gnome-games - en to sv translation catalogue (70 entries)

en: Mines
sv: Minor

en: Clear hidden mines from a minefield
sv: Rensa dolda minor från ett minfält

en: Mines is a puzzle game where you search for hidden mines. Flag the spaces with mines as quickly as possible to make the board a safer place. You win the game when you’ve flagged every mine on the board. Be careful not to trigger one, or the game is over!
sv: Minor är ett pusselspel där du söker efter dolda minor. Placera flaggor över rutor med minor så fort som möjligt för att göra brädet till en säkrare plats. Du vinner spelet då du flaggat varje mina på brädet. Akta så du inte aktiverar någon mina, för då är spelet slut!

en: You can select the size of the field you want to play on at the start of the game. If you get stuck, you can ask for a hint: there’s a time penalty, but that’s better than hitting a mine!
sv: Du kan vid spelets början välja vilken storlek du vill ha på brädet. Om du fastnar kan du be om ett tips. Detta ger strafftid, men det är bättre än att stöta på en mina!

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: minesweeper;
sv: minröjning;

en: Small board
sv: Liten spelplan

en: Medium board
sv: Mellanstor spelplan

en: Big board
sv: Stor spelplan

en: The theme to use
sv: Temat som ska användas

en: The title of the tile theme to use.
sv: Namn på bricktema att använda.

en: Use the unknown flag
sv: Använd okänd-flaggan

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
sv: Ställ in till true (sant) för att kunna markera fyrkanter som okända.

en: Enable automatic placing of flags
sv: Aktivera automatiskt placering av flaggor

en: Set to true to automatically flag squares as mined when enough squares are revealed
sv: Ställ in till true (sant) för att automatiskt flagga rutor som minerade när tillräckligt många rutor har avtäckts

en: Number of columns in a custom game
sv: Antal kolumner i ett anpassat spel

en: Number of rows in a custom game
sv: Antal rader i ett anpassat spel

en: The number of mines in a custom game
sv: Antalet minor i ett anpassat spel

en: Board size
sv: Brädstorlek

en: Size of the board (0-2 = small-large, 3 = custom)
sv: Storlek på brädet (0-2 = litet-stort, 3 = anpassat)

en: Width of the window in pixels
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter

en: Height of the window in pixels
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter

en: true if the window is maximized
sv: true (sant) om fönstret är maximerat

[ctx: shortcut window]
en: Window and game
sv: Fönster och spel

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: shortcut window]
en: Restart game with current settings
sv: Starta om spelet med aktuella inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
sv: Gör paus i spelet

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Game size selection
sv: Val av spelstorlek

[ctx: shortcut window]
en: Game size: small
sv: Spelstorlek: liten

[ctx: shortcut window]
en: Game size: medium
sv: Spelstorlek: medel

[ctx: shortcut window]
en: Game size: large
sv: Spelstorlek: stor

[ctx: shortcut window]
en: Game size: custom
sv: Spelstorlek: anpassad

[ctx: shortcut window]
en: In-game
sv: I spelet

[ctx: shortcut window]
en: Move the keyboard cursor
sv: Flytta tangentbordsmarkören

[ctx: shortcut window]
en: Reveal field
sv: Visa fält

[ctx: shortcut window]
en: Toggle field flag state
sv: Växla fältets flaggtillstånd

en: _Scores
sv: _Poäng

en: A_ppearance
sv: U_tseende

en: _Use Question Flags
sv: _Använd frågetecken-flaggor

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Mines
sv: _Om Minor

en: _Width
sv: _Bredd

en: _Height
sv: _Höjd

en: Percent _mines
sv: Procentandel _minor

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Play Game
sv: _Spela spel

en: Paused
sv: Pausad

en: Print release version and exit
sv: Skriv ut utgåvans version och avsluta

en: Small game
sv: Litet spel

en: Medium game
sv: Medelstort spel

en: Big game
sv: Stort spel

en: Minefield
sv: Minfält

note: For the scores dialog. First width, then height, then number of mines.
en: %d × %d, %d mine | %d × %d, %d mines
sv[0]: %d × %d, %d mina
sv[1]: %d × %d, %d minor

en: Custom
sv: Anpassat

en: <b>%d</b> mine | <b>%d</b> mines
sv[0]: <b>%d</b> mina
sv[1]: <b>%d</b> minor

en: Do you want to start a new game?
sv: Vill du starta ett nytt spel?

en: If you start a new game, your current progress will be lost.
sv: Om du startar ett nytt spel kommer ditt nuvarande spel gå förlorat.

en: Start New Game
sv: Starta nytt spel

en: Keep Current Game
sv: Behåll aktuellt spel

en: St_art Over
sv: Bö_rja om

en: _Pause
sv: _Paus

en: _Resume
sv: _Fortsätt

en: Play _Again
sv: _Spela igen

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Clear explosive mines off the board
sv: Röj explosiva minor från brädet

en: Select Theme
sv: Välj tema
