gnome-multi-writer - en to ru translation catalogue (44 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
ru: Начать запись

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
ru: Импорт файла ISO...

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
ru: _О программе

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
ru: В_ыход

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
ru: Записать файл ISO на несколько USB-устройств одновременно

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
ru: Используйте хабы USB 3.0, даже если устройства USB 2.0

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
ru: MultiWriter был изначально написан в рамках проекта ColorHug, но в 2015 был выделен в отдельное приложение.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
ru: Основное окно приложения

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
ru: Запись и проверка образов

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
ru: Запись на все устройства выполнена

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
ru: Имя файла для записи на USB-диски

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
ru: Имя файла ISO-образа для записи на подключенные USB-диски.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
ru: Максимальное количество используемых потоков

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
ru: Максимальное количество параллельных потоков во время копирования данных

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
ru: Полностью очищать устройство перед записью

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
ru: Записать ISO на устройство и затем очистить всё оставшееся место на диске.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
ru: Проверять корректность записанного ISO образа

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
ru: Читать и проверять ISO образ с каждого устройства после записи.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
ru: Показывать запрос перед записью на устройство

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
ru: Показывать запрос на подтверждение о том, что все данные на устройстве будут стёрты.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
ru: Образ;Writer;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
ru: Успешно записано

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
ru: Скорость записи %.1f МБ/с...

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
ru: Запись...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
ru: Скорость проверки %.1f МБ/с...

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
ru: Проверка...

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
ru: Образ успешно записан

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
ru: Отменено

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
ru: Не удалось открыть

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
ru: Выбрать образ для записи

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
ru: Отмена

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
ru: Импорт

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
ru: Файлы ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
ru: Не удалось скопировать

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
ru: Запись ISO на устройства

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
ru: Записать на все устройства?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
ru: Все данные на носителях будут стёрты.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
ru: ISO файл меньше, чем размер устройства.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
ru: Я Понимаю

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
ru: О GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
ru: Проверить

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
ru: Стереть

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ru: Показывать дополнительную отладочную информацию

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ru: Не удалось интерпретировать параметры командной строки
