gnome-multi-writer - en to pl translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
pl: Zapisywanie pliku ISO na wielu urządzeniach USB jednocześnie

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
pl: GNOME MultiWriter może być używany do zapisywania pliku ISO na wiele urządzeń USB jednocześnie. Obsługiwane są rozmiary urządzeń od 1 GB do 32 GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
pl: MultiWriter może być przydatny do testowania, tworzenia obrazów Live z GNOME na sprint programistyczny albo setek urządzeń LiveUSB na targi.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
pl: Zapisywanie na więcej niż 10 urządzeń jednocześnie może łatwo wyczerpać pojemność magistrali USB w przypadku większości urządzeń. Istnieją dwa sposoby na zapisywanie na większą liczbę urządzeń równolegle:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
pl: Użycie koncentratora USB 3.0, nawet dla urządzeń USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
pl: Zainstalowanie dodatkowego głównego koncentratora USB 2.0 na magistrali PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
pl: MultiWriter został pierwotnie napisany jako część projektu ColorHug, ale został on wydzielony jako niezależny program w 2015 roku.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
pl: Początkowy ekran programu

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
pl: Zapisywanie i sprawdzanie poprawności obrazów

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
pl: Wszystkie urządzenia zostały zapisane

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
pl: Obraz;Zapisywanie;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
pl: Nazwa pliku do zapisania na dyskach USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
pl: Nazwa pliku obrazu ISO do zapisania na podłączonych dyskach USB.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
pl: Maksymalna liczba używanych wątków

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
pl: Maksymalna liczba równoległych wątków używanych podczas kopiowania danych.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
pl: Całkowite usunięcie zawartości urządzenia podczas zapisywania

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
pl: Zapisywanie pliku ISO na urządzeniu, a następnie usuwanie pozostałej jego zawartości.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
pl: Sprawdzanie poprawności zapisu obrazu ISO

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
pl: Odczytywanie i sprawdzanie poprawności obrazu ISO z każdego urządzenia po ukończeniu zapisywania.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
pl: Badanie urządzenia przed zapisywaniem obrazów

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
pl: Badanie urządzenia, aby sprawdzić, czy zgłaszany rozmiar jest jego prawdziwym rozmiarem.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
pl: Ostrzeżenie przed zapisaniem na urządzeniu

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
pl: Wyświetlanie okna dialogowego ostrzeżenia potwierdzającego, że zawartość urządzenia zostanie usunięta.

en: Check the device
pl: Sprawdzanie urządzenia

en: Authentication is required to probe the device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zbadać urządzenie

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
pl: Pomyślnie zapisano

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
pl: Zapisywanie z prędkością %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
pl: Zapisywanie…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
pl: Sprawdzanie poprawności (%.1f MB/s)…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
pl: Sprawdzanie poprawności…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
pl: Dysk USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
pl: Nowa etykieta koncentratora

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
pl: Pomyślnie zapisano obraz

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
pl: Anulowano

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
pl: Otwarcie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
pl: Wybór pliku do zapisania

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
pl: Anuluj

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
pl: Zaimportuj

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
pl: Pliki ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
pl: Skopiowanie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
pl: Zapisywanie pliku ISO na urządzenia

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
pl: Zapisać na wszystkich dyskach?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
pl: Wszystkie dane na dyskach zostaną usunięte.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
pl: Plik ISO jest mniejszy niż pojemność dysku.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
pl: Część obecnej zawartości urządzeń może zostać odzyskana przez specjalistyczne narzędzia nawet po skopiowaniu.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
pl: Rozumiem

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
pl: O programie GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
pl: Sprawdzanie poprawności

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
pl: Czyszczenie

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
pl: Badanie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
pl: Pozwala na zmienianie etykiet na koncentratorach

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pl: Wyświetla dodatkowe informacje debugowania

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
pl: Przetworzenie opcji wiersza poleceń się nie powiodło

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
pl: Rozpocznij kopiowanie

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
pl: Zaimportuj plik ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
pl: _O programie

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
pl: Za_kończ
