gnome-multi-writer - en to gl translation catalogue (27 entries)

note: TRANSLATORS: Application window title TRANSLATORS: the application name set the title
en: MultiWriter
gl: MultiEscritor

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
gl: Comezar copia

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
gl: Importar ficheiro ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
gl: _Sobre

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
gl: _Saír

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
gl: Escribe un ficheiro ISO en varios dispositivos USB á vez

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
gl: MultiEscritor foi orixinalmente escrito como parte do proxecto ColorHug e despois separouse nun aplicativo independente en 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
gl: Pantalla inicial do aplicativo

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
gl: Escribindo e verificando imaxes

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
gl: Todos os dispositivos foron escritos

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
gl: O nome do ficheiro a escribir nos discos USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
gl: O nome do ficheiro da imaxe de ISO a escribir nos discos USB conectados.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
gl: O número máximo dos fíos a usar

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
gl: O número máximo de fios en paralelo a usar para a copia de datos.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
gl: Imaxe;Escribir;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
gl: GNOME MultiEscritor

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
gl: Imaxe escrita con éxito

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
gl: Cancelado

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
gl: Produciuse un fallo ao abrir

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
gl: Cancelar

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
gl: Importar

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
gl: Ficheiros ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
gl: Produciuse un fallo ao copiar

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
gl: Escribindo o ISO nos dispositivos

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
gl: Sobre GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
gl: Mostra información de depuración adicional

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
gl: Produciuse un fallo ao analizar as opcións de liña de ordes
