gnome-music master - en to id translation catalogue (68 entries)

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/p
en: A simple and elegant replacement for using <app>Files</app> to show the music directory.
id: Pengganti memakai <app>Files</app> yang sederhana dan elegan untuk menampilkan direktori musik.

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction to Music
id: Perkenalan ke Musik

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Music
id: Musik

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Music
id: Musik

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Music
id: Musik

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Music
id: <_:media-1/> Musik

note: (itstool) path: section/title
en: Create playlist
id: Buat daftar putar

note: (itstool) path: section/title
en: Play a song
id: Mainkan sebuah lagu

note: (itstool) path: section/title
en: Remove songs and playlist
id: Hapus lagu dan daftar putar

note: (itstool) path: info/desc
en: Play your favorite songs.
id: Mainkan lagu-lagu favorit Anda.

note: (itstool) path: page/title
en: Play music
id: Putar musik

note: (itstool) path: page/p
en: You can play your favorite music by creating a playlist or by simply clicking on the song of your choice from any view.
id: Anda dapat memutar musik favorit Anda dengan membuat sebuah daftar putar atau sekadar dengan mengklik lagu pilihan Anda dari sebarang tilikan.

note: (itstool) path: steps/title
en: While in <em>Playlists</em>:
id: Saat di dalam <em>Daftar Putar</em>:

note: (itstool) path: item/p
en: Select a playlist.
id: Pilih sebuah daftar putar.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the gear button on the right hand side.
id: Klik pada tombol gerigi di sisi kanan.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Play</gui>.
id: Klik pada <gui>Putar</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Add songs to playlists using albums.
id: Menambahkan lagu ke daftar putar memakai album.

note: (itstool) path: page/title
en: Create a playlist using albums
id: Membuat sebuah dafta putar memakai album

note: (itstool) path: page/p
en: You can view all your albums by clicking on the <gui style="button">Albums</gui> button.
id: Anda juga dapat melihat semua album Anda dengan mengklik tombol <gui style="button">Album</gui>.

note: (itstool) path: steps/title
en: To add all the songs in an album:
id: Untuk menambahkan semua lagu dalam suatu album:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the check button in the top-right of the window.
id: Klik pada tombol centang di kanan atas jendela.

note: (itstool) path: item/p
en: Select albums.
id: Pilih album.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the <gui style="button">Add to Playlist</gui> button.
id: Klik pada tombol <gui style="button">Tambah ke Daftar Putar</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>New Playlist</gui> and type a name for your playlist.
id: Klik pada <gui>Daftar Putar Baru</gui> dan ketikkan sebuah nama untuk daftar putar Anda.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui style="button">Select</gui>.
id: Klik pada <gui style="button">Pilih</gui>.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also create a playlist from specific songs.
id: Anda juga dapat membuat suatu daftar putar dari lagu-lagu tertentu.

note: (itstool) path: steps/title
en: To add selected songs from an album:
id: Untuk menambahkan lagu-lagu yang dipilih dari sebuah album:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on an album.
id: Klik pada suatu album.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the check button.
id: Klik pada tombol centang.

note: (itstool) path: item/p
en: Select songs.
id: Pilih lagu.

note: (itstool) path: note/p
en: To select all the songs click <guiseq><gui>Click on items to select them</gui><gui>Select All</gui></guiseq> in the toolbar or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>A</key></keyseq>.
id: Untuk memilih semua lagu klik <guiseq><gui>Klik pada butir untuk memilih mereka</gui><gui>Pilih Semua</gui></guiseq> pada bilah alat atau tekan <keyseq><key>Ctrl</key><key>A</key></keyseq>.

note: (itstool) path: note/p
en: To clear the selection click <guiseq><gui>Click on items to select them</gui><gui>Select None</gui></guiseq> in the toolbar.
id: Untuk membersihkan pilihan klik <guiseq><gui>Klik pada butir untuk memilih mereka</gui><gui>Pilih Tak Satupun</gui></guiseq> pada bilah alat.

note: (itstool) path: info/desc
en: Create playlist by selecting your favorite songs.
id: Membuat daftar putar dengan memilih lagu-lagu favorit Anda.

note: (itstool) path: page/title
en: Create playlists using songs
id: Membuat daftar putar memakai lagu-lagu

note: (itstool) path: page/p
en: You can view all the songs by clicking on the <gui style="button">Songs</gui> button.
id: Anda dapat melihat semua lagi dengan mengklik tombol <gui style="button">Lagu</gui>.

note: (itstool) path: steps/title
en: To create a new playlist while in <em>Songs</em> view:
id: Untuk membuat sebuah daftar putar baru ketika dalam tilikan <em>Lagu</em>:

note: (itstool) path: item/p
en: Select all the songs you want to add to the playlist.
id: Pilih semua lagu yang ingin Anda tambahkan ke daftar putar.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui style="button">New Playlist</gui> and type a name for your playlist.
id: Klik pada <gui style="button">Daftar Putar Baru</gui> dan ketikkan sebuah nama untuk daftar putar Anda.

note: (itstool) path: info/desc
en: Create playlist by selecting your favorite artists.
id: Membuat daftar putar dengan memilih artis-artis favorit Anda.

note: (itstool) path: page/title
en: Create playlists using artists
id: Membuat daftar putar memakai artis-artis

note: (itstool) path: page/p
en: You can view all the artists and their songs by clicking on the <gui style="button">Artists</gui> button.
id: Anda dapat melihat semua artis dan lagu-lagu mereka dengan mengklik pada tombol <gui style="button">Artis</gui>.

note: (itstool) path: steps/title
en: To create a new playlist while in <em>Artists</em> view:
id: Untuk membuat sebuah daftar putar baru ketika dalam tilikan <em>Artis</em>:

note: (itstool) path: item/p
en: Select all the artists whose songs you want to add to the playlist.
id: Pilih semua artis yang lagu-lagunya ingin Anda tambahkan ke daftar putar.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Select</gui>.
id: Klik pada <gui>Pilih</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Remove an unwanted playlist.
id: Menghapus sebuah daftar putar yang tidak diinginkan.

note: (itstool) path: page/title
en: Delete a playlist
id: Menghapus sebuah daftar putar

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove an old and unwanted playlist.
id: Anda dapat menghapus sebuah daftar putar tua yang tidak diinginkan.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the playlist which you want to delete.
id: Pilih daftar putar yang ingin Anda hapus.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Delete</gui>.
id: Klik pada <gui>Hapus</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Delete songs from the playlist.
id: Menghapus lagu dari daftar putar.

note: (itstool) path: page/title
en: Remove songs
id: Menghapus lagu

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove any unwanted songs from a playlist.
id: Anda dapat menghapus sebarang lagu yang tidak diinginkan dari suatu daftar putar.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the playlist from which you want to remove songs.
id: Pilih daftar putar yang lagunya ingin Anda hapus.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the check button on the toolbar.
id: Klik pada tombol centang di bilah alat.

note: (itstool) path: item/p
en: Select all the songs which you want to remove.
id: Pilih semua lagu yang ingin Anda hapus.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui style="button">Remove from Playlist</gui>.
id: Klik pada <gui style="button">Hapus dari Daftar Putar</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Repeat all songs in the playlist or only the current song.
id: Ulang semua lagu dalam daftar putar atau hanya lagu saat ini.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I play songs on repeat?
id: Bagaimana saya memutar lagu berulang?

note: (itstool) path: list/title
en: In the taskbar, click on the button on the right side:
id: Dalam bilah tugas, klik pada tombol di sisi kanan:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Repeat Song</gui> to repeat a single song.
id: Pilih <gui>Ulangi Lagu</gui> untuk mengulangi sebuah lagu.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Repeat All</gui> to repeat all the song in the playlist.
id: Pilih <gui>Ulang Semua</gui> untuk mengulang semua lagu dalam daftar putar.

note: (itstool) path: info/desc
en: Shuffle songs in the playlist.
id: Acak lagu dalam daftar putar.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I shuffle my songs?
id: Bagaimana saya mengacak lagu-lagu saya?

note: (itstool) path: page/p
en: In the taskbar, click on the button on right hand side and select <gui>Shuffle</gui>.
id: Dalam bilah tugas, klik pada tombol di sisi kanan dan pilih <gui>Acak</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Search through your music collection.
id: Mencari dalam koleksi musik Anda.

note: (itstool) path: page/title
en: Find music
id: Cari musik

note: (itstool) path: page/p
en: You can search your albums, artists, songs and playlists. Select what you want to search through then click the <gui>Search</gui> button and start searching.
id: Anda dapat mencari album, artis, lagu, dan daftar putar Anda. Pilih apa yang ingin Anda cari lalu klik tombol <gui>Cari</gui> dan memulai pencarian.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
id: Karya ini dilisensikan di bawah <_:link-1/>.
