gnome-multi-writer master - en to da translation catalogue (56 entries)

note: TRANSLATORS: the application name set the title TRANSLATORS: Application window title
en: MultiWriter
da: Multiskriver

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
da: Skriv en ISO-fil til flere USB-enheder på samme tid

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
da: GNOME Multiskriver kan bruges til at skrive en ISO-fil til flere USB-enheder på samme tid. Drevstørrelser mellem 1 GB og 32 GB understøttes.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
da: Multiskriver kan være nyttig til kvalitetstests, til at oprette et GNOME Live-aftryk til et kodesprint eller til at oprette hundredvis af LiveUSB-drev til en handelsmesse.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
da: Når der skrives til flere end 10 enheder på samme tid, så kan det let fylde de fleste lagerenheders USB-bus op. Der findes to måder til at skrive til flere enheder parallelt:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
da: Brug USB 3.0-hubber, selv hvis lagerenheden er USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
da: Installer en anden USB 2.0 PCIe-rodhub

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
da: Multiskriver blev oprindeligt skrevet som en del af ColorHug-projektet, men blev et selvstændigt program i 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
da: Programmets startskærm

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
da: Skriver og verificerer aftryk

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
da: Alle enheder er blevet skrevet

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
da: Aftryk;Skriver;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
da: Filnavnet som skal skrives til USB-diskene

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
da: Filnavnet på ISO-aftrykket som skal skrives til de tilsluttede USB-diske.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
da: Maksimalt antal tråde som skal bruges

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
da: Maksimalt antal parallelle tråde som skal bruges ved kopiering af data.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
da: Ryd drevet helt når der skrives

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
da: Skriv ISO'en til drevet og ryd det resterende af drevet.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
da: Verificer at ISO-aftrykket blev skrevet korrekt

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
da: Læs og verificer ISO-aftrykket fra hver enhed når det er blevet skrevet.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
da: Inspicer enheden inden der skrives aftryk

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
da: Inspicer enheden for at verificere at den rapporterede enhedsstørrelse er den reelle mediestørrelse.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
da: Vis en advarsel inden der skrives til et drev

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
da: Vis en advarselsdialog til til bekræftelse af, at enhedens indhold skal ryddes.

en: Check the device
da: Tjek enheden

en: Authentication is required to probe the device
da: Der kræves autentifikation for at undersøge enheden

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
da: Skrivning lykkedes

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
da: Skriver med %.1f MB/s …

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
da: Skriver …

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
da: Verificerer med %.1f MB/s …

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
da: Verificerer …

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
da: USB-flashdrev

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
da: Ny etiket for hub

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
da: GNOME Multiskriver

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
da: Aftrykket blev skrevet

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
da: Annulleret

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
da: Kunne ikke åbne

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
da: Vælg filen som skal skrives

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
da: Annuller

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
da: Importér

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
da: ISO-filer

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
da: Kunne ikke kopiere

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
da: Skriver ISO til enheder

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
da: Skriv til alle diske?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
da: Al data på drevene slettes.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
da: ISO-filen er mindre end diskkapaciteten.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
da: Noget af det nuværende indhold på drevene kan stadig findes med tekniske værktøjer, selv efter kopiering.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
da: Modtaget

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
da: Om GNOME Multiskriver

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
da: Verificer

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
da: Ryd

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
da: Undersøg

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
da: Tillad omdøbning af etiketterne på hubber

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
da: Vis ekstra fejlretningsinformation

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjetilvalgene

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
da: Start kopiering
