gnome-mpv 0.12 - en to sr@latin translation catalogue (162 entries)

en: Enable or disable dark theme
sr@latin: Omogući ili onemogući tamnu temu

en: Enable or disable client-side decorations
sr@latin: Omogući ili onemogući ukrase klijenta

en: Whether or not to make file chooser dialog remember last folder accessed
sr@latin: Dozvoljava dijalogu birača datoteka da upamti poslednje pristupljen direktorijum

en: Options to pass to mpv
sr@latin: Opcije koje treba preneti na mpv

en: Path to mpv configuration file
sr@latin: Putanja do mpv konfiguracione datoteke

en: Load or don't load mpv configuration file
sr@latin: Dozvoljava učitavanje mpv konfiguracione datoteke

en: Path to mpv input configuration file
sr@latin: Putanja do mpv konfiguracione datoteke unosa

en: Load or don't load mpv input configuration file
sr@latin: Dozvoljava učitavanje mpv konfiguracione datoteke unosa

en: Width of the window
sr@latin: Širina prozora

en: Height of the window
sr@latin: Visina prozora

en: Volume of player
sr@latin: Jačina zvuka

en: Width of the playlist
sr@latin: Širina liste puštanja

en: Show or not show the playlist
sr@latin: Prikaži listu puštanja

en: URI of the last folder accessed
sr@latin: URI poslednje pristupljenog direktorijuma

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
sr@latin: Da li su postavke već prenete iz prethodne verzije

en: Whether or not to use floating controls in windowed mode
sr@latin: Koristiti plivajuće kontrole u režimu prozora

en: Whether or not to create new windows when there is already an instance
sr@latin: Da li da kreira novi prozor kada je primerak već prisutan

en: Whether or not to enable MPRIS support
sr@latin: Da li da omogući podršku za MPRIS

en: Whether or not to enable GNOME-Settings-Daemon-based media keys support
sr@latin: Da li da omogući podršku za multimedijalne tastere iz Gnomovih podešavanja

en: Whether or not to prefetch metadata for non-current playlist entries
sr@latin: Da li da omogući pripremu metapodataka za spoljne unose liste

en: Show or not show the controls
sr@latin: Dozvoljava prikaz kontrola

en: GTK+ frontend for mpv
sr@latin: GTK+ pročelje za mpv

en: GNOME MPV is a simple GTK+ frontend for mpv, which is a very powerful media player capable of playing virtually all video and audio formats. The design of GNOME MPV is based on GNOME HIG, though it is not dependent on any GNOME libraries. GNOME MPV also offers an option to disable client-side decorations (CSD) for better compatibility with non-GNOME systems.
sr@latin: GNOME MPV je jednostavno GTK+ pročelje za mpv, koji je veoma moćan prikazivač sposoban da pusti praktično sve video i audio formate. Dizajn GNOME MPV-a je baziran na GNOME HIG, ali je nezavistan od bilo koje GNOME biblioteke. GNOME MPV takođe nudi opciju onemogućavanja dekoracija klijenta (CSD) zbog kompatibilnosti s drugim okruženjima.

en: Features:
sr@latin: Mogućnosti:

en: Drag and drop playlist
sr@latin: Prevuci i otpusti listu puštanja

en: Loading external mpv configuration files
sr@latin: Učitavam spoljne mpv konfiguracione datoteke

en: MPRIS2 D-Bus interface
sr@latin: MPRIS2 D-Bus sučelje

en: The main window with CSD disabled
sr@latin: Glavni prozor sa onemogućenim CSD-om

en: The main window with playlist open
sr@latin: Glavni prozor sa otvorenom listom puštanja

en: New Window
sr@latin: Novi prozor

en: Playing
sr@latin: Reprodukcija

en: Show release version
sr@latin: Prikaži verziju izdanja

en: Enqueue
sr@latin: Naniži

en: Create a new window
sr@latin: Napravi novi prozor

en: Don't connect to an already-running instance
sr@latin: Ne povezuj na već pokrenut primerak

en: Pause
sr@latin: Pauziraj

en: Play
sr@latin: Pusti

en: Stop
sr@latin: Zaustavi

en: Forward
sr@latin: Napred

en: Rewind
sr@latin: Nazad

en: Next Chapter
sr@latin: Sledeće Poglavlje

en: Previous Chapter
sr@latin: Prethodno Poglavlje

en: Toggle Fullscreen
sr@latin: Ceo Ekran

en: Error
sr@latin: Greška

en: All Files
sr@latin: Sve Datoteke

en: Media Files
sr@latin: Medijski zapisi

en: Audio Files
sr@latin: Zvučni zapisi

en: Video Files
sr@latin: Video zapisi

en: Image Files
sr@latin: Slike

en: Subtitle Files
sr@latin: Prevodi

en: None
sr@latin: Nijedan

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: _Load External…
sr@latin: _Učitaj Spoljne...

en: _File
sr@latin: _Datoteka

en: _Save Playlist
sr@latin: _Sačuvaj Listu Puštanja

en: _New Window
sr@latin: _Novi prozor

en: _Edit
sr@latin: _Uredi

en: _Preferences
sr@latin: _Postavke

en: _Video Track
sr@latin: _Video Snimak

en: _Audio Track
sr@latin: _Audio Snimak

en: S_ubtitle Track
sr@latin: _Prevod

en: _View
sr@latin: _Pregled

en: _Toggle Controls
sr@latin: _Prikaži Kontrole

en: _Toggle Playlist
sr@latin: _Prikaži Listu Puštanja

en: _Fullscreen
sr@latin: _Ceo Ekran

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: _Keyboard Shortcuts
sr@latin: _Prečice Tastature

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
sr@latin: Reprodukcija je nepravilno okončana. Razlog: %s.

en: Location:
sr@latin: Lokacija:

en: _Cancel
sr@latin: _Otkaži

en: _Open
sr@latin: _Otvori

en: Failed to apply one or more MPV options.
sr@latin: Neuspešna primena jedne ili više MPV opcija.

en: _Add…
sr@latin: _Dodaj...

en: Add _Location…
sr@latin: Dodaj_Lokaciju...

en: _Shuffle
sr@latin: _Nasumično

en: Playlist
sr@latin: Lista Puštanja

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
sr@latin: Neuspešno kopiranje datoteke iz '%s' u '%s'. Razlog: %s

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
sr@latin: Sigurno želite da uklonite ovu skriptu? Ovaj postupak ne može biti opozvan.

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
sr@latin: Neuspešno brisanje datoteke '%s'. Razlog: %s

en: Enable client-side decorations
sr@latin: Omogući ukrase klijenta

en: Enable dark theme
sr@latin: Omogući tamnu temu

en: Use floating controls in windowed mode
sr@latin: Koristi plivajuće kontrole u režimu prozora

en: Remember last file's location
sr@latin: Upamti lokaciju poslednje datoteke

en: Load MPV configuration file
sr@latin: Učitaj MPV konfiguracionu datoteku

en: MPV configuration file:
sr@latin: MPV konfiguraciona datoteka:

en: Load MPV input configuration file
sr@latin: Učitaj MPV konfiguracionu datoteku

en: MPV input configuration file:
sr@latin: MPV konfiguraciona datoteka unosa:

en: Always open new window
sr@latin: Uvek otvori novi prozor

en: Prefetch metadata
sr@latin: Pripremi metapodatke

en: Enable MPRIS support
sr@latin: Omogući podršku za MPRIS

en: Enable media keys support
sr@latin: Omogući podršku za multimedijalne tastere

en: Extra MPV options:
sr@latin: Dodatne MPV opcije:

en: _Save
sr@latin: _Sačuvaj

en: Preferences
sr@latin: Postavke

en: Open file
sr@latin: Otvori datoteku

en: Open location
sr@latin: Otvori lokaciju

en: Add file to playlist
sr@latin: Dodaj datoteku u listu

en: Add location to playlist
sr@latin: Dodaj mesto u listu

en: Show preferences dialog
sr@latin: Prikaži dijalog postavki

en: Toggle controls
sr@latin: Prikaži kontrole

en: Toggle playlist
sr@latin: Prikaži listu puštanja

en: Toggle fullscreen mode
sr@latin: Prikaži u režimu celog ekrana

en: Leave fullscreen mode
sr@latin: Napusti režim celog ekrana

en: Toggle OSD states between normal and playback time/duration
sr@latin: Promeni OSD prikaz između normalnog i vreme puštanja/dužina

en: Show filename on the OSD
sr@latin: Prikaži ime datoteke u OSD

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
sr@latin: Prikaži napredak, proteklo vreme i dužinu na OSD

en: Seek backward/forward 5 seconds
sr@latin: Prebaci 5 sekundi unazad/unapred

en: Exact seek backward/forward 1 second
sr@latin: Prebaci tačno 1 sekund unazad/unapred

en: Seek backward/forward 1 minute
sr@latin: Prebaci 1 minut unazad/unapred

en: Exact seek backward/forward 5 seconds
sr@latin: Prebaci tačno 5 sekundi unazad/unapred

en: Seek to previous/next subtitle
sr@latin: Prebaci na prethodni/sledeći podnatpis

en: Step backward/forward a single frame
sr@latin: Korak za jednu sliku unazad/unapred

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
sr@latin: Prebaci na početak prethodnog/sledećeg poglavlja

en: Decrease/increase playback speed by 10%
sr@latin: Uspori/ubrzaj reprodukciju za 10%

en: Halve/double current playback speed
sr@latin: Prepolovi/udvostruči trenutnu brzinu reprodukcije

en: Reset playback speed to normal
sr@latin: Povrati normalnu brzinu reprodukcije

en: Go backward/forward in the playlist
sr@latin: Idi unazad/unapred u listi puštanja

en: Remove selected playlist item
sr@latin: Izbaci označenu stavku iz liste puštanja

en: Save playlist
sr@latin: Sačuvaj listu puštanja

en: Set/clear A-B loop points
sr@latin: Postavi/očisti A-B tačke ponavljanja

en: Toggle infinite looping
sr@latin: Uključi beskonačno ponavljanje

en: Pause or unpause
sr@latin: Pauziraj ili nastavi

en: Quit
sr@latin: Napusti

en: Save current playback position and quit
sr@latin: Sačuvaj trenutnu poziciju reprodukcije i napusti

en: Cycle through audio tracks
sr@latin: Kruži kroz audio snimke

en: Decrease/increase volume
sr@latin: Smanji/pojačaj

en: Mute or unmute
sr@latin: Isključi ili uključi zvuk

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
sr@latin: Prilagodi kašnjenje zvuka za +/- 0.1 sekund

en: Toggle subtitle visibility
sr@latin: Promeni vidljivost podnatpisa

en: Cycle through available subtitles
sr@latin: Kruži kroz dostupne podnatpise

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
sr@latin: Prilagodi kašnjenje podnatpisa za +/- 0.1 sekund

en: Toggle SSA/ASS subtitles style override
sr@latin: Izmeni SSA/ASS stil podnatpisa

en: Move subtitles up/down
sr@latin: Pomeri podnatpis gore/dole

en: Toggle VSFilter aspect compatibility mode
sr@latin: Izmeni VSFilter režim usklađenosti

en: Cycle through video tracks
sr@latin: Kruži kroz video snimke

en: Decrease/increase pan-and-scan range
sr@latin: Povećaj/umanji opseg skeniranja odnosa

en: Take a screenshot
sr@latin: Napravi snimak ekrana

en: Take a screenshot, without subtitles
sr@latin: Napravi snimak ekrana bez podnatpisa

en: Take a screenshot, as the window shows it
sr@latin: Napravi snimak ekrana kako ga prozor prikazuje

en: Resize video to half its original size
sr@latin: Prepolovi originalnu veličinu video snimka

en: Resize video to its original size
sr@latin: Povrati originalnu veličinu video snimka

en: Resize video to double its original size
sr@latin: Udvostruči originalnu veličinu video snimka

en: Adjust contrast
sr@latin: Prilagodi kontrast

en: Adjust brightness
sr@latin: Prilagodi osvetljenost

en: Adjust gamma
sr@latin: Prilagodi gamu

en: Adjust saturation
sr@latin: Prilagodi zasićenje

en: Activate or deactivate deinterlacer
sr@latin: Omogući ili onemogući preplitanje

en: Cycle aspect ratio override
sr@latin: Kruži kroz promenu razmere

en: User Interface
sr@latin: Korisničko Sučelje

en: Subtitle
sr@latin: Podnatpis

en: Playback
sr@latin: Reprodukcija

en: Seeking
sr@latin: Traganje

en: Enabling or disabling client-side decorations requires restarting to take effect.
sr@latin: Potrebno je ponovno pokretanje da bi izmena podešavanja ukrasa klijenta imala efekat.

en: Add File to Playlist
sr@latin: Dodaj Datoteku u Listu Puštanja

en: Open File
sr@latin: Otvori Datoteku

en: Add Location to Playlist
sr@latin: Dodaj Lokaciju u Listu Puštnja

en: Open Location
sr@latin: Otvori Lokaciju

en: Load Audio Track…
sr@latin: Učitaj zvučni zapis...

en: Load Subtitle Track…
sr@latin: Učitaj prevod...

en: Save Playlist
sr@latin: Sačuvaj Listu Puštanja

en: A GTK frontend for MPV
sr@latin: GTK pročelje za MPV
