gnome-multi-writer - en to oc translation catalogue (51 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
oc: Aviar la còpia

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
oc: Importar un fichièr ISO...

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
oc: _A prepaus

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
oc: _Quitar

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
oc: Escriure un fichièr ISO sus mantun periferic USB a l'encòp

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
oc: GNOME MultiWriter pòt èsser utilizat per escriure un imatge ISO sus mantun supòrt en meteis temps. Las talhas de lector suportadas van de 1Go a 32Go.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
oc: MultiWriter pòt èsser utile pels tèsts d'assegurança qualitat, per crear un imatge de GNOME per un sprint de còde o crear de centenats de claus USB Live per un salon o un eveniment.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
oc: L’escritura simultanèa sus mai de 10 periferics pòt saturar aisidament lo bus USB per la màger part dels periferics d'emmagazinatge. I a dos biasses d'escriure mantun periferic en parallèl :

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
oc: Utilizar un pòrt USB 3.0 quitament se los periferics d'emmagazinatge son USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
oc: Installar una autra carta USB 2.0 PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
oc: MultiWriter es estat escrich dins lo quadre del projècte ColorHug puèi es estat separat en una aplicacion independenta en 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
oc: Ecran d'acuèlh de l'aplicacion

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
oc: Escritura e verificacion dels imatges

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
oc: Totes los periferics son estats escriches

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
oc: Lo nom del fichièr d'escriure suls disques USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
oc: Lo nom de fichièr de l'imatge ISO d'escriure suls disques USB connectats.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
oc: Lo nombre maximum de fials d'execucion d'utilizar

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
oc: Lo nombre maximum de fials d'execucion parallèls d'utiliazar al moment de la còpia de donadas.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
oc: Escafar totalament lo disque al moment de l'escritura

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
oc: Escriu l'imatge ISO sul supòrt e escafa la rèsta de l'espaci del disc.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
oc: Verificacion de las donadas escrichas

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
oc: Lectura e verificacion sus cadun dels periferics aprèp escritura de l'imatge ISO.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
oc: Fa veire una alèrta abans escritura sul supòrt

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
oc: Fa veire una fenèstra d'alèrta que confirma l'escafament de las donadas contengudas sul supòrt

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
oc: Imatge;Escritura;ISO;USB;

en: Check the device
oc: Verificar lo periferic

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
oc: Escritura capitada

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
oc: Escritura a %.1f Mio/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
oc: Escritura de las donadas...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
oc: Verificacion a %.1f Mio/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
oc: Verificacion de las donadas...

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
oc: Lector flash USB

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
oc: Imatge escrich amb succès

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
oc: Anullada

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
oc: Impossible de dobrir

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
oc: Causir lo fichièr d'escriure

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
oc: Anullar

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
oc: Importar

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
oc: Fichièrs ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
oc: Impossible de copiar

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
oc: Escritura de l'ISO suls disques

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
oc: Escriure sus totes los supòrts ?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
oc: Totas las donadas dels periferics seràn escafadas.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
oc: Lo fichièr ISO a una talha inferiora al disc.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
oc: Certans dels contenguts actuals dels disques poirián èsser retrobats en utilizant d'aisinas d'analisi quitament aprèp la còpia.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
oc: Compreni

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
oc: A prepaus de GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
oc: Verificar

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
oc: Escafar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
oc: Afichar d'informacions de desbugatge suplementàrias

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
oc: Impossible de tractar las opcions de linha de comanda
