gnome-multi-writer - en to nl translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
nl: Een ISO-bestand naar meerdere USB-apparaten tegelijk schrijven

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
nl: GNOME MultiWriter kan gebruikt worden om een ISO-bestand naar meerdere USB-apparaten tegelijk te schrijven. Schijfgroottes tussen 1GB en 32GB worden ondersteund.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
nl: MultiWriter kan nuttig zijn voor QA-tests, om een GNOME Live-beeldbestand te maken voor een codesprint of om honderden LiveUSB-schijven te maken voor een beurs.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
nl: Schrijven naar meer dan 10 apparaten tegelijk kan de USB-bus snel verzadigen voor de meeste opslagapparaten. Er zijn twee manieren om parallel naar meerdere apparaten te schrijven:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
nl: USB 3.0-hubs gebruiken, zelfs als opslagapparaten USB 2.0 zijn

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
nl: Een andere USB 2.0 PCIe-root-hub installeren

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
nl: MultiWriter was oorspronkelijk een deel van het ColorHug-project, maar is in 2015 als een onafhankelijke applicatie afgesplitst.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
nl: Opstartscherm van de applicatie

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
nl: Bezig met bestanden schrijven en verifiëren

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
nl: Alle apparaten zijn geschreven

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
nl: Image;Writer;ISO;USB;Bestand;Schrijver;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
nl: De bestandsnaam om naar de USB-schijven te schrijven

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
nl: De bestandsnaam van het ISO-bestand om naar de verbonden USB-schijven te schrijven.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
nl: Het maximum aantal te gebruiken draden

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
nl: Het maximum aantal te gebruiken parallelle draden bij kopiëren van gegevens.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
nl: Schijf volledig wissen bij schrijven

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
nl: Schrijf ISO naar schijf en wis vervolgens de rest van de schijf.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
nl: Verifieer dat het ISO-bestand correct is geschreven

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
nl: Lees en verifieer ISO-bestand van elk apparaat na schrijven.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
nl: Inspecteer het apparaat vóór het wegschrijven van beeldbestanden

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
nl: Inspecteer het apparaat om te verifiëren dat de aangekondigde bestandsgrootte ook de echte grootte van het medium is.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
nl: Toon een waarschuwing voor het naar de schijf schrijven

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
nl: Toon een waarschuwingsdialoog om te bevestigen dat de inhoud van de schijf gewist zal worden.

en: Check the device
nl: Controleer het apparaat

en: Authentication is required to probe the device
nl: Authenticatie nodig om het apparaat te testen

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
nl: Succesvol geschreven

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
nl: Bezig met schrijven met %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
nl: Bezig met schrijven…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
nl: Bezig met verifiëren met %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
nl: Bezig met verifiëren…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
nl: USB-stick

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
nl: Nieuw hublabel

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
nl: Bestand succesvol geschreven

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
nl: Geannuleerd

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
nl: Openen mislukt

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
nl: Kies het bestand om te schrijven

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
nl: Annuleren

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
nl: Importeren

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
nl: ISO-bestanden

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
nl: Kopiëren mislukt

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
nl: Bezig met ISO naar apparaten schrijven

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
nl: Schrijven naar alle schijven?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
nl: Alle gegevens op de schijven zullen verwijderd worden.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
nl: Het ISO-bestand is kleiner dan de schijfcapaciteit.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
nl: Een deel van de huidige inhoud van de schijven kan nog steeds gevonden worden met forensisch materiaal, zelfs na kopiëren.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
nl: Oké, ik begrijp het

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
nl: Over GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
nl: Verifiëren

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
nl: Wissen

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
nl: Testen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
nl: Hernoemen van hublabels toestaan

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nl: Toon extra debuginformatie

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
nl: Verwerken van opdrachtregelopties mislukt

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
nl: Kopiëren starten

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
nl: ISO-bestand importeren…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
nl: _Over

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
nl: _Afsluiten
