gnome-multi-writer - en to it translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
it: Scrivi file ISO su più dispositivi USB contemporaneamente

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
it: GNOME MultiWriter può essere utilizzato per scrivere un file ISO su molteplici dispositivi USB contemporaneamente. Le dimensioni delle unità supportate sono tra 1 e 32 GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
it: MultiWriter è utile per verifiche sulla qualità, per creare immagini di GNOME Live per un evento o per creare LiveUSB.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
it: Scrivere su più di 10 dispositivi contemporaneamente può saturare facilmente il bus USB. Per scrivere su più dispositivi contemporaneamente, è possibile:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
it: Usare hub USB 3.0 anche se i dispositivi di archiviazione sono USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
it: Installa un altro hub USB 2.0 PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
it: MultiWriter è stato originariamente sviluppato come parte del progetto ColorHug, ma è stato poi separato da esso nel 2015 diventando così un'applicazione indipendente.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
it: Schermata iniziale dell'applicazione

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
it: Scrittura e verifica delle immagini

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
it: Tutti i dispositivi sono stati scritti

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
it: Immagine;Scrittura;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
it: Il nome del file da scrivere sui dischi USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
it: Il nome del file immagine ISO da scrivere sui dischi USB collegati.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
it: Il numero massimo di thread da utilizzare

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
it: Il numero massimo di thread paralleli da utilizzare durante la copia dei dati.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
it: Azzera completamente l'unità durante la scrittura

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
it: Scrive il file ISO sull'unità e azzera lo spazio rimanente.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
it: Verifica che l'immagine ISO sia stata scritta correttamente

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
it: Legge e verifica l'immagine ISO da ciascun dispositivo una volta completata la scrittura.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
it: Ispeziona il dispositivo prima di scrivere

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
it: Ispeziona il dispositivo per verificarne la dimensione con il file da scrivere.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
it: Mostra un avviso prima di scrivere su un'unità

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
it: Mostra una finestra di avviso per chiedere conferma sulla cancellazione dei contenuti del dispositivo.

en: Check the device
it: Verifica il dispositivo

en: Authentication is required to probe the device
it: È richiesto autenticarsi per ispezionare il dispositivo

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
it: Scrittura eseguita con successo

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
it: Scrittura a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
it: Scrittura…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
it: Verifica a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
it: Verifica…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
it: Unità Flash USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
it: Nuova etichetta hub

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
it: Immagine scritta con successo

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
it: Annullato

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
it: Apertura non riuscita

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
it: Scelta file da scrivere

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
it: Annulla

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
it: Importa

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
it: File ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
it: Copia non riuscita

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
it: Scrittura ISO su dispositivi

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
it: Scrivere su tutti i dischi?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
it: Tutti i dati sulle unità saranno eliminati.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
it: Il file ISO è più piccolo della capacità del disco.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
it: Alcuni dei contenuti del disco potrebbero essere ancora disponibili e rintracciabili con strumenti adatti.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
it: Procedi

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
it: Informazioni su GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
it: Verifica

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
it: Cancella

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
it: Ispeziona

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
it: Consente di rinominare le etichette degli hub

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
it: Mostra informazioni di debug aggiuntive

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
it: Analisi delle opzioni a riga di comando non riuscita

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
it: Avvia copia

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
it: Importa file ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
it: I_nformazioni

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
it: _Esci
