gnome-multi-writer - en to de translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
de: Eine ISO-Datei gleichzeitig auf mehrere USB-Geräte schreiben

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
de: GNOME MultiWriter kann dazu genutzt werden, um eine ISO-Datei auf mehrere USB-Geräte auf einmal zu schreiben. Es werden Geräte mit einer Größe von 1GB bis 32GB unterstützt.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
de: Multiwriter kann nützlich für QS-Tests sein, um ein GNOME-Live-Abbild für einen Code-Sprint zu erstellen, oder um Hunderte von Live-USB-Sticks für eine Messe anzufertigen.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
de: Werden mehr als 10 USB-Geräte gleichzeitig beschrieben, kann dies leicht den USB-Bus für die meisten Speichergeräte auslasten. Abhilfe bringt in diesen Fällen einer der beiden Vorgehensweisen:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
de: Verwenden Sie USB 3.0 Verteiler, auch wenn die USB-Sticks nur USB 2.0 unterstützen

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
de: Installieren Sie einen weiteren USB 2.0 PCIe Root Verteiler

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
de: MultiWriter wurde ursprünglich als Teil des ColorHug-Projektes geschrieben, aber 2015 als eigenständige Anwendung ausgegliedert.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
de: Anfängliche Ansicht der Anwendung

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
de: Abbilddateien schreiben und überprüfen

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
de: Alle Geräte wurden beschrieben

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
de: Abbild;Schreiben;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
de: Name der Datei, die auf die USB-Geräte geschrieben werden soll

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
de: Dateiname des ISO-Abbilds, das auf die angeschlossenen USB-Geräte geschrieben werden soll

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
de: Maximale Anzahl der zu nutzenden Threads

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
de: Maximale Anzahl der zu nutzenden Threads beim Kopieren von Daten.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
de: Gerät beim Beschreiben komplett löschen

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
de: ISO auf das Gerät schreiben und anschließend den Rest des Gerätes löschen.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
de: Prüfen, dass das ISO korrekt geschrieben wurde

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
de: Die ISO-Abbilder von allen Geräten nach dem Beschreiben lesen und überprüfen.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
de: Das Gerät vor dem Schreiben von Abbildern überprüfen

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
de: Das Gerät überprüfen, um sicher zu stellen, dass die gemeldete Gerätegröße der tatsächlichen Mediengröße entspricht.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
de: Warnung vor dem Beschreiben auf ein Gerät anzeigen

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
de: Warnhinweis anzeigen, dass die gegenwärtigen Inhalte des Gerätes überschrieben werden.

en: Check the device
de: Gerät überprüfen

en: Authentication is required to probe the device
de: Legitimierung ist zum Überprüfen des Gerätes erforderlich

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
de: Erfolgreich geschrieben

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
de: Wird mit %.1f MB/s geschrieben…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
de: Wird geschrieben …

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
de: Wird mit %.1f MB/s überprüft …

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
de: Wird überprüft …

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
de: USB-Flash-Laufwerk

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
de: Neue Hub-Bezeichnung

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
de: Abbild erfolgreich geschrieben

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
de: Abgebrochen

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
de: Öffnen fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
de: Zu schreibende Datei wählen

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
de: Abbrechen

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
de: Importieren

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
de: ISO-Dateien

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
de: Kopieren fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
de: ISO wird auf Geräte geschrieben

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
de: Auf alle Medien schreiben?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
de: Alle Daten auf den Geräten werden gelöscht.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
de: Die ISO-Datei ist kleiner als die Kapazität des Mediums.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
de: Einige der gegenwärtig auf dem Gerät vorhandenen Inhalte könnten auch nach dem Kopieren noch mit forensischen Werkzeugen gefunden werden.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
de: Ich verstehe

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
de: Info zu GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
de: Verifizieren

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
de: Löschen

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
de: Überprüfen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
de: Ändern der Bezeichnungen an Hubs erlauben

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
de: Erweiterte Informationen zur Fehlerbehebung anzeigen

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
de: Befehlszeilenoptionen konnten nicht verarbeitet werden

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
de: Kopieren beginnen

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
de: ISO-Datei importieren…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
de: _Info

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
de: _Beenden
