gnome-music master - en to es_ES translation catalogue (115 entries)

en: Music
es_ES: Música

en: Play and organize your music collection
es_ES: Reproducir y organizar su colección de música

en: An easy and pleasant way to play your music.
es_ES: Una forma fácil y agradable de reproducir su música.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
es_ES: Busque pistas en su colección local, use listas de reproducción generadas automáticamente o cree una nueva.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
es_ES: Los desarrolladores de GNOME Música

en: Music Player
es_ES: Reproductor de música

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
es_ES: Música;Reproductor;

en: Window size
es_ES: Tamaño de la ventana

en: Window size (width and height).
es_ES: Tamaño de la ventana (anchura y altura).

en: Window maximized
es_ES: Ventana maximizada

en: Window maximized state.
es_ES: Estado maximizado de la ventana.

en: Playback repeat mode
es_ES: Modo de repetición de la reproducción

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
es_ES: Valor que indica si se debe repetir o aleatorizar la reproducción de la colección. Los valores admitidos son: «ninguno» (las opciones de repetir y mezclar están desactivadas), «canción» (repetir la canción actual), «todas» (repetir la lista de reproducción, sin mezclar), «mezclar» (mezclar la lista de reproducción, se repiten todas).

en: Enable ReplayGain
es_ES: Activar ReplayGain

en: Enables or disables ReplayGain for albums
es_ES: Activa o desactiva ReplayGain para los álbumes

en: Inhibit system suspend
es_ES: Suspensión de inhibición del sistema

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
es_ES: Activa o desactiva la suspensión de inhibición el sistema al reproducir música

en: Albums
es_ES: Álbumes

en: Play
es_ES: Reproducir

en: _Play
es_ES: _Reproducir

en: Add to _Favorite Songs
es_ES: Añadir a canciones _favoritas

en: _Add to Playlist…
es_ES: _Añadir a la lista de reproducción…

en: Artists
es_ES: Artistas

en: Menu
es_ES: Menú

en: Search
es_ES: Buscar

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

en: Help
es_ES: Ayuda

en: About Music
es_ES: Acerca de Música

[ctx: shortcut window]
en: Close window
es_ES: Cerrar ventana

[ctx: shortcut window]
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Help
es_ES: Ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
es_ES: Atajos

[ctx: shortcut window]
en: Playback
es_ES: Reproducir

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
es_ES: Reproducir/Pausar

[ctx: shortcut window]
en: Next song
es_ES: Siguiente canción

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
es_ES: Canción anterior

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
es_ES: Conmutar repetición

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
es_ES: Conmutar mezcla

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
es_ES: Navegación

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
es_ES: Ir a los álbumes

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
es_ES: Ir a los artistas

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
es_ES: Ir a las canciones

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
es_ES: Ir a las listas de reproducción

[ctx: shortcut window]
en: Go back
es_ES: Retroceder

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Next
es_ES: Siguiente

en: _Delete
es_ES: _Eliminar

en: _Rename…
es_ES: _Renombrar…

en: Playlist Name
es_ES: Nombre de la lista de reproducción

en: _Done
es_ES: _Hecho

en: Add to Playlist
es_ES: Añadir a la lista de reproducción

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Add
es_ES: _Añadir

en: Enter a name for your first playlist
es_ES: Introduzca un nombre para su primera lista de reproducción

en: C_reate
es_ES: C_rear

en: New Playlist…
es_ES: Lista de reproducción nueva…

en: Add
es_ES: Añadir

en: Player Settings
es_ES: Configuración del reproductor

en: Repeat Mode
es_ES: Modo repetición

en: None
es_ES: Ninguno

en: Song
es_ES: Canción

en: All
es_ES: Todas

en: Shuffle
es_ES: Mezclar

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
es_ES: Equilibrar el volumen entre canciones si se encuentran metadatos de ReplayGain

en: Power Settings
es_ES: Configuración de energía

en: Inhibit Suspend
es_ES: Inhibir la suspensión

en: Only while playing
es_ES: Sólo al reproducir

en: View All
es_ES: Ver todo

en: Songs
es_ES: Canciones

en: _Remove from Playlist
es_ES: _Quitar de la lista de reproducción

en: Welcome to Music
es_ES: Bienvenido a Música

en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

en: © The GNOME Music Developers
es_ES: © Los desarrolladores de GNOME Música

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
es_ES: Más reproducidas

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
es_ES: No reproducidas nunca

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
es_ES: Reproducidas recientemente

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
es_ES: Añadidas recientemente

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
es_ES: Canciones favoritas

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
es_ES: No etiquetado suficientemente

en: Unable to play the file
es_ES: No se puede reproducir el archivo

en: _Find in {}
es_ES: _Buscar en {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
es_ES:  y

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
es_ES[0]: Se necesita {} para reproducir el archivo, pero no está instalado.
es_ES[1]: Se necesitan {} para reproducir el archivo, pero no están instalados.

en: Playing music
es_ES: Reproducir música

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
es_ES: No mezclar ni repetir

en: Repeat Song
es_ES: Repetir canción

en: Repeat All
es_ES: Repetir todas

en: Playlist {} removed
es_ES: Lista de reproducción {} eliminada

en: Undo
es_ES: Deshacer

en: {} removed from {}
es_ES: {} eliminado de {}

en: Unknown album
es_ES: Álbum desconocido

en: Unknown Artist
es_ES: Artista desconocido

en: Playlists
es_ES: Listas de reproducción

en: No Search Started
es_ES: No se ha iniciado la búsqueda

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
es_ES: Use la barra de búsqueda para empezar a buscar álbumes, artistas o canciones

en: No Results Found
es_ES: No se encontraron resultados

en: Try a different search
es_ES: Pruebe a hacer una búsqueda diferente

en: {} minute | {} minutes
es_ES[0]: {} minuto
es_ES[1]: {} minutos

en: Disc {}
es_ES: Disco {}

en: Pause
es_ES: Pausar

en: {} Song | {} Songs
es_ES[0]: {} canción
es_ES[1]: {} canciones

en: Search songs, artists and albums
es_ES: Buscar canciones, artistas y álbumes

note: noqa: F841
en: _Open Location
es_ES: _Abrir lugar

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
es_ES: Quitar el destaque

en: Star
es_ES: Destacar

en: Your XDG Music directory is not set.
es_ES: Su carpeta Música de XDG no está configurada

en: Music Folder
es_ES: Carpeta de música

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
es_ES: El contenido de su {} aparecerá aquí.

en: No Music Found
es_ES: No se encontró ningún registro

en: Try a Different Search
es_ES: Abrir el cuadro de diálogo de buscar

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
es_ES: GNOME Música no se ha podido conectar a Tracker.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
es_ES: Sus archivos de música no se pueden indexar si Tracker no está en ejecución.

en: Your system Tracker version seems outdated.
es_ES: Su versión de Tracker no está actualizada.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
es_ES: Música necesita Tracker 3.0.0 o superior.
