gnome-music master - en to hu translation catalogue (116 entries)

en: Music
hu: Zene

en: Play and organize your music collection
hu: Zenegyűjtemény rendszerezése és lejátszása

en: An easy and pleasant way to play your music.
hu: Könnyű és kellemes módja a zenéje lejátszásának.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
hu: Keressen számokat a helyi gyűjteményében, használjon automatikusan előállított lejátszólistákat vagy állítson össze egyet.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
hu: A GNOME Zene fejlesztői

en: Music Player
hu: Zenelejátszó

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
hu: Zene;Lejátszó;

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height).
hu: Ablak mérete (szélesség és magasság).

en: Window maximized
hu: Ablak teljes méretű

en: Window maximized state.
hu: Az ablak maximalizált állapota.

en: Playback repeat mode
hu: Lejátszás ismétlési módja

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
hu: Az érték megadja, hogy a gyűjtemény lejátszását ismételni vagy véletlenszerűsíteni kell. Engedélyezett értékek: „none” (ismétlés és keverés kikapcsolva), „song” (jelenlegi szám ismétlése), „all” (lejátszólista ismétlése, nincs keverés), „shuffle” (véletlenszerű lejátszólista, feltételezi az összes ismétlését).

en: Enable ReplayGain
hu: ReplayGain engedélyezése

en: Enables or disables ReplayGain for albums
hu: Engedélyezi vagy letiltja a ReplayGain használatát az albumoknál

en: Inhibit system suspend
hu: Rendszer felfüggesztésének megakadályozása

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
hu: Engedélyezi vagy letiltja a rendszer felfüggesztésének megakadályozását zenelejátszás közben

en: Albums
hu: Albumok

en: Play
hu: Lejátszás

en: _Play
hu: _Lejátszás

en: Add to _Favorite Songs
hu: Hozzáadás a _kedvenc számokhoz

en: _Add to Playlist…
hu: Hozzá_adás a lejátszólistához…

en: Artists
hu: Előadók

en: Menu
hu: Menü

en: Search
hu: Keresés

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Music
hu: A Zene névjegye

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Close window
hu: Ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Playback
hu: Lejátszás

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

[ctx: shortcut window]
en: Next song
hu: Következő szám

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
hu: Előző szám

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
hu: Ismétlés ki/be

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
hu: Véletlenszerű lejátszás ki/be

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hu: Navigáció

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
hu: Ugrás az albumokhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
hu: Ugrás az előadókhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
hu: Ugrás a számokhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
hu: Ugrás a lejátszólistákhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hu: Vissza

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: _Delete
hu: _Törlés

en: _Rename…
hu: Át_nevezés…

en: Playlist Name
hu: Lejátszólista neve

en: _Done
hu: _Kész

en: Add to Playlist
hu: Hozzáadás a lejátszólistához

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: Enter a name for your first playlist
hu: Adjon nevet az első lejátszólistájának

en: C_reate
hu: Lét_rehozás

en: New Playlist…
hu: Új lejátszólista…

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Player Settings
hu: Lejátszóbeállítások

en: Repeat Mode
hu: Ismétlési mód

en: None
hu: Nincs

en: Song
hu: Szám

en: All
hu: Összes

en: Shuffle
hu: Véletlen sorrend

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
hu: Hangosság kiegyenlítése a számok között, ha ReplayGain metaadatok találhatók

en: Power Settings
hu: Energiagazdálkodási beállítások

en: Inhibit Suspend
hu: Felfüggesztés megakadályozása

en: Only while playing
hu: Csak lejátszás közben

en: View All
hu: Összes megtekintése

en: Songs
hu: Számok

en: _Remove from Playlist
hu: _Eltávolítás a lejátszólistáról

en: Welcome to Music
hu: Üdvözli a Zene

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: © The GNOME Music Developers
hu: © A GNOME Zene fejlesztői

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
hu: Legtöbbet lejátszott

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
hu: Sosem lejátszott

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
hu: Legutóbb lejátszott

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
hu: Legutóbb hozzáadott

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
hu: Kedvenc számok

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
hu: Hiányosan címkézve

en: Unable to play the file
hu: Nem lehet lejátszani a fájlt

en: _Find in {}
hu: _Keresés ebben: {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
hu:  és

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
hu[0]: {} szükséges a fájl lejátszásához, de nincs telepítve.
hu[1]: {} szükségesek a fájl lejátszásához, de nincsenek telepítve.

en: Playing music
hu: Zene lejátszása

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
hu: Véletlen/Ismétlés kikapcsolva

en: Repeat Song
hu: Szám ismétlése

en: Repeat All
hu: Összes ismétlése

en: Playlist {} removed
hu: A(z) {} lejátszólista eltávolítva

en: Undo
hu: Visszavonás

en: {} removed from {}
hu: {} eltávolítva innen: {}

en: Unknown album
hu: Ismeretlen album

en: Unknown Artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Playlists
hu: Lejátszólisták

en: No Search Started
hu: Nincs keresés indítva

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
hu: Használja a keresősávot az albumok, előadók és számok kereséséhez

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: Try a different search
hu: Próbáljon egy másik keresést

en: {} minute | {} minutes
hu[0]: {} perc
hu[1]: {} perc

en: Disc {}
hu: Lemez {}

en: Pause
hu: Szünet

en: {} Song | {} Songs
hu[0]: {} szám
hu[1]: {} szám

en: Search songs, artists and albums
hu: Számok, előadók és albumok keresése

note: noqa: F841
en: _Open Location
hu: _Hely megnyitása

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
hu: Csillagozás megszüntetése

en: Star
hu: Csillagozás

en: Your XDG Music directory is not set.
hu: Az XDG Zenék könyvtára nincs beállítva.

en: Music Folder
hu: Zenék mappa

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
hu: A {} tartalma itt fog megjelenni.

en: No Music Found
hu: Nem található zene

en: Try a Different Search
hu: Próbáljon egy másik keresést

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
hu: A GNOME Zene nem tudott kapcsolódni a Trackerhez.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
hu: A zenefájlokat nem lehet indexelni a Tracker futtatása nélkül.

en: Your system Tracker version seems outdated.
hu: A rendszer Tracker verziója elavultnak tűnik.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
hu: A Zene a Tracker 3.0.0 vagy újabb verzióját igényli.
