gnome-multi-writer master - en to bs translation catalogue (59 entries)

note: TRANSLATORS: Application window title TRANSLATORS: the application nami set the title
en: MultiWriter
bs: Grupni pisač

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
bs: Počni umnožavanje

note: TRANSLATORS: app mijenu item for the file chooser
en: Import ISO file…
bs: Uvezite ISO datoteku…

note: TRANSLATORS: app mijenu item for the About UI
en: _About
bs: _O programu

note: TRANSLATORS: app mijenu item for Quit
en: _Quit
bs: _Izađi

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
bs: Zapišite ISO datoteku na nekoliko USB uređaja odjednom

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
bs: Gnomov Grupni pisač može da se koristi za zapisivanje ISO datoteke na nekoliko USB uređaja odjednom. Podržane veličine diskova su od 1GB do 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
bs: Grupni pisač može biti koristan za KuA isprobavanje, za stvaranje Gnomove žive slike za kodni sprint ili za stvaranje stotina Živih USB diskova za sajmove.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
bs: Zapisivanje na više od 10 uređaja istovremeno može lako da zasiti USB sabirnicu za većinu skladišnih uređaja. Postoje dva načina za zapisivanje više uređaja paralelno:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
bs: Koristite USB 3.0 račve, čak i ako su skladištni uređaji USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
bs: Instalirajte još jednu USB 2.0 PSIe korijenu račvu

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an opijen hardware product, don't translate the nami
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
bs: Grupni pisač je prvobitno napisan kao dio projekta „ColorHug“ ali je 2015. izdvojen kao nezavistan program.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
bs: Početni ekran programa

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
bs: Zapisujem i provjeravam slike

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
bs: Svi uređaji su zapisani

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
bs: Datoteka za zapisivanje USB diskova

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
bs: Datoteka ISO slike u koju će se zapisati povezani USB diskovi.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
bs: Najveći broj niti za korišćenje

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
bs: Najveći broj paralelnih niti koje će se koristiti prilikom umnožavanja podataka.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
bs: Potpuno briše uređaj prilikom pisanja

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
bs: Zapisuje ISO na uređaj a zatim briše podsjetnik uređaja.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
bs: Provjerava ispravnost zapisivanja ISO slike

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
bs: Čita i provjerava da li je ISO slika iz svakog uređaja potpuna nakon zapisivanja.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
bs: Istraži uređaj prije pisanja slika

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
bs: Ispitaj uređaj za provjeru da li je prijavljena veličina uređaja jednaka stvarnoj veliini medija

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
bs: Prikazuje upozorenje prije pisanja na uređaj

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
bs: Prikazuje prozorče upozorenja koje potvrđuje da će sadržaj uređaja biti obrisan.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
bs: slika;pisač;ISO;USB;

en: Check the device
bs: Provjeri uređaj

en: Authentication is required to probe the device
bs: Prijava je potrebna za test uređaja

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* djevice, not all
en: Written successfully
bs: Uspješno je zapisana

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the djevice * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
bs: Zapisujem brzinom od %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB djevice
en: Writing…
bs: Zapisujem…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB djevice contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
bs: Provjeravam brzinom od %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB djevice contains * the correct image data
en: Verifying…
bs: Proveravam…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
bs: USB memorijski štapić

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
bs: Novo ime haba

note: TRANSLATORS: the application nami TRANSLATORS: the application nami for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
bs: Gnomov Grupni pisač

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
bs: Slika je uspješno zapisana

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
bs: Otkazano

note: TRANSLATORS: we couldn't opijen the ISO file the user chose
en: Failed to open
bs: Nisam uspeo da otvorim

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
bs: Izaberite datoteku za zapisivanje

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
bs: Otkaži

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
bs: Uvezi

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
bs: ISO datoteke

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
bs: Nisam uspeo da umnožim

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
bs: Zapisujem ISO na uređaje

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
bs: Da zapišem na sve diskove?

note: TRANSLATORS: check that we can nuki everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
bs: Svi podaci na uređajima biće obrisani.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the djevice we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
bs: ISO datoteka je manja od kapaciteta diska.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
bs: Ponešto od tekućeg sadržaja uređaja još uvijek se može pronaći upotrebom ispitivačkih alata i nakon umnožavanja.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
bs: Razumio sam

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
bs: O Gnomovom Grupnom pisaču

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the djevice
en: Verify
bs: Provjeri

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire djevice
en: Wipe
bs: Obriši

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the djevice * is actually the size it says it is
en: Probe
bs: Probaj

note: TRANSLATORS: command linije option
en: Allow renaming the labels on hubs
bs: Dopusti preimenovanje oznaka na habovima

note: TRANSLATORS: command linije option
en: Show extra debugging information
bs: Prikazuje dodatne podatke pročišćavanja

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
bs: Nisam uspeo da obradim opcije linije naredbi
