gnome-multi-writer master - en to id translation catalogue (55 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
id: Menulis sebuah berkas ISO ke beberapa perangkat USB sekaligus

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
id: GNOME MultiWriter dapat dipakai untuk menulis sebuah berkas ISO ke banyak perangkat USB sekaligus. Ukuran drive yang didukung antara 1 GB dan 32 GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
id: MultiWriter mungkin berguna untuk pengujian QA, untuk membuat image GNOME Live bagi sebuah code sprint atau membuat ratusan drive LiveUSB untuk sebuah pameran dagang.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
id: Menulis lebih dari 10 perangkat secara simultan dapat dengan mudah mensaturasi bus USB bagi kebanyakan perangkat penyimpanan. Ada dua cara untuk menulis ke lebih banyak perangkat secara paralel:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
id: Gunakan hub USB 3.0, walaupun perangkat penyimpanan adalah USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
id: Pasang hub akar PCIe USB 2.0 lain

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
id: MultiWriter aslinya ditulis sebagai bagian dari projek ColorHug tapi dipecah sebagai sebuah aplikasi independen pada tahun 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
id: Layar awal bagi aplikasi

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
id: Menulis dan memverifikasi citra

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
id: Semua perangkat telah ditulis

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
id: Citra;Penulis;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
id: Nama berkas yang akan ditulis ke disk USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
id: Nama berkas image ISO yang akan ditulis ke disk USB yang tersambung.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
id: Cacah maksimum thread yang akan dipakai

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
id: Cacah maksimum thread paralel yang dipakai ketika menyalin data.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
id: Kosongkan drive sepenuhnya ketika menulis

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
id: Tulis ISO ke drive lalu kosongkan sisa drive.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
id: Verifikasikan image ISO telah ditulis dengan benar

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
id: Baca dan verifikasi image ISO bagi setiap perangkat setelah penulisan komplit.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
id: Periksa perangkat sebelum menulis image

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
id: Periksa perangkat untuk verifikasi bahwa ukuran perangkat yang dilaporkan adalah ukuran media sebenarnya.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
id: Tampilkan peringatan sebelum menulis ke sebuah drive

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
id: Tampilkan sebuah dialog peringatan yang mengkonfirmasikan bahwa isi perangkat akan dihapus.

en: Check the device
id: Periksa perangkat

en: Authentication is required to probe the device
id: Otentikasi diperlukan untuk .. perangkat

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
id: Sukses ditulis

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
id: Menulis pada %.1f MB/d…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
id: Menulis

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
id: Memverifikasi pada %.1f MB/d…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
id: Memberifikasi…

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
id: _Label Baru

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
id: Ditulis oleh

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
id: Dibatalkan

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
id: Gagal membuka

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
id: Pilih berkas yang akan ditulisi

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
id: Batal

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
id: Impor

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
id: Berkas ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
id: Gagal menyalin

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
id: Menulis ISO ke perangkat

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
id: Tulis ke semua disk?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
id: Semua data pada drive akan dihapus.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
id: Berkas ISO lebih kecil daripada kapasitas disk.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
id: Sebagian dari isi drive saat ini masih dapat ditemukan memakai perkakas forensic setelah penyalinan.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
id: Saya Paham

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
id: Damned Lies tentang GNOME

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
id: Memastikan

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
id: Hapus

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
id: Ijinkan penamaan ulang label pada hub

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
id: Tampilkan informasi pengawakutuan ekstra

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
id: Gagal mengurai opsi baris perintah

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
id: Mulai Menyalin

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
id: Impor berkas ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
id: Tent_ang

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
id: _Keluar
