gnome-multi-writer - en to uk translation catalogue (50 entries)

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
uk: Записати

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
uk: Імпортувати файл ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
uk: _Про програму

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
uk: Ви_йти

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
uk: Записує файл ISO на декілька пристроїв USB одночасно

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
uk: GNOME MultiWriter можна скористатися для запису файла ISO на декілька пристроїв USB одночасно. Підтримуються пристрої розміром від 1 ГБ до 32 ГБ.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
uk: MultiWriter може бути корисним для тестування, створення портативного образу системи з GNOME для програмістів або створення сотень носіїв LiveUSB для торгового показу.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
uk: Одночасний запис понад 10 носіїв може перевантажити концентратор USB  більшості носіїв даних. Є два способи виконання паралельного запису на більшу кількість пристроїв:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
uk: Використання концентраторів USB 3.0, навіть якщо носії даних належать до типу USB 2.0.

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
uk: Встановлення додаткового кореневого концентратора USB 2.0 на платі PCIe.

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
uk: Початкову версію MultiWriter було створено як частину проекту ColorHug, а потім відокремлено у 2015 році.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
uk: Початкове вікно програми

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
uk: Записування і перевіряння образів

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
uk: Записано на всі пристрої

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
uk: Назва файла, який слід записати на диски USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
uk: Назва файла образу ISO, який слід записати на з’єднані диски USB.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
uk: Максимальна кількість потоків

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
uk: Максимальна кількість паралельних потоків під час копіювання даних.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
uk: Повністю спорожняти диск під час записування

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
uk: Записати образ ISO на диск, а потім спорожнити решту диска.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
uk: Перевірити, чи правильно було записано образ ISO

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
uk: Прочитати і перевірити образ ISO на кожному пристрої після завершення запису.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
uk: Показувати попередження перед записуванням на диск

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
uk: Показувати вікно попередження про те, що всі дані на пристрої буде вилучено.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
uk: Image;Writer;ISO;USB;образ;запис;ісо;юсбі;

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
uk: Успішно записано

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
uk: Записування на швидкості %.1f МБ/с…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
uk: Записування…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
uk: Перевіряння на швидкості %.1f МБ/с…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
uk: Перевіряння…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
uk: Змінний пристрій USB

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
uk: Образ успішно записано

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
uk: Скасовано

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
uk: Не вдалося відкрити

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
uk: Виберіть файл для запису

note: TRANSLATORS: button title
en: Cancel
uk: Скасувати

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
uk: Імпортувати

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
uk: файли ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
uk: Не вдалося скопіювати

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
uk: Записуємо ISO на пристрої

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
uk: Записати на усі диски?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
uk: Усі дані на дисках буде вилучено.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
uk: Розмір файла ISO є меншим за місткість диска.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
uk: Деяку частину поточного вмісту можна буде відновити за допомогою спеціальних програм навіть після копіювання.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
uk: Розумію

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
uk: Про GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
uk: Перевірити

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
uk: Витерти

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
uk: Показувати додаткові дані для усування вад

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
uk: Не вдалося обробити параметри командного рядка
