gnome-mime-data - en to zu translation catalogue (331 entries)

en: 2D chemical structure
zu: Uhlu lwekhemikale ye-2D

en: 3D Studio image
zu: Isithombe se3D Studio

en: AIFC audio
zu: Umsindo AIFC

en: AIFF audio
zu: Umsindo AIFF

en: ANIM animation
zu: Isenzekisi ANIM

en: ARJ archive
zu: Londoloza ARJ

en: AVI video
zu: Ivideo AVI

en: AbiWord document
zu: Ibhukwana le AbiWord

en: Active Server page
zu: Ikhasi Lesisebenziso elisebenzayo

en: Address card
zu: Ikhadi lekheli

en: Adobe FrameMaker font
zu: Uhlobo-mbhalo Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
zu: Uhlobo-mbhalo Adobe metrics

en: Andrew Toolkit inset
zu: Isikhwama samathulusi se-Andrew inset

en: Application launcher
zu: Umqali msebenzisi

en: ApplixWare Graphics image
zu: Isithombe sesibonakaliso se ApplixWare

en: Applixware Words document
zu: Ibhukwana lamaGama kuApplixware

en: Applixware presentation
zu: Isinekezelo seApplixware

en: Applixware spreadsheet
zu: Ispreadsheet se Applixware

en: Ar archive
zu: Londoloza

en: Assembly source code
zu: Ubuthano womsuka bemibhalo ebhalwe ngokufingqiwe

en: Audio
zu: Umsindo

en: Authors list
zu: Uhlu lomqambi

en: AutoCAD image
zu: Isithombe seCAD ezenzakalelayo

en: BCPIO document
zu: Ibhukwana leBCPIO

en: BDF font
zu: Uhlobo-mbhalo BDF

en: Backup file
zu: Umsekeleli-hele

en: Basic audio
zu: Isizinda somsindo

en: Bibliography record
zu: Loba uhlu ngamabhuku aphathele nasifundo thile

en: Binary program
zu: Uhlelo olumbaxa-mbili

en: BitTorrent seed file
zu: Imbewu yohele we BitTorrent

en: Blender file
zu: Umxubanisi-hele

en: Block device
zu: Umhlahlo wokuvimbela

en: Bzip2 compressed file
zu: Ihele elicindezelekile Bzip2

en: C shell script
zu: Umbhalo C shell

en: C source code
zu: Umsuka wemibhalo efingqiwe C

en: C source code header
zu: Isihloko umsuka wemibhalo efingqiwe C

en: C++ source code
zu: Umsuka wemibhalo efingqiwe C++

en: CGI program
zu: Uhlelo lweCGI

en: CGM image
zu: Isithombe seCGM

en: CMU raster image
zu: Isithombe seCMU raster

en: CPIO archive
zu: Umlondolozi CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
zu: Mlondolozi CPIO ( Gzip-ecendezelekile)

en: Calendar file
zu: Ihele lezinsuku zonyaka

en: Calendar or event document
zu: Ibhukwana lezinsuku zonyaka noma izenzakalo

en: Character device
zu: Umhlahlo wesici-sitho

en: Cinelerra editing sheet
zu: Ikhasi lokuhlela Cinelerra

en: Comma-separated text document
zu: Ibhukwana lombhalo ohlukaniswe-ikhefana

en: Commodore 64 audio
zu: Umsindo Commodore 64

en: Compound document
zu: Ibhukwana eliyingxube

en: Compress-compressed file
zu: Minyanisa-imbumba hele

en: Compressed GIMP document
zu: Ibhukwana lembumba yeGIMP

en: Corel Draw drawing
zu: Umdwebo weCorel Draw

en: Crystalline structure model
zu: Isimo sesakhiwo seCrystalline

en: DCL script
zu: Umbhalo DCL

en: DOS font
zu: Uhlobo lombhalo weDOS

en: DOS/Windows program
zu: Uhlelo lweDOS/Amafasitela

en: DSSSL document
zu: Ibhukwana DSSSL

en: DV video
zu: Ivideo DV

en: DXF vector graphic
zu: Isibonakalisi seDXF vector

en: Debian package
zu: Isithungo Debian

en: Device Independant Bitmap
zu: Umhlahlo Ozimele Bitmap

en: Dia diagram
zu: Umdwebo sifanekiso Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
zu: Izithombe ngokuthwebulwa ngogesi nokuxhumana phakathi kwesithombe semithi

en: Digital Moving Picture Exchange image
zu: Isithombe seDigital Moving Picture Exchange

en: Directory information file
zu: Umbombo wehele-lolwazi

en: DjVu image
zu: Isithombe DjVu

en: Document type definition
zu: Incazelo yohlobo lwebhukwana

en: Documents
zu: Amabhikwna

en: Documents/Diagram
zu: Amabhukwana/ Umdwebo sifanekiso

en: Documents/Numeric
zu: Amabhukwana/ Nenombolo

en: Documents/Plain Text
zu: Amabhukwana/ Umbhalo oPlain

en: Documents/Presentation
zu: Amabhukwana/ Umnikezelo

en: Documents/Project Management
zu: Amabhukwana/ Ukuphathwa kweSongozo

en: Documents/Published Materials
zu: Amabhukwana / Izinto Ezishicelelwe

en: Documents/Spreadsheet
zu: Amabhukwana / Spreadsheet

en: Documents/TeX
zu: Amabhukwana / TeX

en: Documents/Text Markup
zu: Amabhukwana / Umbhalo Markup

en: Documents/Vector Graphics
zu: Amabhukwana/ Izibonakalisi zeVector

en: Documents/Word Processor
zu: Amabhukwana/Inkambiso yokwenza amagama

en: Documents/World Wide Web
zu: Amabhukwana/ Ulwembu jikelele

en: Dolby Digital audio
zu: Umsindo weDolby Digital

en: Emacs Lisp source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe weEmcas Lisp

en: Email headers
zu: Isihloko somlayezo-ncwadi

en: Email message/mailbox
zu: Umlayezo wencwadi-lwembu/ isibaya somlayezo

en: Encrypted message
zu: Umlayezo oyindida

en: Enlightenment theme
zu: Indikimba ekhanyiselwe

en: Enriched text document
zu: Ibhukwan lombhalo onothisiwe

en: Epiphany bookmarks file
zu: Ihele lombekisi bhukwini Epiphany

en: FLAC audio
zu: Umsindo FLAC

en: FLC animation
zu: Isenzekisi FLC

en: FLI animation
zu: Isenzekisi FLI

en: FastTracker II audio
zu: Umsindo FastTracker ii

en: FlashPix Image
zu: Isithombe FlashPix

en: Flexible Image Transport System
zu: Uhlelo lokuhambisa isithombe ngendlela ezingafani

en: Folder
zu: Isibaya

en: Fortran source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe Fortran

en: FrameMaker interchange document
zu: Umbhalo wophendukayo ngaphakathi we-FrameMaker

en: GIF image
zu: Isithombe GIF

en: GIMP document
zu: Ibhukwana GIMP

en: GMC link
zu: Umxhumanisi GMC

en: GNOME desktop theme
zu: Indikimba yedesktop GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
zu: Ispreadsheet GNU Olea

en: GNU mail message
zu: Thumela umlayezo GNU

en: GTK configuration
zu: Isilinganisi GTK

en: Glade project
zu: Isongoza Glade

en: GnuCash workbook
zu: Ibhuku lokusenzela GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
zu: Ispreadsheet Gnumeric

en: Gtar archive
zu: Umlandu we Gtar

en: Gtktalog Catalogue
zu: Ukuhlela ngokweGtkalog

en: Gzip-compressed file
zu: Ihele leGzip-ecindezelwe

en: HDF document
zu: Ibhukwana leHDF

en: HTML page
zu: Ikhasi le HTML

en: Haskell source code
zu: Umsuka wombhalo obhalwe ngokufingqiwe weHaskell

en: Help page
zu: Ikhasi losizo

en: IDL document
zu: Ikhasi le IDL

en: IEF image
zu: Isithombe se IEF

en: IFF image
zu: Isithombe se IFF

en: ILBM image
zu: Isithombe seILBM

en: ISI video
zu: Ivideo ye ISI

en: ISO image
zu: Isithombe seISO

en: Images
zu: Izithombe

en: Impulse Tracker audio
zu: Umsindo wothola-mkhondo wesikhahlu

en: Information
zu: Ulwazi

en: Information/Calendar
zu: Ulwazi/ Ukubalwa kwezinsuku zonyaka

en: Information/Financial
zu: Ulwazi/Okwezimali

en: Installed GNOME desktop theme
zu: Indikimba yedesktop yeGNOME efakiwe

en: JBuilder Project
zu: Umphongozo we Jbuilder

en: JPEG image
zu: Isithombe se JPEG

en: Java code archive
zu: Umlandu wombhalo ofingqiwe weJava

en: Java source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe weJava

en: JavaScript source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe weJava-mbhalo

en: KDE application details
zu: Iminingwane yesisebenzisi iKDE

en: KIllustrator document
zu: Ikhasi leKIllustrator

en: KPresenter presentation
zu: Imnikezelo weKPresenter

en: KSpread spreadsheet
zu: Ispreadsheet se Kspread

en: KWord document
zu: Ikhasi le KWord

en: Korn shell script
zu: Imbhaslo we shell Korn

en: LHA archive
zu: Umlandu we LHA

en: LHARC archive
zu: Umlandu we LHARC

en: LIBGRX font
zu: Uhlobo lombhalo we LIBGRX

en: LightWave object
zu: Umgomo we LightWave

en: LightWave scene
zu: Isigcaki seLightWave

en: Linux PSF console font
zu: Uhlobo lombhalo wesizimazisi se Linux-PSF

en: Literate haskell source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe ofundile wehaskell

en: MacBinary file
zu: Ihele lembaxambili leMac

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
zu: Ihele elibhalwe ngombhalo fingqiwe we Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
zu: Ihele elobhalwe ngombhalo-fingqiwe weMacintosh BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
zu: Imlandu we Macintosh StuffIt

en: Macromedia Flash file
zu: Ihele lokushaluza kweMacromedia

en: MagicPoint presentation
zu: Isinekezelo seMagicPoint

en: Magick image format
zu: Isithombe sokuhlela kuMagick

en: Mail delivery report
zu: Umbiko wokuthunyelwe komthumelo

en: Mail disposition report
zu: Umbiko wesimo sokuthumezela

en: Mail system report
zu: Umbiko wehlelo lokuthumela

en: Makefile
zu: Umakhi-hele

en: Manual page
zu: Ikhasi lokuzenzela

en: Manual page (compressed)
zu: Ikhasi lokuzunzela (cindezelwa)

en: Master System or Game Gear ROM
zu: Uhlelo elowungqongqoshe noma iGame Gear ROM

en: MathML document
zu: Ikhasi leMathML

en: Matroska video
zu: Ivideo yeMatroska

en: Memory dump
zu: Umtshingi womqondo

en: Message
zu: Umlayezo

en: Message digest
zu: Umentshisi womlayezo

en: Message in several formats
zu: Imilayezo esezimweni eziningi

en: Microsoft PowerPoint document
zu: Ikhasi lwePowerPoint Microsoft

en: Microsoft WMV playlist
zu: Uhlu lokukhalisa lweWMV Microsoft

en: Microsoft WMV video
zu: Ivideo ye WMV Microsoft

en: Microsoft Word document
zu: Ikhasi leMicrosoft Word

en: Microsoft video
zu: Ivideo yeMicrosoft

en: Monkey audio
zu: Ukulalela kweMfene

en: Mozilla bookmarks file
zu: Ihele lombekisi-bhulu we Mozilla

en: Multi-part message
zu: Umlayezo onezingxenye eziningi

en: Named pipe
zu: Umbhavuma obiziwe

en: Nautilus link
zu: Umxhumanisi weNautilus

en: Netscape bookmarks file
zu: Ihele lombekisi-bhuku lweNetscape

en: Nullsoft video
zu: Ivideo ye Nullsoft

en: ODA document
zu: Ikhasi le ODA

en: Object code
zu: Inhloso yombhalo ofingqiwe

en: Objective C source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe we Nhloso -C

en: Ogg audio
zu: Ukulalela iOgg

en: OpenOffice.org Impress presentation
zu: Isinekezelo se-Impress ku OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Impress presentation template
zu: Isilnganisi sesinekezelo se-Impress ku OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Math document
zu: Ikhasi leMath kuOpenOfice.org

en: OpenOffice.org Writer document
zu: Ikhasi loMbhali ku OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer global document
zu: Ikhasi jikelele lombhali kuOpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer template
zu: Isilinganisi simo Umbhali seOpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing
zu: Umdwebo weOpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
zu: Islinganisi simo somdwebo weOpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
zu: Ispreadsheet seOpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
zu: Isilinganisi simo sespreadsheet OpenOffice.org

en: OpenType font
zu: Uhlobo lombhalo oluvulekile

en: PBM image
zu: Isithombe sePBM

en: PC Paintbrush image
zu: Isithombe sePaintbrush PC

en: PCF font
zu: Uhlobo lombhalo wePCF

en: PDF document
zu: Ikhasi lePDF

en: PEF program
zu: Uhlelo lwePEF

en: PGM image
zu: Isithombe sePGM

en: PGN chess game
zu: Umdlalo wePGN wechess

en: PGP keys
zu: Inkinobho ye PGP

en: PGP message
zu: Umlayezo wePGP

en: PGP signature
zu: Umbhalo-mvumelwano PGP

en: PGP-encrypted file
zu: Ihele-didayo lePGP

en: PHP script
zu: Umhalo we PHP

en: PICT image
zu: Isithombe sePICT

en: PNG image
zu: Isithombe sePNG

en: PNM image
zu: Isithombe sePNM

en: PPM image
zu: Isithombe sePPM

en: Packages
zu: Izithungo

en: Palm OS database
zu: Isizinda- semininingwane yePalm OS

en: Palm Pixmap image
zu: Isithombe sePalm Pixmap

en: Partial email message
zu: Ingxenye yomlayezo ngencwadi-lwembu

en: Pascal source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe Pascal

en: Perl script
zu: Umbhalo Perl

en: Photo CD image
zu: Isithombe se Photo-CD

en: Photoshop document
zu: Ibhukwana le Photoshop

en: Playlist
zu: Uhlu-lomdlalo

en: PostScript Type 1 font
zu: Uhlobo lombhalo 1 lwePostScript Hlobo

en: PostScript document
zu: Ibhukwana lePostScript

en: Profiler results
zu: Imiphumela womnikezi mininingwane

en: Project Plan
zu: Isu lesongoza

en: Python byte code
zu: Umbhalo ofingqiwe wePython byte

en: Python source code
zu: Umsuka wombhalo ofingqiwe wePython

en: QuickTime movie
zu: Quick Time bhayisikobho

en: Quicken document
zu: Ibhukwana le Quicken

en: Quicken for Windows document
zu: Ibhukwana le Quicken yefasitela

en: RAR archive
zu: Londoloza RAR

en: README document
zu: Ibhukwana leREADME

en: RGB image
zu: Isithombe seRGB

en: RIFF audio
zu: Umsindo weRIFF

en: RPM package
zu: Isithungo seRPM

en: Raw Gray Sample
zu: Isibonelo esiluhlaza sombala ogreyi

en: RealAudio document
zu: Ibhukwana leRealAudio

en: RealAudio/Video document
zu: Ibhukwana leRealAudio/Video

en: RealVideo video
zu: Ivideo yeRealVideo

en: Reference to remote file
zu: Mayelana nohele obuqamama

en: Rejected patch file
zu: Umkhanu wehele elaliwe

en: S/MIME file
zu: Ihele S/MIME

en: S/MIME signature
zu: Umbhalo-mvumelwano S/MIME

en: SGI video
zu: Ivideo SGI

en: SGML document
zu: Ibhukwana SGML

en: SHOUTcast playlist
zu: Uhlu-lomdlalo SHOUTcast

en: SMIL script
zu: Umbhalo SMIL

en: SQL code
zu: Umbhalo fingqiwe SQL

en: SUN Rasterfile
zu: SUN Raster-hele

en: SV4 CPIO archive
zu: SV4 CPIO londoloza

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
zu: SV4 CPIP londoloza (neCRC)

en: SVG art
zu: Ubuciko beSVG

en: Samba share
zu: Kwabelan Samba

en: Scheme source code
zu: Isigungu somsuka wombhalo fingqiwe

en: Scream Tracker 3 audio
zu: Umsindo thola-mkhondo 3 wesiKhalo

en: Scream Tracker audio
zu: Umsindo thola-mkhondo wesiKhalo

en: Scream Tracker instrument
zu: Isitholi-mkhondo sesiKhalo

en: Search results
zu: Imiphumela wopheyo

en: Security
zu: Ukukhuseleka

en: Shared Printer
zu: Umcendezeli ohlukaniselwanayo

en: Shared library
zu: Umehlulelwano womtapo

en: Shell archive
zu: Umlondolozi weShell

en: Shell script
zu: Umbhalo weShell

en: Signed message
zu: Umlayezo onophawu lwesivumelwano

en: Silicon Graphics image
zu: Isithombe sezibonakaliso yeSilicon

en: Socket
zu: Isikhoxe

en: Software Development
zu: Ukuphuhliswa KweSoftware

en: Software Development/ROM Images
zu: Ukuphuhliswa kweSoftware/ Izithombe seROM

en: Software Development/Source Code
zu: Ukuphuhliswa kweSoftware/ Umsuka wombhalo ofingqiwe

en: Software author credits
zu: Incazelo ngeminingwane yomqambi weSoftware

en: Software installation instructions
zu: Imilayezo yokufakelwa kweSoftware

en: Software license terms
zu: Imigomo yemvumelo yeSoftware

en: Source code patch
zu: Umkhangu womsuka wombhalo ofingqiwe

en: Speech document
zu: Ikhasi lenkuluo

en: Speedo font
zu: Uhlobo lombhalo weSpeedo

en: Spreadsheet Interchange document
zu: Ikhasi lokushintshisana lwespreadsheet

en: Stampede package
zu: Isijumba sokugulukudela

en: StarCalc spreadsheet
zu: Ispreadsheet seStarCalc

en: StarChart chart
zu: Ishadi leStarChart

en: StarDraw drawing
zu: Umdwebo weStarDraw

en: StarImpress presentation
zu: Ukunikelwa kweStarlmpress

en: StarMail file
zu: Ihele leStarMail

en: StarMath document
zu: Ikhasi leStarMash

en: StarOffice extended metafile image
zu: Isithombe esinwetshiwe seStarOffice metafile

en: StarWriter document
zu: Ikhasi leStarWriter

en: Style sheet
zu: Ikahasi lohlobo

en: Sun mu-law audio
zu: Ukulalela Sun mu-law

en: SunOS News font
zu: Umbhalo weZindaba seSunOS

en: Symbolic link
zu: Isibonakaliso somxhumanisi

en: System
zu: Uhlelo

en: TIFF image
zu: Isithombe seTIFF

en: Tab-separated text document
zu: Ikhasi lombhalo owehlukaniswe-isiqeshana

en: Tar archive
zu: Umlondolozi weTar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
zu: Umlondolozi we Tar (Bsip2-ecindezelwe)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
zu: Umlondolozi weTar (Gzip-ecindezelwe)

en: TarGA image
zu: Isithombe seTarGa

en: Tcl script
zu: Umbhalo weTcl

en: TeX document
zu: Ikhasi leTeX

en: TeX dvi document
zu: Ikhasi ledvi TeX

en: TeX font
zu: Uhlobo lombhalo lweTeX

en: TeX font metrics
zu: Uhlobo lombhalo lukulinganisa ngamamitha leTeX

en: TeXInfo document
zu: Ikhasi leTeXInfo

en: Theme
zu: Indikimba

en: ToutDoux document
zu: Ikhasi leToutDoux

en: Troff document
zu: Ikhasi leTroff

en: Troff me input document
zu: Ikhasi lomfakela leTroff me

en: Troff mm input document
zu: Ikhasi lomfakela leTroff mm

en: Troff ms input document
zu: Ikhasi lomfakela leTroff ms

en: TrueType font
zu: Uhlobo lombhalo OluyinhloboYeqiniso

en: Truevision Targa image
zu: Isithombe seTruevision Targa

en: USENET news message
zu: Imilayezo yezindaba zeUSENET

en: Unidata netCDF document
zu: Ikhasi le Unidata netCDF

en: Unknown type
zu: Uhlobo olungaziwa

en: User Interface
zu: Inhlanganiso yomsebenzisi

en: User Interface/Fonts
zu: Inhlanganiso yomsebenzisi/Inhlobo-mhalo

en: Ustar archive
zu: Umlondolozi ka Ustar

en: V font
zu: Inhlobo-mbhalo luka-V

en: VOC audio
zu: Umsindo weVOC

en: VRML document
zu: Ikhasi le VRML

en: Verilog source code
zu: Umsuka weVerilog wombhalo ofingqiwe

en: Video
zu: Ivideo

en: Vivo video
zu: Ivideo ye Vivo

en: WAIS source code
zu: umsuka weWAIS yombhalo ofingqiwe

en: Wave audio
zu: Umsindo Osamagagasi

en: Wavelet video
zu: Iwavelet video

en: Web folder
zu: Isibaya solwembu jikelele

en: WordPerfect document
zu: Ikhasi le WordPerfect

en: X bitmap image
zu: Isithombe sebitmap-X

en: XBEL bookmarks file
zu: Ihele lembekisi-bhukwini weXBEL

en: XML document
zu: Ikhasi leXML

en: XPM image
zu: Isithombe seXPM

en: Yacc grammar source code
zu: Umsuka wembhalo ofingqiwe yolimi lwe Yacc

en: Zip archive
zu: Umlondi weZip

en: Zoo archive
zu: Umlondi weZoo

en: gettext translation
zu: umhumusho wokuthola-mbhalo

en: xfig vector graphic
zu: umboniso wevector xfig
