gnome-multi-writer - en to cs translation catalogue (58 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
cs: Zapisujte soubor ISO na více zařízení USB najednou

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
cs: GNOME MultiWriter můžete použít pro zápis souboru ISO na více zařízení USB najednou. Podporované velikosti disků jsou mezi 1 GB a 32 GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
cs: MultiWriter může být užitečný při testování kvůli zajištění kvality, na vytvoření obrazu živého CD prostředí GNOME, když je potřeba popohnat programátory při závěrečném vylepšování kódu, nebo na vytvoření stovek živých disků USB, které se využijí při představování.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
cs: Současný zápis na více než 10 zařízení může snadno zasytit sběrnici USB pro většinu úložných zařízení. Pro souběžný zápis na více zařízení jsou dva způsoby:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
cs: Použít rozbočovače USB 3.0, i když ukládací zařízení jsou USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
cs: Nainstalovat další kořenový rozbočovač USB 2.0 na sběrnici PCle

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
cs: MultiWriter byl původně napsán jako součást projektu ColorHug, ale odloučil se jako nezávislý program v roce 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
cs: Počáteční obrazovka aplikace

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
cs: Zápis a ověřování obrazů

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
cs: Zapsáno na všechna zařízení

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
cs: obraz;zápis;zapisování;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
cs: Název souboru k zapsání na disky USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
cs: Název souboru s obrazem ISO k zapsání na připojené disky USB.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
cs: Maximální počet vláken, která se mohou použít

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
cs: Maximální počet souběžně běžících vláken, která se mohou použít při kopírování dat.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
cs: Pro zápis mít úplně prázdný disk

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
cs: Zapsat ISO na disk a zbývající část disku vymazat.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
cs: Ověřit, že obraz ISO byl zapsán správně

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
cs: Po dokončení zápisu přečíst a ověřit obraz ISO na každém ze zařízení.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
cs: Před zapsáním obrazu zkontrolovat zařízení

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
cs: Zkontrolovat zařízení, aby se ověřilo, že nahlášená velikost zařízení skutečně opovídá velikosti média.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
cs: Před zápisem na disk zobrazit varování

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
cs: Zobrazit varovné dialogové okno pro potvrzení, že se má obsah zařízení vymazat.

en: Check the device
cs: Zkontrolovat zařízení

en: Authentication is required to probe the device
cs: K prozkoumání zařízení je zapotřebí ověření

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
cs: Úspěšně zapsáno

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
cs: Zapisuje se při %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
cs: Zapisuje se…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
cs: Ověřuje se při %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
cs: Ověřuje se…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
cs: Flashdisk USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
cs: Popisek nového rozbočovače

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
cs: MultiWriter GNOME

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
cs: Obraz byl úspěšně zapsán

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
cs: Zrušeno

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
cs: Nepodařilo se otevřít

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
cs: Vyberte soubor k zapsání

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
cs: Zrušit

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
cs: Načíst

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
cs: Soubory ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
cs: Selhalo kopírování

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
cs: Zapisuje se ISO na zařízení

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
cs: Zapsat na všechny disky?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
cs: Všechna data na discích budou smazána.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
cs: Soubor ISO je menší než kapacita disku.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
cs: Něco ze současného obsahu disků by se pořád ještě dalo najít pomocí ohledávacích nástrojů i po dokončení kopírování.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
cs: Jasně, rozumím

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
cs: O aplikaci MultiWriter GNOME

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
cs: Ověřit

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
cs: Vymazat

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
cs: Prozkoumat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
cs: Umožnit přejmenování popisků na rozbočovačích

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
cs: Zobrazovat dodatečné ladicí informace

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
cs: Selhalo zpracování přepínačů příkazového řádku

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
cs: Začít kopírování

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
cs: Načíst soubor ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
cs: O _aplikaci

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
cs: U_končit
