gnome-mime-data 1.0.0 - en to wa translation catalogue (329 entries)

en: 2D chemical structure
wa: Sitructeure tchimike e 2D

en: 3D Studio image
wa: Imådje 3D Studio

en: AIFC audio
wa: Son AIFC

en: AIFF audio
wa: Son AIIF

en: ANIM animation
wa: Animåcion ANIM

en: ARJ archive
wa: Årtchive ARJ

en: AVI video
wa: Videyo AVI

en: AbiWord document
wa: Documint Abiword

en: Active Server page
wa: Pådje ASP

en: Adobe FrameMaker font
wa: Fonte Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
wa: Metrikes di fonte d' Adobe

en: Application launcher
wa: Enondeu di programes

en: ApplixWare Graphics image
wa: Imådje ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
wa: Documint ApplixWare Words

en: Applixware presentation
wa: Documint prezintåcion ApplixWare

en: Applixware spreadsheet
wa: Documint tåvleu ApplixWare

en: Ar archive
wa: Årtchive ar

en: Assembly source code
wa: Côde sourdant e lingaedje ashonneu

en: Audio
wa: Odio

en: Authors list
wa: Djivêye des oteurs

en: AutoCAD image
wa: Imådje AutoCAD

en: BCPIO document
wa: Documint BCPIO

en: BDF font
wa: Fonte BCF

en: Backup file
wa: Fitchî copeye di såvrité

en: Bibliography record
wa: Intrêye di bibiografeye

en: Binary program
wa: Programe binaire

en: BitTorrent seed file
wa: Fitchî grinne BitTorrent

en: Blender file
wa: Fitchî blender

en: Block device
wa: Éndjin blok

en: Bzip2 compressed file
wa: Fitchî bzip-rastrindou

en: C shell script
wa: Sicripe C shell

en: C source code
wa: Côde sourdant e lingaedje C

en: C source code header
wa: Tiestire po côde sourdant e lingaedje C

en: C++ source code
wa: Côde sourdant e lingaedje C++

en: CGI program
wa: Programe CGI

en: CGM image
wa: Imådje CGM

en: CPIO archive
wa: Årtchive CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
wa: Årtchive CPIO (gzip-rastrindowe)

en: Calendar file
wa: Fitchî calindrî

en: Calendar or event document
wa: Documint calindrî ou evenmint

en: Character device
wa: Éndjin caractere

en: Comma-separated text document
wa: Documint tecse separé pa des comas

en: Commodore 64 audio
wa: Son Commodore 64

en: Compound document
wa: Documint compôzé

en: Compress-compressed file
wa: Fitchî compress-rastrindou

en: Compressed GIMP document
wa: Documint GIMP rastrindou

en: Corel Draw drawing
wa: Dessinaedje Corel Draw

en: DCL script
wa: Sicripe DCL

en: DOS font
wa: Fonte DOS

en: DOS/Windows program
wa: Programe DOS/Windows

en: DSSSL document
wa: Documint DSSSL

en: DV video
wa: Videyo DV

en: DXF vector graphic
wa: Grafike vectoriål DXF

en: Debian package
wa: Pacaedje Debian

en: Directory information file
wa: Fitchî d' informåcion sol ridant

en: DjVu image
wa: Imådje DjVu

en: Document type definition
wa: Definixha del sôre di documint

en: Documents
wa: Documints

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
wa: Documints/Documint XML

en: Documents/Numeric
wa: Documints/Limerike

en: Documents/Plain Text
wa: Documints/Peur tecse

en: Documents/Presentation
wa: Documints/Prezintåcion

en: Documents/Project Management
wa: Documints/Manaedjeu di prodjets

en: Documents/Published Materials
wa: Documints/Eplaidaedje

en: Documents/Spreadsheet
wa: Documints/Tåvleu

en: Documents/TeX
wa: Documints/TeX

en: Documents/Vector Graphics
wa: Documints/Grafike vectoriål

en: Documents/Word Processor
wa: Documints/Aspougneu d' tecse

en: Documents/World Wide Web
wa: Documints/Waibe

en: Dolby Digital audio
wa: Son dolby digital

en: Dreamcast ROM
wa: ROM di conzôle di djeu Dreamcast

en: Emacs Lisp source code
wa: Côde sourdant e lingaedje lisp d' emacs

en: Email headers
wa: Tiestires d' èn emile

en: Email message/mailbox
wa: Messaedje emile/boesse ås emiles

en: Encrypted message
wa: Messaedje ecripté

en: Enlightenment theme
wa: Tinme po Enlightenment

en: Enriched text document
wa: Documint tecse eritchî

en: Epiphany bookmarks file
wa: Fitchî di rmåkes d' epiphany

en: FLAC audio
wa: Son FLAC

en: FLC animation
wa: Animåcion FLC

en: FLI animation
wa: Animåcion FLI

en: FastTracker II audio
wa: Son FastTracker II

en: FlashPix Image
wa: Imådje FlashPix

en: Folder
wa: Ridant

en: Fortran source code
wa: Côde sourdant e lingaedje Fortran

en: FrameMaker interchange document
wa: Documint FrameMaker interchange

en: G3 fax image
wa: Imådje facs G3

en: GIF image
wa: Imådje GIF

en: GIMP document
wa: Documint GIMP

en: GMC link
wa: Loyén GMC

en: GNOME desktop theme
wa: Tinme pol sicribanne GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
wa: Foye tåvleu GNU Oleo

en: GNU mail message
wa: Messaedje GNU mail

en: GTK configuration
wa: Fitchî d' apontiaedje GTK

en: Game Boy ROM
wa: ROM Game Boy

en: Genesis ROM
wa: ROM Genesis

en: Glade project
wa: Prodjet glade

en: Gnumeric spreadsheet
wa: Foye tåvleu gnumeric

en: Gtar archive
wa: Årtchive gtar

en: Gtktalog Catalogue
wa: Catalogue gtktalog

en: Gzip-compressed file
wa: Fitchî gzip-rastrindou

en: HDF document
wa: Documint HDF

en: HTML page
wa: Pådje HTML

en: Haskell source code
wa: Côde sourdant Haskell

en: Help page
wa: Pådje d' aidance

en: IDL document
wa: Documint IDL

en: IEF image
wa: Imådje IEF

en: IFF image
wa: Imådje IFF

en: ILBM image
wa: Imådje ILBM

en: ISI video
wa: Videyo ISI

en: ISO image
wa: Plactêye ISO

en: Images
wa: Imådjes

en: Impulse Tracker audio
wa: Son Impulse Tracker

en: Information
wa: Informåcion

en: Information/Calendar
wa: Informåcion/Calindrî

en: Information/Financial
wa: Informåcion/Finance

en: Installed GNOME desktop theme
wa: Tinme pol sicribanne GNOME astalé

en: JBuilder Project
wa: Prodjet JBuilder

en: JPEG image
wa: Imådje JPEG

en: Java byte code
wa: Fitchî Java e byte code

en: Java code archive
wa: Årtchive di côde Java

en: Java source code
wa: Côde sourdant e lingaedje Java

en: JavaScript source code
wa: Côde sourdant e lingaedje JavaScript

en: KDE application details
wa: Detays do programe KDE

en: KIllustrator document
wa: Documint KIllustrator

en: KPresenter presentation
wa: Prezintåcion KPresenter

en: KSpread spreadsheet
wa: Foye tåvleu KSpread

en: KWord document
wa: Documint KWord

en: Korn shell script
wa: Sicripe Korn shell

en: LHA archive
wa: Årtchive LHA

en: LHARC archive
wa: Årtchive LHARC

en: LIBGRX font
wa: Fonte LIBGRX

en: LightWave object
wa: Objet LightWave

en: LightWave scene
wa: Sinne LightWave

en: Linux PSF console font
wa: Fonte PSF pol conzôle Linux

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
wa: Foye tåvleu Lotus 1-2-3

en: LyX document
wa: Documint LyX

en: MIDI audio
wa: Son MIDI

en: MOD audio
wa: Son MOD

en: MP3 audio
wa: Son MP3

en: MP3 audio playlist
wa: Djivêye a djouwer MP3

en: MPEG video
wa: Videyo MPEG

en: MPEG-4 audio
wa: Son MP4

en: MS ASF audio
wa: Son MS ASF

en: MS ASF video
wa: Videyo MS ASF

en: MS video
wa: Videyo MS

en: MSX ROM
wa: ROM MSX

en: MacBinary file
wa: Fitchî MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
wa: Årtchive Macintosh ecôdêye avou AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
wa: Årtchive Macintosh ecôdêye avou BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
wa: Årtchive Macintosh ecôdêye avou StuffIt

en: Macromedia Flash file
wa: Fitchî Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
wa: Prezintåcion StarImpress

en: Mail delivery report
wa: Rapoirt d' evoyaedje do sistinme d' emilaedje

en: Mail system report
wa: Rapoirt do sistinme d' emilaedje

en: Manual page
wa: Pådje di manuel

en: Manual page (compressed)
wa: Pådje di manuel (zip-rastrindowe)

en: Master System or Game Gear ROM
wa: ROM Master System ou Game Gear

en: MathML document
wa: Documint MathML

en: Matroska video
wa: Videyo Matroska

en: Message
wa: Messaedje

en: Microsoft Excel spreadsheet
wa: Foye tåvleu Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
wa: Documint Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
wa: Djivêye a djouwer Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
wa: Videyo Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
wa: Documint Microsoft Word

en: Microsoft video
wa: Videyo Microsoft

en: Monkey audio
wa: Son Monkey

en: Mozilla bookmarks file
wa: Fitchî di rmåkes di Mozilla

en: Multi-part message
wa: Messaedje emile multi-pårteyes

en: NES ROM
wa: ROM NES

en: Named pipe
wa: Lomêye buze

en: Nautilus link
wa: Loyén Nautilus

en: Netscape bookmarks file
wa: Fitchî di rmåkes di Netscape

en: Nintendo64 ROM
wa: ROM Nintendo64

en: Nullsoft video
wa: Videyo Nullsoft

en: ODA document
wa: Documint ODA

en: Object code
wa: Côde objet

en: Objective C source code
wa: Côde sourdant e lingaedje Objective C

en: Ogg audio
wa: Son ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
wa: Prezintåcion Impress d' OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Impress presentation template
wa: Modele di prezintåcion Impress d' OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Math document
wa: Documint matematike d' OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer document
wa: Documint tecse Writer d' OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
wa: Foye tåvleu d' OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
wa: Modele foye tåvleu d' OpenOffice.org

en: OpenType font
wa: Fonte OpenType

en: PBM image
wa: Imådje PBM

en: PC Paintbrush image
wa: Imådje PC Paintbrush

en: PCF font
wa: Fonte PCF

en: PDF document
wa: Documint PDF

en: PEF program
wa: Programe PEF

en: PGM image
wa: Imådje PGM

en: PGN chess game
wa: Djeu d' echeks PGN

en: PGP keys
wa: Clés PGP

en: PGP message
wa: Messaedje PGP

en: PGP signature
wa: Sinateure PGP

en: PGP-encrypted file
wa: Fitchî ecripté avou PGP

en: PHP script
wa: Sicripe PHP

en: PICT image
wa: Imådje PICT

en: PNG image
wa: Imådje PNG

en: PNM image
wa: Imådje PNM

en: PPM image
wa: Imådje PPM

en: Packages
wa: Pacaedjes

en: Palm OS database
wa: Båze di dnêyes Palm OS

en: Palm Pixmap image
wa: Imådje picsmap Palm OS

en: Partial email message
wa: Boket d' on messaedje emile

en: Pascal source code
wa: Côde sourdant e lingaedje Pascal

en: Perl script
wa: Sicripe perl

en: Photo CD image
wa: Imådje foto CD

en: Photoshop document
wa: Documint Photoshop

en: Plain text document
wa: Documint e peur tecse

en: Playlist
wa: Djivêye a djouwer

en: PostScript Type 1 font
wa: Fonte PostScript Type 1

en: PostScript document
wa: Documint PostScript

en: Python byte code
wa: Fitchî Python e byte code

en: Python source code
wa: Côde sourdant e lingaedje Python

en: QuickTime movie
wa: Videyo Quicktime

en: Quicken document
wa: Documint Quicken

en: Quicken for Windows document
wa: Documint Quicken po Windows

en: RAR archive
wa: Årtchive RAR

en: README document
wa: Documint README (léjhoz mu)

en: RGB image
wa: Imådje RGB

en: RIFF audio
wa: Son RIFF

en: RPM package
wa: Pacaedje RPM

en: RealAudio document
wa: Documint RealAudio

en: RealAudio/Video document
wa: Documint RealAudio/Videyo

en: RealVideo video
wa: Videyo RealVideo

en: Reference to remote file
wa: Referince a on fitchî då lon

en: Rich text document
wa: Documint e tecse eritchî

en: S/MIME file
wa: Fitchî S/MIME

en: S/MIME signature
wa: Sinateure S/MIME

en: SGI video
wa: Videyo SGI

en: SGML document
wa: Documint SGML

en: SHOUTcast playlist
wa: Djivêye a djouwer Shoutcast

en: SMIL script
wa: Sicripe SMIL

en: SQL code
wa: Côde SQL

en: SV4 CPIO archive
wa: Årtchive CPIO SV4

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
wa: Årtchive CPIP (avou CRC)

en: Samba share
wa: Pårtaedjaedje Samba

en: Scheme source code
wa: Côde sourdant e lingaedje scheme

en: Scream Tracker 3 audio
wa: Son Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
wa: Son Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
wa: Instrumint Scream Tracker

en: Search results
wa: Rizultat d' on rcweraedje

en: Security
wa: Såvrité

en: Setext document
wa: Documint Setext

en: Shared Printer
wa: Pårtaedjeye sicrirece

en: Shared library
wa: Pårteye livreye

en: Shell archive
wa: Årtchive shell

en: Shell script
wa: Sicripe shell

en: Signed message
wa: Messaedje siné

en: Silicon Graphics image
wa: Imådje Silicon Graphics

en: Socket
wa: Soket

en: Software Development
wa: Programaedje

en: Software Development/ROM Images
wa: Programaedjes/Imådjes ROM

en: Software Development/Source Code
wa: Programaedje/Côde sourdant

en: Software author credits
wa: Gråces ås programeus

en: Software installation instructions
wa: Instruccions pol astalaedje d' on programe

en: Software license terms
wa: Licince d' on programe

en: Source code patch
wa: Patch di côde sourdant

en: Speech document
wa: Documint Speech

en: Speedo font
wa: Fonte Speedo

en: Stampede package
wa: Pacaedje Stampede

en: StarCalc spreadsheet
wa: Foye tåvleu StarCalc

en: StarChart chart
wa: Grafike StarChart

en: StarDraw drawing
wa: Dessin StarDraw

en: StarImpress presentation
wa: Prezintåcion StarImpress

en: StarMail file
wa: Fitchî StarMail

en: StarMath document
wa: Documint StarMath

en: StarWriter document
wa: Documint StarWriter

en: Style sheet
wa: Foye di stîle

en: Sun mu-law audio
wa: Son µ-law di SUN

en: SunOS News font
wa: Fonte SunOS News

en: Symbolic link
wa: Loyén simbolike

en: System
wa: Sistinme

en: TIFF image
wa: Imådje TIFF

en: Tab-separated text document
wa: Documint tecse separé pa des tåbulåcions

en: Tar archive
wa: Årtchive tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
wa: Årtchive tar (bzip2-rastrindowe)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
wa: Årtchive tar (gzip-rastrindowe)

en: TarGA image
wa: Imådje TarGA

en: Tcl script
wa: Sicripe Tcl

en: TeX document
wa: Documint TeX

en: TeX dvi document
wa: Documint dvi TeX

en: TeX font
wa: Fonte TeX

en: TeX font metrics
wa: Metrikes di fonte TeX

en: TeXInfo document
wa: Documint TeXInfo

en: Theme
wa: Tinme

en: ToutDoux document
wa: Documint ToutDoux

en: Troff document
wa: Documint troff

en: Troff me input document
wa: Documint intrêye troff me

en: Troff mm input document
wa: Documint intrêye troff mm

en: Troff ms input document
wa: Documint intrêye troff ms

en: TrueType font
wa: Fonte TrueType

en: Truevision Targa image
wa: Imådje Targa Truevision

en: USENET news message
wa: Messaedje USENET

en: Unidata netCDF document
wa: Documint Unidata netCDF

en: Unknown type
wa: Sôre nén cnoxhowe

en: User Interface
wa: Eterface uzeu

en: User Interface/Fonts
wa: Eterface uzeu/Fontes

en: Ustar archive
wa: Årtchive ustar

en: V font
wa: Fonte «V Font»

en: VOC audio
wa: Son VOC

en: VRML document
wa: Documint VRML

en: Verilog source code
wa: Côde sourdant e lingaedje Verilog

en: Video
wa: Videyo

en: Vivo video
wa: Videyo Vivo

en: WAIS source code
wa: Côde sourdant WAIS

en: Wave audio
wa: Son WAV

en: Wavelet video
wa: Videyo wavelet (wachlete)

en: Web folder
wa: Ridant waibe

en: Windows bitmap image
wa: Imådje bitmap MS-Windows

en: Windows icon image
wa: Imådjete MS-Windows

en: Windows metafile graphics
wa: Imådje Windows metafile

en: WordPerfect document
wa: Documint WordPerfect

en: X bitmap image
wa: Imådje bitmap X11

en: X window image
wa: Imådje X Windows

en: XBEL bookmarks file
wa: Fitchî di rmåkes XBEL

en: XML document
wa: Documint XML

en: XPM image
wa: Imådje XPM

en: Xbase database
wa: Båze di dnêyes Xbase

en: Yacc grammar source code
wa: Côde sourdant di grammaire yacc

en: Z shell script
wa: Sicripe Z shell

en: Zip archive
wa: Årtchive ZIP

en: Zoo archive
wa: Årtchive ZOO

en: gettext translation
wa: Ratournaedje gettext

en: iPod software
wa: Programe iPod

en: xfig vector graphic
wa: Grafike vectoriål xfig
