gnome-multi-writer - en to hu translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
hu: Egy ISO fájl kiírása egyszerre több USB eszközre

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
hu: A GNOME MultiWrite egy ISO fájl egyszerre több USB eszközre való kiírásához használható. Támogatott eszközméretek 1 GB és 32 GB között vannak.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
hu: A MultiWriter hasznos lehet minőségbiztosítási teszteléshez, GNOME Live lemezképek készítéséhez egy kódolási eseményre, vagy LiveUSB meghajtók százainak létrehozásához egy kiállításra.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
hu: A tíznél több eszközre történő egyidejű írás a legtöbb tárolóeszköznél könnyen telítheti az USB buszt. Két módszer létezik több eszköz párhuzamos írására:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
hu: USB 3.0 központok használata akkor is, ha a tárolóeszközök USB 2.0 verziójúak

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
hu: Egy másik USB 2.0 PCIe gyökérközpont telepítése

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
hu: A MultiWriter eredetileg a ColorHug projekt részeként készült, de 2015-ben levált mint önálló alkalmazás.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
hu: Az alkalmazás kezdeti képernyője

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
hu: Lemezképek kiírása és ellenőrzése

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
hu: Minden eszköz meg lett írva

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
hu: Lemezkép;Író;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
hu: Az USB lemezekre írandó fájlnév

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
hu: A csatlakoztatott USB lemezekre írandó ISO lemezkép fájlneve.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
hu: A használandó szálak legnagyobb száma

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
hu: Az adatok másolásához használandó párhuzamos szálak legnagyobb száma.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
hu: Meghajtó teljes törlése íráskor

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
hu: Az ISO kiírása a meghajtóra, majd a meghajtó fennmaradó részének törlése.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
hu: Az ISO lemezkép ellenőrzése, hogy helyesen lett-e kiírva

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
hu: Az ISO lemezkép beolvasása és ellenőrzése minden eszközről, miután az írás befejeződött.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
hu: Az eszköz vizsgálata a lemezképek kiírása előtt

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
hu: Az eszköz vizsgálata annak ellenőrzéséhez, hogy a jelentett eszközméret megegyezik-e az aktuális adathordozó méretével.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
hu: Figyelmeztetés megjelenítése a meghajtóra írás előtt

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
hu: Figyelmeztető párbeszédablak megjelenítése annak megerősítéséhez, hogy az eszköz tartalma törölve lesz.

en: Check the device
hu: Az eszköz ellenőrzése

en: Authentication is required to probe the device
hu: Hitelesítés szükséges az eszköz szondázásához

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
hu: Sikeresen megírva

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
hu: Írás: %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
hu: Írás…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
hu: Ellenőrzés: %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
hu: Ellenőrzés…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
hu: USB Flash meghajtó

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
hu: Új központcímke

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
hu: Lemezkép sikeresen kiírva

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
hu: Megszakítva

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
hu: Nem sikerült megnyitni

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
hu: Válassza ki az írandó fájlt

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
hu: Mégse

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
hu: Importálás

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
hu: ISO fájlok

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
hu: Nem sikerült átmásolni

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
hu: ISO kiírása az eszközökre

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
hu: Írás az összes lemezre?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
hu: A meghajtókon lévő minden adat törölve lesz.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
hu: Az ISO fájl kisebb mint a lemez kapacitása.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
hu: A meghajtók jelenlegi tartalmának egy része még a másolás után is megtalálható maradhat törvényszéki eszközök használatával.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
hu: Megértettem

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
hu: A GNOME MultiWriter névjegye

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
hu: Ellenőrzés

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
hu: Törlés

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
hu: Szondázás

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
hu: A címkék átnevezésének engedélyezése a központokon

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hu: További hibakeresési információk megjelenítése

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
hu: Nem sikerült értelmezni a parancssori opciókat

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
hu: Másolás indítása

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
hu: ISO fájl importálása…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
hu: _Névjegy

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
hu: _Kilépés
