gnome-multi-writer - en to es translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
es: Escribir un archivo ISO en varios dispositivos USB de una vez

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
es: GNOME MultiWriter se puede usar para escribir un archivo ISO en varios dispositivos USB a la vez. Los tamaños soportados van desde 1GB hasta 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
es: MultiWriter peude ser útil para pruebas de calidad, para crear imágenes en vivo de GNOME para una maratón de código o para crear cientros de unidades USB en vivo para una presentación.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
es: Escribir en más de 10 dispositivos simultáneamente puede fácilmente saturar el bus USB para la mayoría de los dispositivos de almacenamiento. Hay dos maneras de escribir en más dispositivos en paralelo:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
es: Usar concentradores USB 3.0, incluso si los dispositivos de almacenamiento son USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
es: Instalar otro concentrador raíz USB 2.0 PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
es: MultiWriter fue escrito originalmente como parte del proyecto ColorHug pero se separó como una aplicación independiente al 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
es: Pantalla inicial de la aplicación

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
es: Escritura y verificación de las imágenes

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
es: Todos los dispositivos han sido escrividos

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
es: Imagen;Writer;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
es: El nombre del archivo para escribir en los dispositivos USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
es: El nombre del archivo ISO para escribir en los dispositivos USB conectados.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
es: El número máximo de subprocesos a utilizar

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
es: El número máximo de subprocesos a utilizar al copiar datos.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
es: Vaciar por completo el dispositivo al escribir

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
es: Escribir la ISO en el dispositivo y eliminar el resto del contenido.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
es: Verificar que la imagen ISO se ha escrito correctamente

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
es: Leer y verificar que la imagen ISO de cada dispositivo después de escribir está completa.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
es: Inspeccionar el dispositivo antes de escribir las imágenes

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
es: Inspeccionar el dispositivo para verificar que el tamaño indicado es el tamaño actual del medio.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
es: Mostrar un aviso antes de escribir en un soporte

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
es: Mostrar un cuadro de diálogo para confirmar la eliminación del contenido del dispositivo.

en: Check the device
es: Comprobar el dispositivo

en: Authentication is required to probe the device
es: Se necesita autenticación para probar el dispositivo

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
es: Escrita correctamente

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
es: Escribiendo a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
es: Escribiendo…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
es: Comprobando a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
es: Comprobando…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
es: Dispositivo USB flash

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
es: Etiqueta nueva del concentrador

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
es: Imagen escrita con éxito

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
es: Cancelado

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
es: Error al abrir

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
es: Elija el archivo que se escribirá

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
es: Cancelar

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
es: Importar

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
es: Archivos ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
es: Error al copiar

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
es: Error al Escribir ISO en los dispositivos

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
es: ¿Escribir a todos los discos?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
es: Se eliminarán todos los datos en los soportes.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
es: El archivo ISO es menor que la capacidad del disco.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
es: Parte del contenido actual de los dispositivos se puede recuperar usando herramientas forenses después de la copia.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
es: Entiendo

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
es: Acerca de GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
es: Comprobar

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
es: Vaciar

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
es: Probar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
es: Permitir renombrar las etiquetas en los concentradores

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
es: Mostrar información de depuración

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
es: Error al analizar opciones de la línea de comandos

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
es: Empezar a copiar

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
es: Importar archivo ISO

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
es: _Acerca de

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
es: _Cerrar
