gnome-multi-writer - en to sk translation catalogue (58 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
sk: Zapíšte súbor ISO naraz na viaceré USB zariadenia

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
sk: Aplikácia MultiWriter pre GNOME môže byť použitá na zápis ISO súboru na viaceré zariadenia USB naraz. Podporované veľkosti jednotiek sú v rozpätí 1GB až 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
sk: Aplikácia MultiWriter môže byť užitočná pri testovaní kvality, na vytvorenie Live obrazu prostredia GNOME pre urýchlenie práce programátorov, alebo na vytvorenie stoviek jednotiek LiveUSB použitých na výstavách.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
sk: Zápis na viac ako 10 zariadení naraz môže mierne zasýtiť zbernicu USB pre väčšinu úložných zariadení. Sú dva spôsoby ako súbežne zapisovať na viacero zariadení:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
sk: Použite rozbočovače typu USB 3.0, aj keď sú úložné zariadenia typu USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
sk: Nainštalujte iný koreňový rozbočovač typu USB 2.0 na zbernicu PCIe

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
sk: Aplikácia MultiWriter bola pôvodne vytvorená ako súčasť projektu ColorHug, ale v roku 2015 sa odčlenila ako nezávislá aplikácia.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
sk: Úvodná obrazovka aplikácie

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
sk: Zapisovanie a overovanie obrazov

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
sk: Všetky zariadenia boli zapísané

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
sk: Obraz;Writer;Zápis;Zapísať;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
sk: Názov súboru, ktorý bude zapísaný na USB disky

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
sk: Názov súboru obrazu ISO, ktorý sa zapíše na pripojené USB disky.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
sk: Maximálny počet použitých vlákien

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
sk: Maximálny počet použitých paralelných vlákien pri kopírovaní údajov.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
sk: Úplne vyprázdniť jednotku pred zápisom

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
sk: Zapísať ISO na jednotku, a potom vyprázdniť zvyšok jednotky.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
sk: Overiť, či bol obraz ISO úspešne zapísaný

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
sk: Čítanie a overenie obrazu ISO z každého zariadenia po zapísaní je dokončené.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
sk: Skontrolovať zariadenie pred zapísaním obrazov

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
sk: Skontroluje zariadenie, aby sa overilo, či nahlásená veľkosť zariadenia skutočne zodpovedá veľkosti nosiča.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
sk: Zobraziť upozornenie pred zápisom na jednotku

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
sk: Zobraziť dialógové okno s upozornením, ktorým sa potvrdí vymazanie obsahu zariadenia.

en: Check the device
sk: Skontrolovať zariadenie

en: Authentication is required to probe the device
sk: Na preskúmanie zariadenia je potrebné overenie totožnosti

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
sk: Úspešne zapísaný

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
sk: Zapisuje sa rýchlosťou %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
sk: Zapisuje sa…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
sk: Overuje sa rýchlosťou %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
sk: Overuje sa…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
sk: Flashdisk USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
sk: Nová menovka rozbočovača

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
sk: MultiWriter pre prostredie GNOME

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
sk: Obraz bol úspešne zapísaný

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
sk: Zrušené

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
sk: Zlyhalo otvorenie

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
sk: Výber súboru na zapísanie

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
sk: Zrušiť

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
sk: Importovať

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
sk: ISO súbory

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
sk: Zlyhalo kopírovanie

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
sk: Zapisuje sa ISO na zariadenia

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
sk: Zapísať na všetky disky?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
sk: Všetky údaje na jednotkách budú odstránené.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
sk: Súbor ISO je menší ako kapacita disku.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
sk: Časť z aktuálneho obsahu jednotiek bude stále možné objaviť pomocou forenzných nástrojov aj po kopírovaní.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
sk: Rozumiem

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
sk: O programe MultiWriter pre prostredie GNOME

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
sk: Overiť

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
sk: Vymazať

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
sk: Preskúmať

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
sk: Umožní premenovať menovky rozbočovačov

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sk: Zobrazí rozšírené ladiace informácie

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sk: Zlyhalo analyzovanie volieb príkazového riadku

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
sk: Spustiť kopírovanie

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
sk: Importovať súbor ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
sk: _O programe

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
sk: _Ukončiť
