gnome-games - en to uk translation catalogue (75 entries)

en: Mines
uk: Міни

en: Clear hidden mines from a minefield
uk: Очистити мінне поле від прихованих мін

en: Mines is a puzzle game where you search for hidden mines. Flag the spaces with mines as quickly as possible to make the board a safer place. You win the game when you’ve flagged every mine on the board. Be careful not to trigger one, or the game is over!
uk: «Міни»  – гра-головоломка, в якій ви шукаєте приховані міни. Позначте прапорцями клітинки з мінами якнайшвидше, щоб зробити дошку безпечнішою. ви виграєте, коли позначите кожну міну на дошці. Будьте обережними, щоб не задіяти міну, інакше гра закінчиться!

en: You can select the size of the field you want to play on at the start of the game. If you get stuck, you can ask for a hint: there’s a time penalty, but that’s better than hitting a mine!
uk: На початку гри, ви можете вибрати розміри поля, на якому хочете зіграти. Якщо ви зайдете в глухий кут, то можете попросити підказку: у цьому випадку ви отримаєте штрафний час, однак це все ж краще, ніж зачепити міну!

en: Robert Roth
uk: Роберт Рот

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: minesweeper;
uk: мінер;сапер;

en: Small board
uk: Маленька дошка

en: Medium board
uk: Середня дошка

en: Big board
uk: Велика дошка

en: The theme to use
uk: Тема для гри

en: The title of the tile theme to use.
uk: Назва схеми мозаїки.

en: Use the unknown flag
uk: Використовувати прапорець "невідомо"

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
uk: Встановіть це, щоб увімкнути можливість позначати квадрати прапорцем «невідомо».

en: Enable automatic placing of flags
uk: Увімкнути автоматичне розміщення прапорців

en: Set to true to automatically flag squares as mined when enough squares are revealed
uk: Встановіть це, щоб автоматично позначати прапорцями клітинки замінованими, коли відкрито достатню кількість клітинок

en: Enable animations
uk: Увімкнути анімацію

en: Set to false to disable theme-defined transition animations
uk: Вимкніть, щоб не було переходу анімації від теми

en: Number of columns in a custom game
uk: Кількість стовпчиків у власній грі

en: Number of rows in a custom game
uk: Кількість рядків у власній грі

en: The number of mines in a custom game
uk: Кількість мін у власній грі

en: Board size
uk: Розміри дошки

en: Size of the board (0-2 = small-large, 3 = custom)
uk: Розміри дошки (0-2 = мала-велика, 3 = власна)

en: Width of the window in pixels
uk: Ширина вікна, у точках

en: Height of the window in pixels
uk: Висота вікна, у точках

en: true if the window is maximized
uk: вказано, якщо вікно розгорнуто

[ctx: shortcut window]
en: Window and game
uk: Вікно та гра

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
en: Restart game with current settings
uk: Перезапустити гру із поточними параметрами

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
uk: Призупинити гру

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
uk: Відкрити меню

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Game size selection
uk: Вибір розміру гри

[ctx: shortcut window]
en: Game size: small
uk: Розмір гри: маленький

[ctx: shortcut window]
en: Game size: medium
uk: Розмір гри: середній

[ctx: shortcut window]
en: Game size: large
uk: Розмір гри: великий

[ctx: shortcut window]
en: Game size: custom
uk: Розмір гри: нетиповий

[ctx: shortcut window]
en: In-game
uk: У грі

[ctx: shortcut window]
en: Move the keyboard cursor
uk: Пересунути курсор клавіатури

[ctx: shortcut window]
en: Reveal field
uk: Відкрити поле

[ctx: shortcut window]
en: Toggle field flag state
uk: Перемкнути стан прапорця у полі

en: _Scores
uk: Резул_ьтати

en: A_ppearance
uk: _Вигляд

en: _Use Question Flags
uk: Використовувати прапор_ці «?»

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Mines
uk: _Про «Міни»

en: _Width
uk: _Ширина

en: _Height
uk: _Висота

en: Percent _mines
uk: Відсо_ток мін

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Play Game
uk: Зіграт_и гру

en: Paused
uk: Призупинено

en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

en: Small game
uk: Маленька гра

en: Medium game
uk: Середня гра

en: Big game
uk: Велика гра

note: Label on the scores dialog
en: Minefield:
uk: Мінне поле:

note: For the scores dialog. First width, then height, then number of mines.
en: %d × %d, %d mine | %d × %d, %d mines
uk[0]: %d × %d, %d міна
uk[1]: %d × %d, %d міни
uk[2]: %d × %d, %d мін

en: Custom
uk: Власний

en: <b>%d</b> mine | <b>%d</b> mines
uk[0]: <b>%d</b> міна
uk[1]: <b>%d</b> міни
uk[2]: <b>%d</b> мін

en: Do you want to start a new game?
uk: Бажаєте почати нову гру?

en: If you start a new game, your current progress will be lost.
uk: Якщо Ви розпочнете нову гру, Ваші поточні результати будуть втрачені.

en: Keep Current Game
uk: Зберегти поточну гру

en: Start New Game
uk: Почати нову гру

en: St_art Over
uk: _Почати знову

en: _Pause
uk: Пр_изупинити

en: _Resume
uk: Відн_овити

en: Play _Again
uk: Зі_грати знову

en: Main game:
uk: Основна гра:

en: Score:
uk: Рахунок:

en: Resizing and SVG support:
uk: Зміна розмірів та підтримка SVG:

en: Clear explosive mines off the board
uk: Очистіть дошку від вибухових мін

en: Select Theme
uk: Вибрати тему
