gnome-mines master - en to id translation catalogue (79 entries)

en: GNOME Mines
id: GNOME Ranjau

en: Clear hidden mines from a minefield
id: Kosongkan ranjau tersembunyi dari medan ranjau

en: GNOME Mines is a puzzle game where you search for hidden mines. Flag the spaces with mines as quickly as possible to make the board a safer place. You win the game when you’ve flagged every mine on the board. Be careful not to trigger one, or the game is over!
id: GNOME Ranjau adalah permainan teka-teki dimana Anda mencari ranjau tersembunyi. Tandai ruang dengan ranjau secepat mungkin untuk membuat papan menjadi tempat yang lebih aman. Anda memenangkan permainan ketika Anda telah menandai setiap ranjau pada papan. Berhati-hatilah untuk tidak memicu salah satu, atau permainan berakhir!

en: You can select the size of the field you want to play on at the start of the game. If you get stuck, you can ask for a hint: there’s a time penalty, but that’s better than hitting a mine!
id: Anda dapat memilih ukuran papan yang ingin Anda mainkan pada awal permainan. Bila Anda mengalami kebuntuan, Anda bisa meminta petunjuk: ada penalti waktu, tapi itu lebih baik daripada mengenai sebuah ranjau!

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Mines
id: Ranjau

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: minesweeper;
id: penyapu ranjau;

en: Small board
id: Papan kecil

en: Medium board
id: Papan sedang

en: Big board
id: Papan besar

en: The theme to use
id: Tema untuk digunakan

en: The title of the tile theme to use.
id: Judul tema kotak untuk digunakan.

en: Use the unknown flag
id: Gunakan bendera tidak diketahui

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
id: Atur ke true untuk dapat menandakan kotak sebagai tidak diketahui.

en: Enable automatic placing of flags
id: Aktifkan penempatan bendera otomatis

en: Set to true to automatically flag squares as mined when enough squares are revealed
id: Isi dengan true agar secara otomatis menandai kotak sebagai beranjau saat cukup kotak telah dibuka

en: Enable animations
id: Aktifkan animasi

en: Set to false to disable theme-defined transition animations
id: Atur ke false untuk menonaktifkan transisi animasi tema-didefinisikan

en: Number of columns in a custom game
id: Jumlah kolom dalam permainan gubahan

en: Number of rows in a custom game
id: Jumlah baris dalam permainan gubahan

en: The number of mines in a custom game
id: Jumlah ranjau dalam permainan gubahan

en: Board size
id: Ukuran papan

en: Size of the board (0-2 = small-large, 3 = custom)
id: Ukuran papan (0-2 = kecil-besar, 3 = gubahan)

en: Width of the window in pixels
id: Lebar jendela dalam piksel

en: Height of the window in pixels
id: Tinggi jendela dalam piksel

en: true if the window is maximized
id: bernilai "true" bila jendela dimaksimalkan

[ctx: shortcut window]
en: Window and game
id: Jendela dan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
en: Restart game with current settings
id: Mulai ulang game dengan pengaturan saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
id: Istirahatkan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
id: Buka Menu

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Game size selection
id: Pemilihan ukuran permainan

[ctx: shortcut window]
en: Game size: small
id: Ukuran permainan: kecil

[ctx: shortcut window]
en: Game size: medium
id: Ukuran permainan: sedang

[ctx: shortcut window]
en: Game size: large
id: Ukuran permainan: besar

[ctx: shortcut window]
en: Game size: custom
id: Ukuran permainan: ubahan

[ctx: shortcut window]
en: In-game
id: Dalam permainan

[ctx: shortcut window]
en: Move the keyboard cursor
id: Pindahkan kursor papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Reveal field
id: Buka papan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle field flag state
id: Jungkitkan keadaan bendera bidang

en: _Width
id: _Lebar

en: _Height
id: _Tinggi

en: Percent _mines
id: Persen _ranjau

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Play Game
id: _Mainkan

en: _Pause
id: _Jeda

en: Change _Difficulty
id: Ubah _Kesulitan

en: _Best Times
id: Waktu Ter_baik

en: _Play Again
id: M_ain Lagi

en: Paused
id: Jeda

en: Print release version and exit
id: Cetak versi rilis dan keluar

en: Small game
id: Permainan kecil

en: Medium game
id: Permainan sedang

en: Big game
id: Permainan besar

en: _Scores
id: _Nilai

en: A_ppearance
id: Pen_ampilan

en: _Use Question Flags
id: Pakai _Bendera Tanda Tanya

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Mines
id: Tent_ang Ranjau

note: Label on the scores dialog
en: Minefield:
id: Medan ranjau:

note: For the scores dialog. First width, then height, then number of mines.
en: %d × %d, %d mine | %d × %d, %d mines
id[0]: %d × %d, %d ranjau
id[1]: %d × %d, %d ranjau

en: Custom
id: Gubahan

en: <b>%d</b> mine | <b>%d</b> mines
id[0]: <b>%d</b> ranjau
id[1]: <b>%d</b> ranjau

en: Do you want to start a new game?
id: Apakah Anda ingin memulai permainan baru?

en: If you start a new game, your current progress will be lost.
id: Bila Anda memulai permainan baru, kemajuan Anda kini akan hilang.

en: Keep Current Game
id: Pertahankan Permainan Saat Ini

en: Start New Game
id: Mulai permainan baru

en: St_art Over
id: Mul_ai Lagi

en: _Resume
id: _Lanjutkan

en: Play _Again
id: M_ain Lagi

en: Main game:
id: Permainan utama:

en: Score:
id: Nilai:

en: Resizing and SVG support:
id: Pengubahan ukuran dan dukungan SVG:

en: Clear explosive mines off the board
id: Bersihkan ranjau eksplosif dari papan

en: Select Theme
id: Pilih Tema
