gnome-multi-writer - en to el translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
el: Έναρξη αντιγραφής

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
el: Εισαγωγή αρχείου ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
el: Π_ερί

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
el: Έ_ξοδος

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
el: Γράψτε ένα αρχείο ISO σε πολλαπλές συσκευές USB ταυτόχρονα

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
el: Το GNOME MultiWriter μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να γράψετε ένα αρχείο ISO σε πολλαπλές συσκευές  USB ταυτόχρονα. Υποστηριζόμενα μεγέθη δίσκού είναι μεταξύ 1GB και 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
el: Το MultiWriter μπορεί να φανεί χρήσιμο σε δοκιμές λογισμικού, στη δημιουργία ζωντανών εικόνων ή LiveUSB του GNOME για ένα συνέδριο.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
el: Γράφοντας περισσότερες από 10 συσκευές ταυτόχρονα μπορεί εύκολα να κορεστεί ο δίαυλος USB για τις περισσότερες συσκευές αποθήκευσης. Υπάρχουν δύο τρόποι για να γράψετε σε περισσότερες συσκευές παράλληλα:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
el: Χρησιμοποιήστε κόμβους USB 3.0, ακόμα και αν οι συσκευές αποθήκευσης είναι USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
el: Εγκαταστήστε άλλον ένα κόμβο USB 2.0 PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
el: Το MultiWriter αναπτύχθηκε αρχικά ως μέρος του έργου ColorHug αλλά διαχωρίστηκε ως αυτόνομη εφαρμογή το 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
el: Αρχική οθόνη της εφαρμογής

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
el: Εγγραφή και επαλήθευση εικόνων

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
el: Εγγράφηκαν όλες οι συσκευές

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
el: Το όνομα αρχείου που θα εγγραφεί στους δίσκους USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
el: Το όνομα αρχείου της εικόνας ISO που θα εγγραφεί στους συνδεδεμένους δίσκους USB.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
el: Ο μέγιστος αριθμός νημάτων που θα χρησιμοποιηθούν

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
el: Ο μέγιστος αριθμός των παράλληλων νημάτων που θα χρησιμοποιηθούν για την αντιγραφή των δεδομένων.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
el: Ολική εκκαθάριση του δίσκου κατά την εγγραφή

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
el: Εγγραφή του ISO στο δίσκο και έπειτα ολική εκκαθάριση του υπολειπόμενου δίσκου.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
el: Επαλήθευση της εικόνας ISO ότι εγγράφηκε σωστά

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
el: Ανάγνωση και επαλήθευση της εικόνας ISO από κάθε συσκευή μετά την ολοκλήρωση της εγγραφής.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
el: Έλεγχος της συσκευής πριν από την εγγραφή εικόνων

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
el: Έλεγχος τη συσκευής για να επαληθευτεί πως το αναφερόμενο μέγεθος της συσκευής είναι το πραγματικό μέγεθος του πολυμέσου.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
el: Εμφάνιση προειδοποίησης πριν από την εγγραφή σε ένα δίσκο

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
el: Εμφάνιση ενός διαλόγου προειδοποίησης επιβεβαιώνοντας ότι τα περιεχόμενα της συσκευής θα διαγραφούν.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
el: Image;Writer;ISO;USB;Εικόνα;Εγγραφή;

en: Check the device
el: Έλεγχος της συσκευής

en: Authentication is required to probe the device
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την ανίχνευση της συσκευής

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
el: Eγγράφηκε επιτυχώς

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
el: Εγγραφή με %.1f MB/δευτ…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
el: Εγγραφή...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
el: Επαλήθευση με %.1f MB/δευτ…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
el: Επαλήθευση

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
el: Συσκευή USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
el: Νέα ετικέτα κόμβου

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
el: Η εικόνα εγγράφηκε με επιτυχία

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
el: Αποτυχία ανοίγματος

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
el: Επιλογή αρχείου για εγγραφή

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
el: Εισαγωγή

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
el: Αρχεία ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
el: Αποτυχία αντιγραφής

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
el: Εγγραφή ISO στις συσκευές

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
el: Εγγραφή σε όλους τους δίσκους;

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
el: Όλα τα δεδομένα στoυς δίσκους θα διαγραφούν.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
el: Το αρχείο ISO είναι μικρότερo από την χωρητικότητα του δίσκου.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
el: Μερικά από τα περιεχόμενα των δίσκων θα μπορούσαν ακόμα να βρεθούν με τη χρήση εργαλείων ανάκτησης, ακόμα και μετά την αντιγραφή.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
el: Κατανοώ

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
el: Περί GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
el: Επαλήθευση

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
el: Καθαρισμός

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
el: Ανίχνευση

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
el: Να επιτρέπεται η μετονομασία των ετικετών στους κόμβων

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
el: Προβολή επιπρόσθετων πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
el: Αποτυχία ανάλυσης επιλογών της γραμμής εντολών
