gnome-mines master - en to ja translation catalogue (33 entries)

[ctx: link]
en: GNOME Mines
ja: GNOME マインスイーパー

[ctx: text]
en: GNOME Mines
ja: GNOME マインスイーパー

en: Game Play
ja: ゲームをプレイする

en: Select one of the grid sizes:
ja: 以下からフィールドの大きさを選択します。

en: a 8 × 8 board with 10 mines
ja: 8 × 8 (地雷10個)

en: a 16 × 16 board with 40 mines
ja: 16 × 16 (地雷40個)

en: a 30 × 16 board with 99 mines
ja: 30 × 16 (地雷99個)

en: How to use flags
ja: フラグの使い方

en: How to place a flag on a tile
ja: フラグを設置する

en: Red flags are those that cannot be clicked. To place a red flag on a tile:
ja: 赤いフラグはクリックすることができません。フラグを設置する方法は次の通りです:

en: right click on a blank tile.
ja: 空のマスを右クリックします。

en: Start a new game
ja: 新しいゲームをはじめる

en: To start a new game:
ja: 新しいゲームは、次のようにして始めます:

en: If you are already playing a game, <app>Mines</app> will ask if you want to <gui>Start New Game</gui> or <gui>Keep Current Game</gui>. If you choose the former, your current game will be lost.
ja: すでにゲームが開始している場合、<app>マインスイーパー</app>は<gui>新しいゲームを開始</gui>するか<gui>現在のゲームを継続</gui>するか質問します。<gui>新しいゲームを開始</gui>を選択すると、プレイ中のゲームは失われます。

en: Game rules
ja: ゲームのルール

en: The aim of <app>Mines</app> is to clear the minefield without detonating any of the mines.
ja: <app>マインスイーパー</app> は一つの地雷も爆発させずに地雷を除去するゲームです。

en: Start by chosing one of the three default board sizes, or by selecting a custom board.
ja: 標準の3つのフィールドの大きさから選択するか、カスタムを選択してゲームを開始します。

en: The game begins with the board covered in tiles. Click on any tile to uncover it. You will reveal:
ja: ゲームは、ボードがマスで区切られた状態でスタートします。どれかマスをクリックして開きます。マスを開くと次のいずれかが出現します。

en: A colored number, which represent the number of mines in the adjacent tiles. This will help you deduce where the mines are so that you can mark them with <link xref="flags">flags</link>.
ja: 色付き数字。隣接する地雷の数を示します。どのマスが地雷であり、<link xref="flags">フラグ</link>でマークするべきか判断する助けになります。

en: A blank tile, which means there are no mines under any of the adjacent tiles.
ja: 空のマス。隣接するマスに地雷がないことを示します。

en: A mine, which will detonate and end the game.
ja: 地雷。クリックすると爆発し、ゲームは終了します。

en: Repeat the previous step until you have uncovered all the tiles which do not have mines underneath them.
ja: このステップを、地雷以外のすべてのマスを開けるまで繰り返します。

en: If you complete the game quickly enough, you will be added to the <link xref="high-scores">high scores</link> list.
ja: ゲームを素早くクリアできた場合は、あなたのスコアは<link xref="high-scores">ハイスコア</link>リストに追加されます。

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: New game
ja: 新しいゲーム

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Hint
ja: ヒント

en: Pause
ja: 一時停止

en: Use the toolbar shortcut if your keyboard does not have a <key>Pause</key> key.
ja: お使いのキーボードに<key>Pause</key>キーがない場合は、ツールバーのショートカットを使用してください。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Quit
ja: 終了

en: You can chat with GNOME translators using <link href="https://cbe003.chat.mibbit.com/?url=irc%3A%2F%2Firc.gnome.org%2Fi18n">irc</link>. People on the channel are located worldwide, so you may not get an immediate response as a result of timezone differences.
ja: <link href="https://cbe003.chat.mibbit.com/?url=irc%3A%2F%2Firc.gnome.org%2Fi18n">IRC</link>を使用してGNOMEの翻訳者とチャットをすることができます。ただし、チャンネルの人々は世界中におり、時差があるのですぐに返答を得られるとは限りません。

en: Alternatively, you can contact the Internationalization Team using their <link href="http://mail.gnome.org/mailman/listinfo/gnome-i18n">mailing list</link>.
ja: 代わりに、<link href="http://mail.gnome.org/mailman/listinfo/gnome-i18n">メーリングリスト</link>を使用してコンタクトを取ることも可能です。
