gnome-music master - en to lt translation catalogue (116 entries)

en: Music
lt: Muzika

en: Play and organize your music collection
lt: Groti ir tvarkyti muzikos kolekciją

en: An easy and pleasant way to play your music.
lt: Lengvas ir malonus būdas klausytis muzikos.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
lt: Raskite takelius savo vietinėje kolekcijoje, naudokite automatiškai sukurtus grojaraščius arba kurkite naujus.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
lt: GNOME Muzikos kūrėjai

en: Music Player
lt: Muzikos grotuvas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
lt: Muzika;Grotuvas;

en: Window size
lt: Lango dydis

en: Window size (width and height).
lt: Lango dydis (plotis ir aukštis).

en: Window maximized
lt: Langas išdidintas

en: Window maximized state.
lt: Lango išdidinimo būsena.

en: Playback repeat mode
lt: Grojimo kartojimo veiksena

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
lt: Vertė nurodo, ar kartoti bei atsitiktine tvarka šokinėti per kolekciją. Galimos vertės yra: „none“ (kartojimas ir maišymas yra išjungti), „song“ (kartoti dabartinę dainą), „all“ (kartoti grojaraštį, nemaišyti), „shuffle“ (maišyti grojaraštį, kartoja viską).

en: Enable ReplayGain
lt: Įjungti ReplayGain

en: Enables or disables ReplayGain for albums
lt: Įjungia arba išjungia ReplayGain albumams

en: Inhibit system suspend
lt: Neleisti užmigdyti sistemos

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
lt: Įjungia arba išjungia sistemos užmigdymo draudimą, kol grojama muzika

en: Albums
lt: Albumai

en: Play
lt: Groti

en: _Play
lt: _Groti

en: Add to _Favorite Songs
lt: Pridėti prie _mėgiamų dainų

en: _Add to Playlist…
lt: _Pridėti į grojaraštį…

en: Artists
lt: Atlikėjai

en: Menu
lt: Meniu

en: Search
lt: Paieška

en: Preferences
lt: Nuostatos

en: Keyboard Shortcuts
lt: Klaviatūros trumpiniai

en: Help
lt: Žinynas

en: About Music
lt: Apie muziką

[ctx: shortcut window]
en: General
lt: Bendra

[ctx: shortcut window]
en: Close window
lt: Užverti langą

[ctx: shortcut window]
en: Search
lt: Paieška

[ctx: shortcut window]
en: Help
lt: Žinynas

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
lt: Trumpiniai

[ctx: shortcut window]
en: Playback
lt: Grojimas

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
lt: Groti/Pristabdyti

[ctx: shortcut window]
en: Next song
lt: Kita daina

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
lt: Ankstesnė daina

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
lt: Perjungti kartojimą

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
lt: Perjungti maišymą

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
lt: Naršymas

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
lt: Pereiti į albumus

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
lt: Pereiti į atlikėjus

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
lt: Pereiti į dainas

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
lt: Pereiti į grojaraščius

[ctx: shortcut window]
en: Go back
lt: Grįžti

en: Previous
lt: Ankstesnė

en: Next
lt: Kita

en: _Delete
lt: _Trinti

en: _Rename…
lt: Pe_rvadinti…

en: Playlist Name
lt: Grojaraščio pavadinimas

en: _Done
lt: A_tlikta

en: Add to Playlist
lt: Pridėti į grojaraštį

en: _Cancel
lt: _Atsisakyti

en: _Add
lt: _Pridėti

en: Enter a name for your first playlist
lt: Įveskite savo pirmojo grojaraščio pavadinimą

en: C_reate
lt: Suku_rti

en: New Playlist…
lt: Naujas grojaraštis…

en: Add
lt: Pridėti

en: Player Settings
lt: Grotuvo nuostatos

en: Repeat Mode
lt: Kartojimo veiksena

en: None
lt: Nėra

en: Song
lt: Daina

en: All
lt: Visi

en: Shuffle
lt: Maišyti

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
lt: Balansuoti garsumą tarp dainų jei randami ReplayGain meta duomenys.

en: Power Settings
lt: Energijos nuostatos

en: Inhibit Suspend
lt: Neleisti užmigdyti sistemos

en: Only while playing
lt: Tik grojant

en: View All
lt: Rodyti viską

en: Songs
lt: Dainos

en: _Remove from Playlist
lt: _Pašalinti iš grojaraščio

en: Welcome to Music
lt: Sveiki pradėję naudoti Muziką

en: The GNOME Project
lt: GNOME projektas

en: © The GNOME Music Developers
lt: © GNOME Muzikos kūrėjai

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
lt: Dažniausiai grojama

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
lt: Niekada negrota

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
lt: Neseniai grota

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
lt: Neseniai pridėta

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
lt: Mėgiama daina

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
lt: Nepakankamai pažymėta

en: Unable to play the file
lt: Nepavyksta groti failo

en: _Find in {}
lt: _Rasti {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
lt:  ir

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
lt[0]: Failui pagroti reikalingas {}, bet jis neįdiegtas.
lt[1]: Failui pagroti reikalingi {}, bet jie neįdiegti.
lt[2]: Failui pagroti reikalingi {}, bet jie neįdiegti.

en: Playing music
lt: Grojama muzika

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
lt: Maišyti/nekartoti

en: Repeat Song
lt: Kartoti dainą

en: Repeat All
lt: Kartoti visus

en: Playlist {} removed
lt: Grojaraštis {} pašalintas

en: Undo
lt: Atšaukti

en: {} removed from {}
lt: {} pašalinta iš {}

en: Unknown album
lt: Nežinomas albumas

en: Unknown Artist
lt: Nežinomas atlikėjas

en: Playlists
lt: Grojaraščiai

en: No Search Started
lt: Nepaleista paieška

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
lt: Naudokite paieškos juostą albumų, atlikėjų ar dainų paieškai pradėti

en: No Results Found
lt: Nerasta rezultatų

en: Try a different search
lt: Bandykite kitą paiešką

en: {} minute | {} minutes
lt[0]: {} minutė
lt[1]: {} minutės
lt[2]: {} minučių

en: Disc {}
lt: Diskas {}

en: Pause
lt: Pristabdyti

en: {} Song | {} Songs
lt[0]: {} daina
lt[1]: {} dainos
lt[2]: {} dainų

en: Search songs, artists and albums
lt: Ieškoti dainų, atlikėjų bei albumų

note: noqa: F841
en: _Open Location
lt: _Atverti vietą

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
lt: Nuimti žvaigždutę

en: Star
lt: Pažymėti žvaigždute

en: Your XDG Music directory is not set.
lt: Jūsų XDG muzikos katalogas nenustatytas.

en: Music Folder
lt: Muzikos aplankas

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
lt: Čia matysite savo {} aplanko turinį.

en: No Music Found
lt: Nerasta muzikos

en: Try a Different Search
lt: Bandykite kitą paiešką

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
lt: GNOME Muzikai nepavyko prisijungti prie Tracker sistemos.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
lt: Jūsų muzikos failų negalima indeksuoti be veikiančios Tracker sistemos.

en: Your system Tracker version seems outdated.
lt: Jūsų sistemos Tracker versija atrodo pasenusi.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
lt: Muzikai reikia Tracker versijos 3.0.0 arba naujesnės.
