gnome-music master - en to fr translation catalogue (111 entries)

en: Music
fr: Musique

en: Play and organize your music collection
fr: Jouer et organiser votre discothèque

en: An easy and pleasant way to play your music.
fr: Un moyen simple et agréable d’écouter votre musique.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
fr: Trouvez les pistes dans votre collection locale, utilisez des listes de lecture générées automatiquement ou organisez-en une nouvelle.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
fr: Les développeurs de l’application Musique de GNOME

en: Music Player
fr: Lecteur de musique

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
fr: musique;lecteur;

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: La taille de la fenêtre (en largeur et hauteur).

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state.
fr: État maximisé de la fenêtre.

en: Playback repeat mode
fr: Mode de lecture répétition

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
fr: Valeur indiquant s’il faut répéter ou rendre aléatoire la lecture des musiques de la discothèque. Les valeurs possibles sont : « none » (aucune, la répétition et le mélange sont désactivés), « song » (répète le morceau actuel), « all » (rejoue toute la liste de lecture, sans mélange), « shuffle » (mélange la liste de lecture, en supposant de tout rejouer).

en: Enable ReplayGain
fr: Activer ReplayGain

en: Enables or disables ReplayGain for albums
fr: Active ou désactive ReplayGain pour les albums

en: Inhibit system suspend
fr: Inhiber la mise en veille du système

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
fr: Active ou désactive l’inhibition de la mise en veille lors de la lecture de musique

en: Play
fr: Lecture

en: _Play
fr: _Lire

en: Add to _Favorite Songs
fr: Ajouter aux morceaux _favoris

en: _Add to Playlist…
fr: _Ajouter à la liste de lecture…

en: Artists
fr: Artistes

en: Search
fr: Rechercher

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About Music
fr: À propos de Musique

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: shortcut window]
en: Help
fr: Aide

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fr: Lecture

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

[ctx: shortcut window]
en: Next song
fr: Morceau suivant

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
fr: Morceau précédent

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
fr: Basculer la répétition

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
fr: Basculer la lecture aléatoire

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
fr: Aller aux albums

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
fr: Aller aux artistes

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
fr: Aller aux morceaux

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
fr: Aller aux listes de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fr: Revenir en arrière

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Rename…
fr: _Renommer…

en: Playlist Name
fr: Nom de la liste de lecture

en: _Done
fr: _Terminé

en: Add to Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Enter a name for your first playlist
fr: Saisissez un nom pour la première liste de lecture

en: C_reate
fr: C_réer

en: New Playlist…
fr: Nouvelle liste de lecture…

en: Add
fr: Ajouter

en: Player Settings
fr: Paramètres du lecteur

en: Repeat Mode
fr: Mode de répétition

en: None
fr: Aucune

en: Song
fr: Morceaux

en: All
fr: Tout

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
fr: Équilibrer l’intensité entre les morceaux si les métadonnées ReplayGain sont disponibles

en: Power Settings
fr: Paramètres d’énergie

en: Inhibit Suspend
fr: Inhiber la mise en veille

en: Only while playing
fr: Seulement pendant la lecture

en: View All
fr: Tout afficher

en: Songs
fr: Morceaux

en: _Remove from Playlist
fr: _Supprimer de la liste de lecture

en: Welcome to Music
fr: Bienvenue dans Musique

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: © The GNOME Music Developers
fr: © Les développeurs de l’application Musique de GNOME

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
fr: Les plus joués

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
fr: Jamais joués

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
fr: Joués récemment

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
fr: Ajoutés récemment

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
fr: Morceaux favoris

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
fr: Étiquetage insuffisant

en: Unable to play the file
fr: Impossible de lire le fichier

en: _Find in {}
fr: _Trouver dans {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
fr:  et

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
fr[0]: {} est nécessaire pour lire le fichier, mais il n’est pas installé.
fr[1]: {} sont nécessaires pour lire le fichier, mais ils ne sont pas installés.

en: Playing music
fr: Lecture de musique en cours

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
fr: Désactiver mélanger/répéter

en: Repeat Song
fr: Répéter le morceau

en: Repeat All
fr: Tout répéter

en: Playlist {} removed
fr: Liste de lecture {} supprimée

en: Undo
fr: Annuler

en: {} removed from {}
fr: {} supprimé de {}

en: Unknown album
fr: Album inconnu

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: No Search Started
fr: Aucune recherche démarrée

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
fr: Utiliser la barre de recherche pour commencer à chercher des albums, artistes ou morceaux

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayer une recherche différente

en: Disc {}
fr: Disque {}

en: {} Song | {} Songs
fr[0]: {} morceau
fr[1]: {} morceaux

en: Search songs, artists and albums
fr: Rechercher des musiques, des artistes ou des albums

note: noqa: F841
en: _Open Location
fr: _Ouvrir un emplacement

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
fr: Retirer l’étoile

en: Star
fr: Ajouter une étoile

en: Your XDG Music directory is not set.
fr: Votre répertoire de musique XDG n’est pas défini.

en: Music Folder
fr: Dossier de musique

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
fr: Le contenu de votre {} s’affichera ici.

en: No Music Found
fr: Aucune musique trouvée

en: Try a Different Search
fr: Essayez une recherche différente

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
fr: Musique de GNOME ne peut pas se connecter à Tracker.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
fr: Vos musiques ne peuvent pas être indexées si Tracker ne fonctionne pas.

en: Your system Tracker version seems outdated.
fr: Votre version de Tracker semble obsolète.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
fr: Musique nécessite Tracker version 3.0.0 ou ultérieure.
