gnome-multi-writer master - en to fur translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
fur: Tache copie

note: TRANSLATORS: button to cancel a copy process TRANSLATORS: button title
en: Cancel
fur: Anule

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
fur: Impuarte file ISO...

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
fur: _Informazions

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
fur: _Jes

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
fur: Scrîf un file ISO su multiplis dispositîfs USB intune volte

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
fur: GNOME MultiWriter al pues jessi doprât par scrivi un file ISO su plui dispositîfs USB intune volte. Lis dimensions des unitâts supuartadis a son tra 1GB e 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
fur: MultiWriter al pues jessi util pai test di cualitât, par creâ une imagjin Live di GNOME par un event o par creâ centenârs di unitâts LiveUSB pes fieris comerciâl.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
fur: Scrivint su di plui di 10 dispositîfs in contemporanie al pues facilmentri saturâ il bus USB pai plui dispositîfs di archiviazion. A son dôs manieris par scrivi su di plui dispositîfs in paralêl:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
fur: Doprâ hub USB 3.0, ancje se il dispositîfs di archiviazion a son USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
fur: Instalâ un altri hub lidrîs USB 2.0 PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
fur: MultiWriter al jere in origjin scrit come part dal progjet ColorHug ma al è stât separât come aplicazion indipendente tal 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
fur: Videade iniziâl pe aplicazion

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
fur: Scriture e verifiche imagjins

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
fur: Ducj i dispositîfs a son stâts scrits

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
fur: Il non dal file di scrivi sul disc USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
fur: Il non dal file de imagjin ISO di scrivi sul disc USB conetût.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
fur: Il massim numar di sotprocès (thread) di doprâ

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
fur: Il massim numar di sotprocès (thread) paralêi di doprâ cuant che si copie i dâts.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
fur: Scancele dal dut la unitât cuant che si scrîf

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
fur: Scrîf il ISO su la unitât e dopo scancele il rest de unitât.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
fur: Verifiche se imagjin ISO e je stade scrite juste

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
fur: Lei e verifiche la imagjin ISO par ogni dispositîf dopo che la scriture e je stade completade.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
fur: Ispezione il dispositîf prime di scrivi lis imagjins

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
fur: Ispezione il dispositîf par verificâ che la dimension dal dispositîf puartade e sedi la dimension dal supuart atuâl.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
fur: Mostre un avîs prime di scrivi suntune unitât

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
fur: Mostre un dialic di avîs pe conferme che i contignûts dal dispositîf a saran scancelâts.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
fur: Imagjin;Scritôr;ISO;USB;

en: Check the device
fur: Controle il dispositîf

en: Authentication is required to probe the device
fur: La autenticazion e je necessarie par scandaiâ il dispositîf

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
fur: Scrit cun sucès

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
fur: In scriture a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
fur: Daûr a scrivi...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
fur: In verifiche a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
fur: Daûr a verificâ...

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
fur: Unitât Flash USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
fur: Gnove etichete hub

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
fur: Imagjin scrite cun sucès

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
fur: Anulât

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
fur: No si è rivâts a vierzi

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
fur: Sielç il file di scrivi

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
fur: Impuarte

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
fur: File ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
fur: No si è rivâts a copiâ

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
fur: Daûr a scrivi il ISO sui dispositîfs

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
fur: Scrivi su ducj i discs?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
fur: Ducj i dâts su lis unitâts a saran eliminâts.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
fur: Il file ISO al è plui piçul de capacitât dal disc.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
fur: Cualchi contignût atuâl des unitâts al podarès jessi ancjemò cjatât doprant struments forens ancje daspò de copie.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
fur: O capìs

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
fur: Informazions su GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
fur: Verifiche

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
fur: Scancele

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
fur: Scandaie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
fur: Permet il cambiâ non aes etichetis sui hub

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fur: Mostre informazions extra di debug

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fur: No si è rivâts a analizâ lis opzion de rie di comant
