gnome-multi-writer - en to ca translation catalogue (25 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
ca: Comença a copiar

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
ca: Importar fitxer ISO ...

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
ca: _Quant a

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
ca: _Tanca

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
ca: Escriu un arxiu ISO a diversos dispositius USB a la vegada

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
ca: MultiWriter va ser escrit originalment com a part del projecte ColorHug però es va separar com una aplicació independent el 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
ca: Pantalla inicial de l'aplicació

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
ca: Escriptura i verificació de les imatges

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
ca: Tots els dispositius han estat escrits

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
ca: Nom del fitxer per escriure en els dispositius USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
ca: Nom del fitxer de la imatge ISO per escriure en els dispositius USB connectats.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
ca: Nombre màxim de subprocessos per utilitzar

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
ca: Nombre màxim subprocessos per utilitzar en copiar dades.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
ca: Imatge;Writer;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
ca: Imatge escrita amb èxit

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
ca: Cancel·lat

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
ca: Error en obrir

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
ca: Importa

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
ca: Arxius ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
ca: Error en copiar

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
ca: Escrivint ISO als dispositius

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
ca: Quant a GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ca: Mostra informació de depuració

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ca: Error analitzant opcions de la línia d'ordres
