacc grammar source code
tr: Yacc gramer kaynak kodu

en: Z shell script
tr: Z kabuk betiği

en: Zip archive
tr: Zip arşivi

en: Zoo archive
tr: Zoo arşivi

en: gettext translation
tr: gettext çevirisi

en: iPod software
tr: iPod yazılımı

en: xfig vector graphic
tr: xfig vektör çizimi
