gnome-multi-writer - en to fr translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
fr: Écrire un fichier ISO sur plusieurs périphériques USB à la fois

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
fr: GNOME MultiWriter peut être utilisé pour écrire une image ISO sur plusieurs supports en même temps. Les tailles de lecteur supportées vont de 1 Go à 32 Go.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
fr: MultiWriter peut être utile pour les tests d’assurance qualité, pour créer une image de GNOME pour un sprint de code ou créer des centaines de clés USB Live pour un salon ou un événement.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
fr: L’écriture simultanée sur plus de 10 périphériques peut facilement saturer le bus USB pour la plupart des périphériques de stockage. Il y a deux façons d’écrire plusieurs périphériques en parallèle :

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
fr: Utiliser un port USB 3.0 même si les périphériques de stockage sont USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
fr: Installer une autre carte USB 2.0 PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
fr: MultiWriter a été écrit dans le cadre du projet ColorHug puis a été séparé en une application indépendante en 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
fr: Écran d’accueil de l’application

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
fr: Écriture et vérification des images

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
fr: Tous les périphériques ont été écrits

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
fr: Image;Écriture;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
fr: Le nom du fichier à écrire sur les disques USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
fr: Le nom de fichier de l’image ISO à écrire sur les disques USB connectés.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
fr: Le nombre maximum de fils d’exécution à utiliser

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
fr: Le nombre maximum de fils d’exécution parallèles à utiliser lors de la copie de données.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
fr: Effacer totalement le disque lors de l’écriture

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
fr: Écrit l’image ISO sur le support et efface le reste de l’espace du disque.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
fr: Vérification des données écrites

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
fr: Lecture et vérification sur chacun des périphériques après écriture de l’image ISO.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
fr: Inspecter le périphérique avant l’écriture des images

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
fr: Inspecter le périphérique pour vérifier que la taille du périphérique est la taille du média.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
fr: Montre une alerte avant écriture sur le support

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
fr: Montre une fenêtre d’alerte confirmant l’effacement des données contenues sur le support

en: Check the device
fr: Vérifier le périphérique

en: Authentication is required to probe the device
fr: Authentification nécessaire pour sonder le périphérique

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
fr: Écriture réussie

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
fr: Écriture à %.1f Mio/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
fr: Écriture des données…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
fr: Vérification à %.1f Mio/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
fr: Vérification des données…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
fr: Disque flash USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
fr: Nouvelle étiquette du concentrateur

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
fr: Image écrite avec succès

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
fr: Annulée

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
fr: Impossible d’ouvrir

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
fr: Choisir le fichier à écrire

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
fr: Annuler

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
fr: Importer

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
fr: Fichiers ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
fr: Impossible de copier

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
fr: Écriture de l’ISO sur les disques

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
fr: Écrire sur tous les supports ?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
fr: Toutes les données des périphériques seront effacées.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
fr: Le fichier ISO a une taille inférieure au disque.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
fr: Certains des contenus actuels des disques pourraient être retrouvés en utilisant des outils d’analyse même après la copie.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
fr: Je comprends

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
fr: À propos de GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
fr: Vérifier

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
fr: Effacer

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
fr: Sonder

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
fr: Autorise le renommage des étiquettes de concentrateurs.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fr: Afficher des informations de débogage supplémentaires

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fr: Impossible de traiter les options de ligne de commande

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
fr: Démarrer la copie

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
fr: Importer un fichier ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
fr: À _propos

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
fr: _Quitter
