gnome-multi-writer master - en to tr translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
tr: Bir ISO dosyasını birden çok USB aygıtına tek seferde yazın

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
tr: GNOME MultiWriter bir ISO dosyasını tek seferde birden çok USB aygıtına yazmak için kullanılabilir. Desteklenen sürücü boyutları 1GB ile 32GB arasındadır.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
tr: MultiWriter; bir gösteri için yüzlerce LiveUSB sürücüsü oluşturmak, kod koşusu için GNOME Canlı kalıbı oluşturmak ya da kalite güvencesi sınaması için yararlı olabilir.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
tr: 10 taneden çok aygıta eş zamanlı yazma işlemi bazı depolama aygıtları için USB yolunu kolayca doldurabilir. Daha çok aygıta paralel olarak yazmak için iki yol vardır:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
tr: Depolama aygıtları USB 2.0 olsa bile USB 3.0 hub kullan

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
tr: Başka bir USB 2.0 PCIe kök hub kur

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
tr: MultiWriter aslında ColorHug projesinin parçası olarak yazıldı ancak 2015 yılında bağımsız bir uygulama olarak ayrıldı.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
tr: Uygulama için başlangıç ekranı

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
tr: Kalıpları yazma ve doğrulama

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
tr: Tüm aygıtlar yazıldı

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
tr: Görüntü;Kalıp;Yazdırma Programı;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
tr: USB disklere yazılacak dosya adı

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
tr: Bağlanılmış USB disklere yazılacak ISO kalıbının adı.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
tr: Kullanılacak azami iş parçacığı sayısı

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
tr: Veri kopyalanırken kullanılacak azami paralel iş parçacığı sayısı.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
tr: Yazma sırasında tümüyle boş sürücü

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
tr: Sürücüye ve daha sonra boş kalan kısmına ISO yaz.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
tr: ISO kalıbının doğru şekilde yazıldığını doğrula

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
tr: Yazma işlemi tamamlandıktan sonra her aygıttan ISO kalıbını oku ve doğrula.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
tr: Kalıpları yazmadan önce aygıtı incele

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
tr: Bildirilen aygıt boyutunun ortam boyutuyla aynı olduğunu doğrulamak için aygıtı incele.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
tr: Sürücüye yazmadan önce bir uyarı göster

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
tr: Aygıt içeriklerinin silineceğini doğrulayan bir uyarı kutucuğu göster.

en: Check the device
tr: Aygıtı denetle

en: Authentication is required to probe the device
tr: Aygıtı incelemek için kimlik doğrulaması gerekiyor

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
tr: Başarılı bir şekilde yazıldı

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
tr: Yazılıyor %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
tr: Yazılıyor…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
tr: Doğrulanıyor %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
tr: Doğrulanıyor…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
tr: USB Bellek

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
tr: Yeni hub etiketi

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
tr: Kalıp başarılı biçimde yazıldı

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
tr: İptal Edildi

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
tr: Açma işlemi başarısız oldu

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
tr: Yazılacak dosyayı seç

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
tr: İptal Et

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
tr: İçeri Aktar

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
tr: ISO dosyaları

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
tr: Kopyalama başarısız oldu

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
tr: ISO aygıtlara yazılıyor

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
tr: Tüm disklere yazılsın mı?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
tr: Sürücülerdeki tüm veriler silinecektir.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
tr: ISO dosyası disk kapasitesinden daha küçüktür.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
tr: Sürücünün bazı geçerli içerikleri kopyaladıktan sonra bile adli araçlar kullanılarak bulunabilir.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
tr: Anladım

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
tr: GNOME MultiWriter Hakkında

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
tr: Doğrula

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
tr: Sil

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
tr: Araştır

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
tr: Hubʼlar üzerindeki etiketleri yeniden adlandırmaya izin ver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
tr: Ek hata ayıklama bilgisi göster

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
tr: Komut satırı seçenekleri ayrıştırılamadı

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
tr: Kopyalamayı Başlat

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
tr: ISO dosyasını içe aktar…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
tr: _Hakkında

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
tr: _Çıkış
