gnome-multi-writer master - en to ja translation catalogue (32 entries)

note: TRANSLATORS: the application name set the title TRANSLATORS: Application window title
en: MultiWriter
ja: マルチライター

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
ja: ISO ファイルを同時に複数の USB デバイスへ書き込みます

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
ja: Image;Writer;ISO;USB;イメージ;ライター;

en: Check the device
ja: デバイスのチェック

en: Authentication is required to probe the device
ja: デバイスの精査には権限が必要です

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
ja: 正常に書き込まれました

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
ja: %.1f MB/s で書き込み中…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
ja: 書き込み中…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
ja: %.1f MB/s でベリファイ中…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
ja: ベリファイ中…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
ja: USB フラッシュドライブ

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
ja: GNOME マルチライター

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
ja: キャンセルしました

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
ja: 開くのに失敗しました

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
ja: 書き込むファイルの選択

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
ja: キャンセル

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
ja: インポート

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
ja: ISO ファイル

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
ja: コピーに失敗しました

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
ja: ISO をデバイスに書き込み中です

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
ja: すべてのディスクに書き込みますか?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
ja: ドライブ上のすべてのデータを削除します。

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
ja: この ISO ファイルはディスク容量よりも小さいサイズです。

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
ja: コピー後にフォレンジックツールを使用することで、現在ドライブにあるデータの一部を復元できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
ja: 理解しています

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
ja: GNOME マルチライターについて

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
ja: ベリファイ

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
ja: ゼロフィル

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
ja: プローブ

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ja: 追加のデバッグ情報を表示する

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ja: 不明なコマンドラインオプション

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
ja: コピー開始
