gnome-multi-writer - en to fa translation catalogue (48 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
fa: آغاز کپی کردن

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
fa: فایل ISO را وارد کنید...

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
fa: ـ درباره

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
fa: ـ خروج

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
fa: یک فایل ISO را روی چندین دستگاه USB به طور همزمان حک (رایت) کنید

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
fa: GNOME MultiWriter می تواند برای حک کردن یک فایل ISO به چندین دستگاه USB به طور همزمان استفاده شود.
    دستگاه های با اندازه 1GB تا 32GB پشتیبانی می شوند.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
fa: MultiWriter می تواند برای آزمون بررسی کیفیت، ایجاد یک GNOME Live image برای code sprint یا ایجاد صد ها دستگاه LiveUSB برای یک نمایش تجاری استفاده شود.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
fa: حک کردن بیشتر از ۱۰ دستگاه در یک زمان میتواند به راحتی گذر USB را برای بیشتر دستگاه های حافظه اشباح کند. دو راه برای حک کردن دستگاه های بیشتر به طور همزمان و موازی وجود دارد:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
fa: از درگاه USB 3.0 استفاده کنید، حتی اگر دسگاه حافظه USB 2.0 است

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
fa: یک USB 2.0 root hub دیگر نصب کنید

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
fa: MultiWriter در ابتدا به عنوان قسمتی از پرو‍ژه ColorHug نوشته شد اما در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک برنامه مستقل از آن جدا شد.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
fa: صفحه نمایش اولیه برای برنامه

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
fa: حک وتایید کردن image ها

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
fa: همه ی دستگاه ها حک شده اند

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
fa: اسم فایلی که باید به دیسک USB حک شود

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
fa: اسم ISO image که قرار است به دیسک USB متصل شده حک شود.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
fa: حداکثر تعداد رشته تا thread ها برای استفاده

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
fa: حداکثر تعداد رشته تا thread های موازی برای استفاده موقع کپی کردن اطلاعات

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
fa: درایو کاملا خالی موقع حک کردن

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
fa: ISO را به درایو حک کن سپس باقی مانده درایو را خالی کن.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
fa: اطمینان حاصل کنید که  ISO image ها به درستی حک شده اند

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
fa:  بعد از اتمام عملیات حک ISO image را از هر یک از دستگاه ها باز بینی کنید.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
fa: یک هشدار قبل از حک کردن به درایو نشان بده

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
fa: یک صفحه هشدار برای تایید حذف محتوی دستگاه نشان بده.

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
fa: با موفقیت حک شد

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
fa: حک کردن در %.1f MB/s

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
fa: در حال حک کردن...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
fa: بررسی در %.1f MB/s

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
fa: در حال بررسی...

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
fa: Image با موفقییت حک شد

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
fa: لغو شد

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
fa: موفق به باز کردن نشد

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
fa: فایل را برای حک انتخاب کنید

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
fa: لغو

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
fa: وارد کردن

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
fa: فایل ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
fa: موفق به کپی نشد

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
fa: در حال حک کردن ISO به دستگاه ها

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
fa: حک کردن به همه ی دیسک ها؟

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
fa: همه ی اطلاعات این دستگاه ها حذف خواهند شد.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
fa: فایل ISO از ظرفیت دیسک کوچکتر است.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
fa: بخشی از محتوای فعلی درایو ها می توانند با استفاده از foresinc tools حتی بعد از کپی شدن یافت شوند.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
fa: متوجه میشوم

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
fa: در مورد GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
fa: بررسی

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
fa: پاک کردن

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fa: نشان دادن اطلاعات اشکال زدایی بیشتر

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fa: موفق به تجزیه گزینه های کامند لاین نشد
