gnome-mines master - en to da translation catalogue (78 entries)

en: GNOME Mines
da: GNOME Minestryger

en: Clear hidden mines from a minefield
da: Ryd skjulte miner fra et minefelt

en: GNOME Mines is a puzzle game where you search for hidden mines. Flag the spaces with mines as quickly as possible to make the board a safer place. You win the game when you’ve flagged every mine on the board. Be careful not to trigger one, or the game is over!
da: GNOME Minestryger er et tænkespil hvor du søger efter skjulte miner. Sæt flag på felterne med miner så hurtigt som muligt for at gøre brættet et mere sikkert sted. Du vinder spillet når du har sat flag på alle minerne på brættet. Pas på du ikke detonerer en, ellers er spillet slut!

en: You can select the size of the field you want to play on at the start of the game. If you get stuck, you can ask for a hint: there’s a time penalty, but that’s better than hitting a mine!
da: Ved spillets begyndelse kan du vælge størrelsen på det område, du vil spille på. Hvis du ikke kan komme videre, kan du bede om at få et tip: der er en tidsstraf, men det er bedre end at ramme en mine!

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Mines
da: Minestryger

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: minesweeper;
da: minestryger;

en: Small board
da: Lille bræt

en: Medium board
da: Medium bræt

en: Big board
da: Stort bræt

en: The theme to use
da: Temaet, der skal bruges

en: The title of the tile theme to use.
da: Titlen på felttemaet, der skal bruges.

en: Use the unknown flag
da: Benyt ukendt-flaget

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
da: Sæt til “true” for at kunne angive kvadrater som ukendte.

en: Enable automatic placing of flags
da: Aktivér automatisk placering af flag

en: Set to true to automatically flag squares as mined when enough squares are revealed
da: Sæt til “true” for automatisk at sætte flag på felter, når tilstrækkeligt mange felter er afsløret

en: Enable animations
da: Aktivér animationer

en: Set to false to disable theme-defined transition animations
da: Sæt til “false” for at deaktivere tema-definerede overgangsanimationer

en: Number of columns in a custom game
da: Antal kolonner i et brugerdefineret spil

en: Number of rows in a custom game
da: Antal rækker i et brugerdefineret spil

en: The number of mines in a custom game
da: Antal miner i et brugerdefineret spil

en: Board size
da: Brætstørrelse

en: Size of the board (0-2 = small-large, 3 = custom)
da: Brætstørrelse (0–2 = lille–stort, 3 = brugerdefineret)

en: Width of the window in pixels
da: Bredden af vinduet i pixels

en: Height of the window in pixels
da: Højden af vinduet i pixels

en: true if the window is maximized
da: “true” hvis vinduet er maksimeret

[ctx: shortcut window]
en: Window and game
da: Vindue og spil

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Restart game with current settings
da: Genstart spillet med nuværende indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Game size selection
da: Valg af spilstørrelse

[ctx: shortcut window]
en: Game size: small
da: Spilstørrelse: lille

[ctx: shortcut window]
en: Game size: medium
da: Spilstørrelse: medium

[ctx: shortcut window]
en: Game size: large
da: Spilstørrelse: stort

[ctx: shortcut window]
en: Game size: custom
da: Spilstørrelse: brugerdefineret

[ctx: shortcut window]
en: In-game
da: I spillet

[ctx: shortcut window]
en: Move the keyboard cursor
da: Flyt tastaturmarkøren

[ctx: shortcut window]
en: Reveal field
da: Afslør felt

[ctx: shortcut window]
en: Toggle field flag state
da: Ændr tilstand for flag

en: _Width
da: _Bredde

en: _Height
da: _Højde

en: Percent _mines
da: Procent _miner

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Play Game
da: Start _spil

en: Change _Difficulty
da: Skift _sværhedsgrad

en: _Best Times
da: _Bedste tider

en: _Play Again
da: _Spil igen

en: Paused
da: Pause

en: Print release version and exit
da: Udskriv udgivelsesversion og afslut

en: Small game
da: Lille spil

en: Medium game
da: Medium spil

en: Big game
da: Stort spil

en: _Scores
da: _Resultater

en: A_ppearance
da: _Udseende

en: _Use Question Flags
da: _Brug flag med spørgsmålstegn

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Mines
da: _Om Minestryger

note: Label on the scores dialog
en: Minefield:
da: Minefelt:

note: For the scores dialog. First width, then height, then number of mines.
en: %d × %d, %d mine | %d × %d, %d mines
da[0]: %d × %d, %d mine
da[1]: %d × %d, %d miner

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: <b>%d</b> mine | <b>%d</b> mines
da[0]: <b>%d</b> mine
da[1]: <b>%d</b> miner

en: Do you want to start a new game?
da: Vil du starte et nyt spil?

en: If you start a new game, your current progress will be lost.
da: Hvis du starter et nyt spil, vil dine nuværende fremskridt gå tabt.

en: Keep Current Game
da: Behold det aktuelle spil

en: Start New Game
da: Start et nyt spil

en: St_art Over
da: St_art forfra

en: _Resume
da: _Genoptag

en: Play _Again
da: Spil _igen

en: Main game:
da: Hovedspil:

en: Score:
da: Point:

en: Resizing and SVG support:
da: Ændring af størrelse og SVG-understøttelse:

en: Clear explosive mines off the board
da: Ryd eksplosive miner fra brættet

en: Select Theme
da: Vælg tema
