gnome-multi-writer - en to sv translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
sv: Skriv en ISO-fil till flera USB-enheter samtidigt

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
sv: GNOME MultiWriter kan användas för att skriva en ISO-fil till flera USB-enheter samtidigt. Enhetsstorlek som stöds är mellan 1GB och 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
sv: MultiWriter kan vara användbart vid QA-testning för att skapa en GNOME live-avbild för en kodsprint eller för att skapa hundratals LiveUSB-enheter inför en mässa.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
sv: Att skriva till fler än 10 enheter samtidigt kan överlasta USB-bussen för de flesta lagringsenheter. Det finns två sätt att skriva till flera enheter parallellt:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
sv: Använd USB 3.0-hubbar, även om lagringsenheterna är USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
sv: Installera en till USB 2.0 PCIe rothubb

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
sv: MultiWriter skrevs ursprungligen som en del av ColorHug-projektet men delades av som en separat applikation under 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
sv: Initial skärmbild för applikationen

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
sv: Skrivning och verifiering av avbildningar

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
sv: Alla enheter har skrivits

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
sv: Avbildning;Skrivning;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
sv: Filnamnet att skriva till USB-diskar

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
sv: Filnamnet av ISO-avbildningen att skriva till anslutna USB-diskar.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
sv: Maximalt antal trådar att använda

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
sv: Det maximala antalet parallella trådar att använda vid kopiering av data.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
sv: Töm enheten helt innan skrivning

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
sv: Skriv ISO:n till enheten och töm sedan återstoden av enheten.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
sv: Verifiera att ISO-avbilden blev skriven korrekt

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
sv: Läs och verifiera att ISO-avbilden från varje enhet efter skrivning är klar.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
sv: Inspektera enheten innan skrivning av avbilder

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
sv: Inspektera enheten för att verifiera att den rapporterade enheten är av det aktuella mediets storlek.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
sv: Visa en varning innan skrivning sker till en enhet

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
sv: Visa en varningsdialog som bekräftar att enhetsinnehållet ska tas bort.

en: Check the device
sv: Kontrollera enheten

en: Authentication is required to probe the device
sv: Autentisering krävs för att undersöka enheten

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
sv: Skrivningen lyckades

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
sv: Skriver i %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
sv: Skriver…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
sv: Verifierar i %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
sv: Verifierar…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
sv: USB-flashminne

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
sv: Ny hubbetikett

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
sv: Skrivning av avbildning lyckades

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
sv: Avbruten

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
sv: Misslyckade att öppna

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
sv: Välj fil att skriva

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
sv: Avbryt

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
sv: Importera

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
sv: ISO-filer

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
sv: Misslyckades att kopiera

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
sv: Skriver ISO till enheter

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
sv: Skriv till alla skivor?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
sv: All data på enheterna kommer att raderas.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
sv: ISO-filen är mindre än skivans kapacitet.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
sv: En del av innehållet på enheterna kan fortfarande hittas med forensiska verktyg även efter kopiering.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
sv: Jag förstår

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
sv: Om GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
sv: Verifiera

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
sv: Rensa

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
sv: Undersök

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
sv: Tillåt namnändring av etiketter på hubbar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sv: Misslyckades att tolka kommandoradsflaggor

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
sv: Starta kopiering

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
sv: Importera ISO-fil…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
sv: _Om

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
sv: _Avsluta
