gnome-music master - en to tr translation catalogue (68 entries)

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/p
en: A simple and elegant replacement for using <app>Files</app> to show the music directory.
tr: Müzik dizinini göstermek için <app>Dosyalar</app>’ı kullanmanın basit ve zarif alternatifi.

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction to Music
tr: Müzik’e Giriş

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Music
tr: Müzik

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Music
tr: Müzik

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Music
tr: Müzik

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Music
tr: <_:media-1/> Müzik

note: (itstool) path: section/title
en: Create playlist
tr: Çalma listesi oluştur

note: (itstool) path: section/title
en: Play a song
tr: Şarkıyı çal

note: (itstool) path: section/title
en: Remove songs and playlist
tr: Şarkıları ve çalma listesini kaldır

note: (itstool) path: info/desc
en: Play your favorite songs.
tr: Gözde şarkılarını çal.

note: (itstool) path: page/title
en: Play music
tr: Müzik çal

note: (itstool) path: page/p
en: You can play your favorite music by creating a playlist or by simply clicking on the song of your choice from any view.
tr: Gözde şarkılarınızı çalma listesi oluşturarak ya da herhangi bir görünümden seçtiğiniz şarkıya tıklayarak çalabilirsiniz.

note: (itstool) path: steps/title
en: While in <em>Playlists</em>:
tr: <em>Çalma Listesi</em>’ndeyken:

note: (itstool) path: item/p
en: Select a playlist.
tr: Çalma listesi seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the gear button on the right hand side.
tr: Sağ taraftaki dik üç nokta düğmesine tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Play</gui>.
tr: <gui>Çal</gui>’ı seçin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Add songs to playlists using albums.
tr: Albümleri kullanarak çalma listelerine şarkılar ekle.

note: (itstool) path: page/title
en: Create a playlist using albums
tr: Albümleri kullanarak çalma listesi oluştur

note: (itstool) path: page/p
en: You can view all your albums by clicking on the <gui style="button">Albums</gui> button.
tr: <gui style="button">Albümler</gui> düğmesine tıklayarak tüm albümlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

note: (itstool) path: steps/title
en: To add all the songs in an album:
tr: Tüm şarkıları bir albüme eklemek için:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the check button in the top-right of the window.
tr: Pencerenin sağ üst köşesindeki onay düğmesine tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Select albums.
tr: Albümleri seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the <gui style="button">Add to Playlist</gui> button.
tr: <gui style="button">Çalma Listesine Ekle</gui> düğmesine tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>New Playlist</gui> and type a name for your playlist.
tr: <gui>Yeni Çalma Listesi</gui> alanına tıklayıp çalma listeniz için ad girin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui style="button">Select</gui>.
tr: <gui style="button">Ekle</gui>’ye tıklayın.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also create a playlist from specific songs.
tr: Belirli şarkılardan çalma listesi de oluşturabilirsiniz.

note: (itstool) path: steps/title
en: To add selected songs from an album:
tr: Albümden seçilen şarkıları eklemek için:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on an album.
tr: Albüme tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the check button.
tr: Onay düğmesine tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Select songs.
tr: Şarkıları seçin.

note: (itstool) path: note/p
en: To select all the songs click <guiseq><gui>Click on items to select them</gui><gui>Select All</gui></guiseq> in the toolbar or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>A</key></keyseq>.
tr: Tüm şarkıları seçmek için araç çubuğundan <guiseq><gui>Seçmek için ögelere tıklayın</gui><gui>Tümünü Seç</gui></guiseq> yolunu izleyin ya da <keyseq><key>Ctrl</key><key>A</key></keyseq> kısayolunu kullanın.

note: (itstool) path: note/p
en: To clear the selection click <guiseq><gui>Click on items to select them</gui><gui>Select None</gui></guiseq> in the toolbar.
tr: Seçimi temizlemek için araç çubuğundan <guiseq><gui>Seçmek için ögelere tıklayın</gui><gui>Hiçbirini Seçme</gui></guiseq> yolunu izleyin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Create playlist by selecting your favorite songs.
tr: Gözde şarkılarını seçenek çalma listesi oluştur.

note: (itstool) path: page/title
en: Create playlists using songs
tr: Şarkıları kullanarak çalma listeleri oluştur

note: (itstool) path: page/p
en: You can view all the songs by clicking on the <gui style="button">Songs</gui> button.
tr: <gui style="button">Şarkılar</gui> düğmesine tıklayarak tüm şarkılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

note: (itstool) path: steps/title
en: To create a new playlist while in <em>Songs</em> view:
tr: <em>Şarkılar</em> görünümündeyken yeni çalma listesi oluşturmak için:

note: (itstool) path: item/p
en: Select all the songs you want to add to the playlist.
tr: Çalma listesine eklemek istediğiniz tüm şarkıları seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui style="button">New Playlist</gui> and type a name for your playlist.
tr: <gui>Yeni Çalma Listesi</gui> alanına tıklayıp çalma listeniz için ad girin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Create playlist by selecting your favorite artists.
tr: Gözde sanatçılarını seçenek çalma listesi oluştur.

note: (itstool) path: page/title
en: Create playlists using artists
tr: Sanatçıları kullanarak çalma listeleri oluştur

note: (itstool) path: page/p
en: You can view all the artists and their songs by clicking on the <gui style="button">Artists</gui> button.
tr: <gui style="button">Sanatçılar</gui> düğmesine tıklayarak tüm sanatçıları ve şarkılarını görüntüleyebilirsiniz.

note: (itstool) path: steps/title
en: To create a new playlist while in <em>Artists</em> view:
tr: <em>Sanatçılar</em> görünümündeyken yeni çalma listesi oluşturmak için:

note: (itstool) path: item/p
en: Select all the artists whose songs you want to add to the playlist.
tr: Şarkılarını çalma listesine eklemek istediğiniz tüm sanatçıları seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Select</gui>.
tr: <gui>Ekle</gui>’ye tıklayın.

note: (itstool) path: info/desc
en: Remove an unwanted playlist.
tr: İstenmeyen çalma listesini kaldır.

note: (itstool) path: page/title
en: Delete a playlist
tr: Çalma listesini sil

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove an old and unwanted playlist.
tr: Eski ve istenmeyen çalma listelerini silebilirsiniz.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the playlist which you want to delete.
tr: Silmek istediğiniz çalma listesini seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Delete</gui>.
tr: <gui>Sil</gui>’i seçin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Delete songs from the playlist.
tr: Şarkıları çalma listesinden sil.

note: (itstool) path: page/title
en: Remove songs
tr: Şarkıları kaldır

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove any unwanted songs from a playlist.
tr: İstemediğiniz şarkıları çalma listesinden kaldırabilirsiniz.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the playlist from which you want to remove songs.
tr: Şarkıları kaldırmak istediğiniz çalma listesini seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the check button on the toolbar.
tr: Araç çubuğundaki kutucuğa tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Select all the songs which you want to remove.
tr: Kaldırmak istediğiniz tüm şarkıları seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui style="button">Remove from Playlist</gui>.
tr: <gui style="button">Çalma Listesinden Kaldır</gui>a tıklayın.

note: (itstool) path: info/desc
en: Repeat all songs in the playlist or only the current song.
tr: Çalma listesindeki tüm şarkıları ya da yalnızca geçerli şarkıyı yinele.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I play songs on repeat?
tr: Şarkıları yeniden yeniden nasıl çalarım?

note: (itstool) path: list/title
en: In the taskbar, click on the button on the right side:
tr: Görev çubuğunda, sağdaki düğmeye tıklayın:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Repeat Song</gui> to repeat a single song.
tr: Tek şarkıyı yinelemek için <gui>Şarkıyı Yinele</gui>’yi seçin.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Repeat All</gui> to repeat all the song in the playlist.
tr: Çalma listesindeki tüm şarkıları yinelemek için <gui>Tümünü Yinele</gui>’yi seçin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Shuffle songs in the playlist.
tr: Çalma listesindeki şarkıları karıştır.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I shuffle my songs?
tr: Şarkıları nasıl karıştırabilirim?

note: (itstool) path: page/p
en: In the taskbar, click on the button on right hand side and select <gui>Shuffle</gui>.
tr: Görev çubuğunda, sağ taraftaki düğmeye tıklayın ve <gui>Karıştır</gui>’ı seçin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Search through your music collection.
tr: Müzik derleminde ara.

note: (itstool) path: page/title
en: Find music
tr: Müzik ara

note: (itstool) path: page/p
en: You can search your albums, artists, songs and playlists. Select what you want to search through then click the <gui>Search</gui> button and start searching.
tr: Albümlerinizi, sanatçılarınızı, şarkılarınızı ve çalma listelerinizi arayabilirsiniz. Aramak istediğinizi seçin ve ardından <gui>Ara</gui> düğmesine tıklayın ve aramaya başlayın.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
tr: Bu çalışma <_:link-1/> ile lisanslanmıştır.
