gnome-multi-writer master - en to nb translation catalogue (24 entries)

note: TRANSLATORS: the application name set the title TRANSLATORS: Application window title
en: MultiWriter
nb: Multiskriver

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
nb: Skriv en ISO-fil til flere USB-enheter samtidig

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
nb: Alle enheter er skrevet ferdig

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
nb: Bilde;Skriving;ISO;USB;

en: Check the device
nb: Sjekk enheten

en: Authentication is required to probe the device
nb: Autentisering kreves for å sjekke enheten

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
nb: Skriver …

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
nb: Verifiserer …

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
nb: GNOME multiskriver

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
nb: Avbrutt

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
nb: Klarte ikke å åpne

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
nb: Velg filen som skal skrives

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
nb: Avbryt

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
nb: Importer

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
nb: ISO-filer

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
nb: Klarte ikke å kopiere

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
nb: Skriv til alle disker?

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
nb: Jeg forstår

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
nb: Om GNOME multiskriver

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
nb: Verifiser

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
nb: Start kopiering

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
nb: Importer ISO-fil …

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
nb: _Om

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
nb: A_vslutt
