gnome-multi-writer master - en to sr translation catalogue (59 entries)

note: TRANSLATORS: the application name set the title TRANSLATORS: Application window title
en: MultiWriter
sr: Групни писач

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
sr: Запишите ИСО датотеку на неколико УСБ уређаја одједном

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
sr: Гномов Групни писач може да се користи за записивање ИСО датотеке на неколико УСБ уређаја одједном. Подржане величине дискова су од 1GB до 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
sr: Групни писач може бити користан за КуА испробавање, за стварање Гномове живе слике за кодни спринт или за стварање стотина Живих УСБ дискова за сајмове.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
sr: Записивање на више од 10 уређаја истовремено може лако да засити УСБ сабирницу за већину складишних уређаја. Постоје два начина за записивање више уређаја паралелно:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
sr: Користите УСБ 3.0 рачве, чак и ако су складиштни уређаји УСБ 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
sr: Инсталирајте још једну УСБ 2.0 ПСИе корену рачву

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
sr: Групни писач је првобитно написан као део пројекта „ColorHug“ али је 2015. издвојен као независтан програм.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
sr: Почетни екран програма

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
sr: Записујем и проверавам слике

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
sr: Сви уређаји су записани

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
sr: слика;писач;ИСО;УСБ;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
sr: Датотека за записивање УСБ дискова

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
sr: Датотека ИСО слике у коју ће се записати повезани УСБ дискови.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
sr: Највећи број нити за коришћење

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
sr: Највећи број паралелних нити које ће се користити приликом умножавања података.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
sr: Потпуно брише уређај приликом писања

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
sr: Записује ИСО на уређај а затим брише подсетник уређаја.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
sr: Проверава исправност записивања ИСО слике

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
sr: Чита и проверава да ли је ИСО слика из сваког уређаја потпуна након записивања.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
sr: Проверава уређај пре писања слике

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
sr: Проверава уређај да утврди да ли је пријављена величина уређаја стварна величина медија.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
sr: Приказује упозорење пре писања на уређај

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
sr: Приказује прозорче упозорења које потврђује да ће садржај уређаја бити обрисан.

en: Check the device
sr: Проверите уређај

en: Authentication is required to probe the device
sr: Потребно је потврђивање идентитета за испитивање уређаја

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
sr: Успешно је записана

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
sr: Записујем брзином од %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
sr: Записујем…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
sr: Проверавам брзином од %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
sr: Проверавам…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
sr: УСБ меморијски штапић

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
sr: Нови натпис чворишта

note: TRANSLATORS: the application name TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: A program to copy the LiveUSB image onto USB hardware
en: GNOME MultiWriter
sr: Гномов Групни писач

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
sr: Слика је успешно записана

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
sr: Отказано

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
sr: Нисам успео да отворим

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
sr: Изаберите датотеку за записивање

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
sr: Откажи

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
sr: Увези

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
sr: ИСО датотеке

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
sr: Нисам успео да умножим

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
sr: Записујем ИСО на уређаје

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
sr: Да запишем на све дискове?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
sr: Сви подаци на уређајима биће обрисани.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
sr: ИСО датотека је мања од капацитета диска.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
sr: Понешто од текућег садржаја уређаја још увек се може пронаћи употребом испитивачких алата и након умножавања.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
sr: Разумео сам

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
sr: О Гномовом Групном писачу

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
sr: Провери

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
sr: Обриши

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
sr: Испитај

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
sr: Омогућава преименовање натписа на чвориштима

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sr: Приказује додатне податке прочишћавања

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sr: Нисам успео да обрадим опције линије наредби

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
sr: Почни умножавање

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
sr: Увезите ИСО датотеку…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
sr: _О програму

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
sr: _Изађи
