gnome-games - en to fi translation catalogue (79 entries)

en: GNOME Mines
fi: Gnomen miinaharava

en: Clear hidden mines from a minefield
fi: Puhdista piilotetut miinat miinakentältä

en: GNOME Mines is a puzzle game where you search for hidden mines. Flag the spaces with mines as quickly as possible to make the board a safer place. You win the game when you’ve flagged every mine on the board. Be careful not to trigger one, or the game is over!
fi: Miinaharava on peli, jossa etsitään piilotettuja miinoja. Liputa miinoin varustetut alueet mahdollisimman nopeasti tehdäksesi pelilaudasta turvallisemman alueen. Läpäiset pelin, kun olet liputtanut pelilaudan jokaisen miinan. Varo kuitenkin, ettet vahingossakaan astu yhteenkään miinaan, tai peli päättyy!

en: You can select the size of the field you want to play on at the start of the game. If you get stuck, you can ask for a hint: there’s a time penalty, but that’s better than hitting a mine!
fi: Voit valita pelilaudan koon pelin alussa. Jos jäät jumiin, voit pyytää vihjettä - siitä seuraa aikasakko, mutta se on parempi vaihtoehto kuin miinaan astuminen!

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Mines
fi: Miinaharava

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: minesweeper;
fi: minesweeper;miinat;miinaharava;

en: Small board
fi: Pieni lauta

en: Medium board
fi: Normaali lauta

en: Big board
fi: Suuri lauta

en: The theme to use
fi: Käytettävä teema

en: The title of the tile theme to use.
fi: Käytettävän nappulateeman tiedostonimi.

en: Use the unknown flag
fi: Käytä tuntematon-lippua

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
fi: Valitse kyllä asentoon voidaksesi merkitä ruutuja tuntemattomiksi.

en: Enable automatic placing of flags
fi: Ota käyttöön lippujen automaattinen sijoittelu

en: Set to true to automatically flag squares as mined when enough squares are revealed
fi: Aseta todeksi, jos haluat automaattisesti merkitä miinoitetut ruudut heti, kun tarpeeksi ruutuja ympäriltä on paljastettu

en: Enable animations
fi: Käytä animaatioita

en: Set to false to disable theme-defined transition animations
fi: Aseta arvoon epätosi (false) poistaaksesi teeman määrämät siirtymäanimaatiot käytöstä

en: Number of columns in a custom game
fi: Oman pelin sarakkeiden lukumäärä

en: Number of rows in a custom game
fi: Oman pelin rivien lukumäärä

en: The number of mines in a custom game
fi: Omassa pelissä määritelty miinojen lukumäärä

en: Board size
fi: Laudan koko

en: Size of the board (0-2 = small-large, 3 = custom)
fi: Laudan koko (0-2 = pieni-suuri, 3 = oma koko)

en: Width of the window in pixels
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä

en: Height of the window in pixels
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä

en: true if the window is maximized
fi: tosi jos ikkuna on suurennettu

[ctx: shortcut window]
en: Window and game
fi: Ikkuna ja peli

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Restart game with current settings
fi: Aloita peli uudestaan nykyisillä asetuksilla

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
fi: Keskeytä peli

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Game size selection
fi: Pelin koon valinta

[ctx: shortcut window]
en: Game size: small
fi: Pelin koko: pieni

[ctx: shortcut window]
en: Game size: medium
fi: Pelin koko: normaali

[ctx: shortcut window]
en: Game size: large
fi: Pelin koko: suuri

[ctx: shortcut window]
en: Game size: custom
fi: Pelin koko: mukautettu

[ctx: shortcut window]
en: In-game
fi: Pelissä

[ctx: shortcut window]
en: Move the keyboard cursor
fi: Siirrä näppäimistön kursoria

[ctx: shortcut window]
en: Reveal field
fi: Paljasta kenttä

[ctx: shortcut window]
en: Toggle field flag state
fi: Vaihtele kentän lipun tilaa

en: _Width
fi: _Leveys

en: _Height
fi: _Korkeus

en: Percent _mines
fi: _Miinaprosentti

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Play Game
fi: _Pelaa

en: _Pause
fi: _Keskeytä

en: Change _Difficulty
fi: _Vaihda vaikeustasoa

en: _Best Times
fi: _Parhaat ajat

en: _Play Again
fi: Pelaa uu_delleen

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Print release version and exit
fi: Näytä julkaisuversio ja poistu

en: Small game
fi: Pieni peli

en: Medium game
fi: Tavallinen peli

en: Big game
fi: Suuri peli

en: _Scores
fi: _Pisteet

en: A_ppearance
fi: _Ulkoasu

en: _Use Question Flags
fi: K_äytä kysymyslippuja

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Mines
fi: _Tietoja - Miinaharava

note: Label on the scores dialog
en: Minefield:
fi: Miinakenttä:

note: For the scores dialog. First width, then height, then number of mines.
en: %d × %d, %d mine | %d × %d, %d mines
fi[0]: %d × %d, %d miina
fi[1]: %d × %d, %d miinaa

en: Custom
fi: Mukautettu

en: <b>%d</b> mine | <b>%d</b> mines
fi[0]: <b>%d</b> miina
fi[1]: <b>%d</b> miinaa

en: Do you want to start a new game?
fi: Haluatko aloittaa uuden pelin?

en: If you start a new game, your current progress will be lost.
fi: Jos aloitat uuden pelin, nykyisen pelisi katoaa.

en: Keep Current Game
fi: Pysy nykyisessä pelissä

en: Start New Game
fi: Aloita uusi peli

en: St_art Over
fi: _Aloita uudelleen

en: _Resume
fi: _Jatka

en: Play _Again
fi: Pelaa uu_delleen

en: Main game:
fi: Pääpeli:

en: Score:
fi: Pisteet:

en: Resizing and SVG support:
fi: Koon muuttaminen ja SVG-tuki:

en: Clear explosive mines off the board
fi: Siivoa räjähdysherkät miinat pois pelilaudalta

en: Select Theme
fi: Valitse teema
