gnome-multi-writer master - en to hr translation catalogue (59 entries)

note: TRANSLATORS: the application name set the title TRANSLATORS: Application window title
en: MultiWriter
hr: Višestruki zapisivač

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
hr: Zapišite ISO datoteku na više USB uređaja odjednom

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
hr: GNOME višestruki zapisivač može se koristiti za zapisivanje ISO datoteke na više USB uređaja odjednom. Podržane veličine USB uređaja su između 1GB i 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
hr: Višestruki zapisivač može biti koristan za testiranje kvalitete, za stvaranje GNOME LIVE slika za provjeru kôda ili za stvaranje stotine sajamskih LiveUSB uređaja.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
hr: Zapisivanje više od 10 uređaja istovremeno može lako zagušiti USB sabirnicu za većinu uređaja pohrane. Postoje dva načina za zapisivanje više uređaja paralelno:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
hr: Koristite USB 3.0 priključak, čak iako su uređaji pohrane USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
hr: Instalirajte dodatni USB 2.0 PCIe priključak

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
hr: Višestruki zapisivač je izvorno napisan kao dio ColorHug projekta ali je odvojen kao nezavisna aplikacija 2015 godine.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
hr: Početni zaslon aplikacije

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
hr: Zapisiavanje i provjera slika

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
hr: Svi uređaji su zapisani

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
hr: Slika;Zapisivač;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
hr: Naziv datoteke koja se zapisuje na USB diskove

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
hr: Naziv datoteke ISO slike koja se zapisuje na spojeni USB disk.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
hr: Najveći broj korištenih postupaka

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
hr: Najveći broj korištenih paralelnih postupaka pri kopiranju podataka

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
hr: Potpuno isprazni uređaj pri zapisivanju

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
hr: Zapiši ISO na uređaj a zatim isprazni ostatak uređaja.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
hr: Provjeri je li ISO datoteka zapisana ispravno

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
hr: Čitaj i provjeri ISO datoteku sa svakog uređaja nakon što se zapisivanje završi.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
hr: Provjeri uređaj prije zapisivanja slike

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
hr: Provjeri veličinu uređaja i medija.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
hr: Prikaži upozorenje prije zapisivanja na uređaj

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
hr: Prikaži dijalog potvrde upozorenja za brisanje sadržaja uređaja.

en: Check the device
hr: Provjeri uređaj

en: Authentication is required to probe the device
hr: Potrebna je ovjera za ispitivanje uređaja

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
hr: Zapisivanje uspješno

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
hr: Zapisivanje pri %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
hr: Zapisivanje...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
hr: Provjeravanje pri %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
hr: Provjeravanje...

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
hr: USB uređaj

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
hr: Novi naslov uređaja

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
hr: GNOME višestruki zapisivač

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
hr: Slika je zapisana uspješno

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
hr: Prekinuto

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
hr: Neuspješno otvaranje

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
hr: Odaberi datoteku za zapisivanje

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
hr: Odustani

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
hr: Uvezi

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
hr: ISO datoteke

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
hr: Neuspješno kopiranje

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
hr: Zapisivanje ISO slike na uređaj

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
hr: Zapiši na sve uređaje?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
hr: Svi podaci na uređajima će biti obrisani.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
hr: ISO datoteka je manja od kapaciteta uređaja.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
hr: Nešto od trenutnog sadržaja uređaja još uvijek se može pronaći forenzičkim alatima čak i nakon kopiranja.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
hr: Razumijem

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
hr: O GNOME višestrukom zapisivaču

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
hr: Provjeri

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
hr: Obriši

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
hr: Ispitaj

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
hr: Dopusti promjenu naslova na uređajima

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hr: Prikaži dodatne informacije otklanjanja grešaka

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
hr: Neuspješna obrada mogućnosti naredbenog redka

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
hr: Pokreni kopiranje

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
hr: Uvezi ISO datoteku...

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
hr: _O programu

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
hr: _Zatvori
