gnome-multi-writer - en to he translation catalogue (37 entries)

note: TRANSLATORS: Application window title TRANSLATORS: the application name set the title
en: MultiWriter
he: רב כותב

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
he: התחלת העתקה

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
he: ייבוא קובץ ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
he: על _אודות

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
he: _יציאה

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
he: כתיבת כובץ ISO להתקני USV רבים בו זמנית

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
he: ‏GNOME רב‏־כותב ניתן לשימוש לכתיבת קובץ ISO להתקני USB רבים בו זמנית. גודל כוננים נתמכים הם בין 1 ג״ב ל־32 ג״ב.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
he: רב־כתוב יכול להיות שימושי עבור בדיקות QA, ליצירת תמונה חיה של GNOME עבור מרוץ כתיבת קוד, או ליצירת מאות תמונות חיות להתקנים עבור תכני מסחרית.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
he: תמונה;כותב;ISO;USB;

en: Check the device
he: בדיקת ההתקן

en: Authentication is required to probe the device
he: דרוש אימות על מנת לבדוק את ההתקן

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
he: נכתב בהצלחה

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
he: כותב %.1f מ״ב/ש׳…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
he: כותב…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
he: מאמת %.1f מ״ב/ש׳…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
he: מאמת…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
he: החסן נייד (USB)

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
he: תווית רכזת חדשה

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
he: ‏GNOME רב כותב

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
he: תמונה נכתבה בהצלה

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
he: מבטלה

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
he: אירע כשל בפתיחה

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
he: בחירת קובץ לכתיבה

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
he: ביטול

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
he: ייבוא

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
he: קבצי ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
he: אירע כשל בהעתקה

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
he: כותב ISO להתקנים

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
he: כתיבה לכל הכוננים?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
he: כל המידע על ההתקנים ימחק.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
he: קובץ ה־ISO קטן מקיבולת הכונן.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
he: מקצת התוכן הנוכחי שעל הכוננים עשוי להימצא באמצעות כלים לזיהוי פלילי גם לאחר ההעתקה.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
he: הבנתי

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
he: על אודות GNOME רב כותב

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
he: אימות

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
he: השמדה

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
he: בדיקה
