gnome-music master - en to ja translation catalogue (112 entries)

en: Music
ja: ミュージック

en: Play and organize your music collection
ja: 音楽コレクションの再生と整理

en: Music Player
ja: 音楽プレーヤー

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
ja: Music;Player;音楽;楽曲;ミュージック;再生;プレーヤー;

en: Window size
ja: ウィンドウのサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウのサイズ (幅と高さ) です。

en: Window maximized
ja: ウィンドウの最大化

en: Window maximized state.
ja: ウィンドウの最大化状態です。

en: Playback repeat mode
ja: プレイバックリピートモード

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
ja: コレクションをリピートかランダム再生するかどうかの値です。使用可能な値: “none” (リピートとシャッフルを無効にする), “song” (再生中の曲をリピートする), “all” (プレイリストをリピート、シャッフルしない), “shuffle” (プレイリストをシャッフル、 プレイリストの全曲をリピートする)

en: Enable ReplayGain
ja: ReplayGain を有効にする

en: Enables or disables ReplayGain for albums
ja: アルバムの ReplayGain を有効にするかどうか

en: A music player and management application for GNOME.
ja: 音楽の再生と管理をするための GNOME アプリケーションです。

en: Visit GNOME Music website
ja: GNOME ミュージックのウェブサイトにアクセスする

en: Play
ja: 再生

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: Add to _Favorite Songs
ja: お気に入りの曲に追加(_F)

en: _Add to Playlist…
ja: プレイリストに追加(_A)…

en: Last.fm Account
ja: Last.fm アカウント

en: Report Music Listening
ja: 鑑賞した音楽を報告

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Music
ja: “ミュージック”について(_A)

en: Welcome to Music
ja: “ミュージック”へようこそ

en: Menu
ja: メニュー

en: Select
ja: 選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Search
ja: 検索

en: Back
ja: 戻る

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ja: ショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Playback
ja: 再生

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

[ctx: shortcut window]
en: Next song
ja: 次の曲へ

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
ja: 前の曲へ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
ja: リピートを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
ja: シャッフルを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
ja: アルバムに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
ja: アーティストに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
ja: 曲に移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
ja: プレイリストに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 戻る

en: The contents of your Music Folder will appear here
ja: ミュージックフォルダーの内容がここに表示されます

en: Last.fm is a music discovery service that gives you personalised recommendations based on the music you listen to.
ja: Last.fm は、あなたの鑑賞した音楽の傾向からお勧めの音楽を探し出して提示してくれる、音楽ディスカバリーサービスです。

en: Music Reporting Not Setup
ja: 音楽の報告をセットアップしていません

en: Login to your Last.fm account to report your music listening.
ja: 鑑賞した音楽を報告するために Last.fm のアカウントへログインしてください。

en: Login
ja: ログイン

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Rename…
ja: 名前を変更(_R)…

en: Playlist Name
ja: プレイリスト名

en: _Done
ja: 完了(_D)

en: Enter a name for your first playlist
ja: プレイリスト名を入力してください

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: New Playlist…
ja: 新しいプレイリスト…

en: Add
ja: 追加

en: Add to Playlist
ja: プレイリストに追加

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Artists
ja: アーティスト

en: View All
ja: すべて表示

en: Albums
ja: アルバム

en: Songs
ja: 曲

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: 選択なし

en: Click on items to select them
ja: アイテムをクリックして選択

en: _Add to Playlist
ja: プレイリストに追加(_A)

en: _Remove from Playlist
ja: プレイリストから削除(_R)

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
ja: 最も再生した曲

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
ja: 未再生の曲

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
ja: 最近再生した曲

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
ja: 最近追加した曲

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
ja: お気に入りの曲

en: Unable to play the file
ja: ファイルを再生できません

en: _Find in {}
ja: {} で検索(_F)

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
ja:  と

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
ja[0]: ファイルの再生には {} が必要ですが、インストールされていません。

en: Playing music
ja: 再生中

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Repeat Song
ja: 1曲リピート

en: Repeat All
ja: すべてリピート

en: Shuffle/Repeat Off
ja: シャッフル/リピートオフ

en: Playlist {} removed
ja: プレイリスト {} を削除しました

en: Undo
ja: 元に戻す

en: {} removed from {}
ja: {} を {} から削除しました

en: Unknown album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown Artist
ja: 不明なアーティスト

en: Your XDG Music directory is not set.
ja: XDG の Music ディレクトリを設定していません。

en: Music Folder
ja: ミュージックフォルダー

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
ja: {}の内容がここに表示されます。

en: No Music Found
ja: 曲が見つかりませんでした

en: Try a Different Search
ja: 他のキーワードを試してください

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
ja: GNOME ミュージックが Tracker に接続できませんでした。

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
ja: Tracker を実行していないと音楽ファイルはインデックスされません。

en: Your system Tracker version seems outdated.
ja: Tracker のバージョンが古すぎます。

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
ja: Tracker のバージョン 3.0.0 以降が必要です。

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Artists Results
ja: アーティストの検索結果

en: Albums Results
ja: アルバムの検索結果

en: {} minute | {} minutes
ja[0]: {} 分

en: Disc {}
ja: ディスク {}

en: Selected {} song | Selected {} songs
ja[0]: {} 曲選択

en: Your music listening is reported to Last.fm.
ja: 鑑賞した音楽が Last.fm に報告されます。

en: Your music listening is not reported to Last.fm.
ja: 鑑賞した音楽が Last.fm に報告されません。

note: TRANSLATORS: displays the username of the Last.fm account
en: Logged in as {}
ja: {} でログイン

en: Configure
ja: 設定

en: Pause
ja: 一時停止

en: {} Song | {} Songs
ja[0]: {} 曲
