gnome-games - en to nl translation catalogue (77 entries)

en: GNOME Mines
nl: Gnome Mijnenveger

en: Clear hidden mines from a minefield
nl: Zoek de mijnen in een mijnenveld

en: GNOME Mines is a puzzle game where you search for hidden mines. Flag the spaces with mines as quickly as possible to make the board a safer place. You win the game when you’ve flagged every mine on the board. Be careful not to trigger one, or the game is over!
nl: Gnome Mijnenveger is een puzzelspel waarin u naar verborgen mijnen zoekt. Plaats zo snel mogelijk vlaggen op de met mijnen gevulde plaatsen om het bord veilig te maken. U wint het spel van zodra u een vlag heeft geplaatst op elke mijn op het bord. Zorg dat u niet per ongeluk een mijn doet ontploffen, of het spel is voorbij!

en: You can select the size of the field you want to play on at the start of the game. If you get stuck, you can ask for a hint: there’s a time penalty, but that’s better than hitting a mine!
nl: U kan de grootte van het speelveld selecteren bij de start van het spel. Een tip voor als u vast zou zitten: het is beter dat de klok verder tikt dan dat u een mijn doet ontploffen!

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Mines
nl: Mijnenveger

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: minesweeper;
nl: minesweeper;mijnenveger;

en: Small board
nl: Klein bord

en: Medium board
nl: Gemiddeld bord

en: Big board
nl: Groot bord

en: The theme to use
nl: Het te gebruiken thema

en: The title of the tile theme to use.
nl: Naam van het te gebruiken tegel-thema.

en: Use the unknown flag
nl: De onbekend-vlag gebruiken

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
nl: Schakel dit in om vakken als onbekend te kunnen markeren.

en: Enable automatic placing of flags
nl: Automatisch vlaggen plaatsen gebruiken

en: Set to true to automatically flag squares as mined when enough squares are revealed
nl: Schakel dit in om automatisch de mijnen te tonen wanneer voldoende vakjes ingedrukt zijn

en: Enable animations
nl: Animaties inschakelen

en: Set to false to disable theme-defined transition animations
nl: Schakel dit uit om door het thema gedefinieerde overgangsanimaties uit te schakelen

en: Number of columns in a custom game
nl: Aantal kolommen

en: Number of rows in a custom game
nl: Aantal rijen

en: The number of mines in a custom game
nl: Het aantal mijnen in een aangepast spel

en: Board size
nl: Bordgrootte

en: Size of the board (0-2 = small-large, 3 = custom)
nl: Grootte van het bord (0-2 = klein-groot, 3 = aangepast)

en: Width of the window in pixels
nl: De breedte van het venster in beeldpunten

en: Height of the window in pixels
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten

en: true if the window is maximized
nl: aan als het venster gemaximaliseerd is

[ctx: shortcut window]
en: Window and game
nl: Venster en spel

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Restart game with current settings
nl: Spel opnieuw beginnen met huidige instellingen

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Game size selection
nl: Spelgrootteselectie

[ctx: shortcut window]
en: Game size: small
nl: Spelgrootte: klein

[ctx: shortcut window]
en: Game size: medium
nl: Spelgrootte: gemiddeld

[ctx: shortcut window]
en: Game size: large
nl: Spelgrootte: groot

[ctx: shortcut window]
en: Game size: custom
nl: Spelgrootte: aangepast

[ctx: shortcut window]
en: In-game
nl: In het spel

[ctx: shortcut window]
en: Move the keyboard cursor
nl: De toetsenbordcursor verplaatsen

[ctx: shortcut window]
en: Reveal field
nl: Veld onthullen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle field flag state
nl: Veldvlagstatus omwisselen

en: _Width
nl: _Breedte

en: _Height
nl: _Hoogte

en: Percent _mines
nl: Percentage _mijnen

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Play Game
nl: S_pelen

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: Change _Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraa_d wijzigen

en: _Best Times
nl: _Beste tijden

en: _Play Again
nl: O_pnieuw spelen

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie tonen en afsluiten

en: Small game
nl: Klein spel

en: Medium game
nl: Gemiddeld spel

en: Big game
nl: Groot spel

en: A_ppearance
nl: Ui_terlijk

en: _Use Question Flags
nl: Vraagvlaggen gebr_uiken

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Mines
nl: _Over Mijnenveger

note: Label on the scores dialog
en: Minefield:
nl: Mijnenveld:

note: For the scores dialog. First width, then height, then number of mines.
en: %d × %d, %d mine | %d × %d, %d mines
nl[0]: %d × %d, %d mijn
nl[1]: %d × %d, %d mijnen

en: Custom
nl: Aangepast

en: <b>%d</b> mine | <b>%d</b> mines
nl[0]: %d mijn
nl[1]: %d mijnen

en: Do you want to start a new game?
nl: Wilt u een nieuw spel beginnen?

en: If you start a new game, your current progress will be lost.
nl: Als u een nieuw spel begint, gaat uw huidige voortgang verloren.

en: Keep Current Game
nl: Huidig spel behouden

en: Start New Game
nl: Nieuw spel beginnen

en: St_art Over
nl: _Opnieuw beginnen

en: _Resume
nl: He_rvatten

en: Play _Again
nl: Opnieuw sp_elen

en: Main game:
nl: Hoofdspel:

en: Resizing and SVG support:
nl: Schalen en SVG ondersteuning:

en: Clear explosive mines off the board
nl: Haal explosieve mijnen van het bord

en: Select Theme
nl: Thema kiezen
