gnome-music master - en to ro translation catalogue (119 entries)

en: Music
ro: Muzică

en: Play and organize your music collection
ro: Redă și organizează colecția dumneavoastră de muzică

en: An easy and pleasant way to play your music.
ro: Un mod ușor și plăcut de a reda muzica.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
ro: Găsiți piese în colecția locală, utilizați liste de redare generate automat sau creeați una manual.

en: The GNOME Music developers
ro: Dezvoltatorii Muzică GNOME

en: Music Player
ro: Player pentru muzică

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
ro: Music;Player;Muzică;Redare;

en: Window size
ro: Dimensiune fereastră

en: Window size (width and height).
ro: Dimensiune fereastră (lățime și înălțime).

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Window maximized state.
ro: Starea ferestrei maximizată.

en: Playback repeat mode
ro: Mod de repetare a redării

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
ro: Valoarea identifică dacă redarea se face repetitiv sau aleatoriu din colecție. Valorile permise sunt: „nimic” (repetiția și redarea aleatorie sunt dezactivate), „melodie” (se repetă doar melodia actuală), „tot” (se repetă toată lista de redare, fără amestecare), „amestecare” (amestecă lista de redare, implică repetarea întregii liste).

en: Enable ReplayGain
ro: Activează ReplayGain

en: Enables or disables ReplayGain for albums
ro: Activează sau dezactivează ReplayGain pentru albume

en: Inhibit system suspend
ro: Inhibă suspendarea sistemului

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
ro: Activează sau dezactivează inhibarea suspendării sistemului în timpul redării de muzică

en: Report music history to Last.fm
ro: Raportează istoricul muzicii la Last.fm

en: Enables or disables sending scrobbles and the “currently playing” info to Last.fm.
ro: Activează sau dezactivează trimiterea de scrobbles și de informații de la „se redă acum” către Last.fm.

en: Play
ro: Redă

en: _Play
ro: _Redare

en: Add to _Favorite Songs
ro: Adaugă la Melodii _favorite

en: _Add to Playlist…
ro: _Adaugă în lista de redare…

en: Last.fm Account
ro: Cont Last.fm

en: Report Music Listening
ro: Raportează ascultarea de muzică

en: _Keyboard Shortcuts
ro: S_curtături de tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Music
ro: _Despre Muzică

en: Welcome to Music
ro: Bine ați venit la Muzică

en: Menu
ro: Meniu

en: Select
ro: Selectează

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Search
ro: Caută

en: Back
ro: Înapoi

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ro: Închide fereastra

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: shortcut window]
en: Playback
ro: Redare

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
ro: Redare/Pauză

[ctx: shortcut window]
en: Next song
ro: Melodia următoare

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
ro: Melodia precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
ro: Comută repetarea

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
ro: Comută amestecarea

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
ro: Navighează la albume

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
ro: Navighează la artiști

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
ro: Navighează la melodii

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
ro: Navighează la listele de redare

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Înapoi

en: Last.fm is a music discovery service that gives you personalised recommendations based on the music you listen to.
ro: Last.fm este un serviciu de descoperire de muzică ce vă oferă recomandări personalizate pe baza muzicii pe care o ascultați.

en: Music Reporting Not Setup
ro: Raportarea de muzică nu este stabilită

en: Login to your Last.fm account to report your music listening.
ro: Autentificați-vă la contul Last.fm pentru a raporta ascultarea de muzică.

en: Login
ro: Autentificare

en: Previous
ro: Precedenta

en: Next
ro: Următoarea

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: _Rename…
ro: _Redenumește…

en: Playlist Name
ro: Numele listei de redare

en: _Done
ro: _Gata

en: Enter a name for your first playlist
ro: Introduceți un nume pentru prima listă de redare

en: C_reate
ro: C_reează

en: New Playlist…
ro: Listă de redare nouă…

en: Add
ro: Adaugă

en: Add to Playlist
ro: Adaugă în lista de redare

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Artists
ro: Artiști

en: View All
ro: Vizualizează toate

en: Albums
ro: Albume

en: Songs
ro: Melodii

en: Select All
ro: Selectează toate

en: Select None
ro: Deselectează toate

en: Click on items to select them
ro: Clic pe obiecte pentru a le selecta

en: _Add to Playlist
ro: _Adaugă în lista de redare

en: _Remove from Playlist
ro: _Elimină din lista de redare

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Copyright The GNOME Music Developers
ro: Drepturi de autor dezvoltatorii Music GNOME

en: Translated by
ro: Tradus de

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
ro: Cele mai redate

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
ro: Niciodată redate

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
ro: Redate recent

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
ro: Adăugate recent

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
ro: Melodii favorite

en: Unable to play the file
ro: Nu s-a putut reda fișierul

en: _Find in {}
ro: _Caută în {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
ro:  și

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
ro[0]: {} este necesar pentru a reda fișierul, dar nu este instalat.
ro[1]: {} sunt necesare pentru a reda fișierul, dar nu sunt instalate.
ro[2]: {} sunt necesare pentru a reda fișierul, dar nu sunt instalate.

en: Playing music
ro: Se redă muzica

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
ro: Amestecare/Repetare oprită

en: Repeat Song
ro: Repetă piesa

en: Repeat All
ro: Repetă toate

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Playlist {} removed
ro: Listă de redare {} eliminată

en: Undo
ro: Anulează

en: {} removed from {}
ro: {} eliminat de la {}

en: Unknown album
ro: Album necunoscut

en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: Your XDG Music directory is not set.
ro: Directorul de muzică XDG nu este stabilit.

en: Music Folder
ro: Dosar de muzică

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
ro: Conținuturile a {} vor apărea aici.

en: No Music Found
ro: Nu s-a găsit muzică

en: Try a Different Search
ro: Încercați o altă căutare

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
ro: Muzică GNOME nu s-a putut conecta la Tracker.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
ro: Fișierele de muzică nu pot fi indexate fără ca Tracker să ruleze.

en: Your system Tracker version seems outdated.
ro: Versiunea de Tracker din sistem pare învechită.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
ro: Muzică are nevoie de Tracker versiunea 3.0.0 sau mai nouă.

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Artists Results
ro: Rezultate artiști

en: Albums Results
ro: Rezultate albume

en: {} minute | {} minutes
ro[0]: {} minut
ro[1]: {} minute
ro[2]: {} de minute

en: Selected {} song | Selected {} songs
ro[0]: A fost selectat {} cântec
ro[1]: A fost selectat {} cântece
ro[2]: A fost selectat {} de cântece

en: Your music listening is reported to Last.fm.
ro: Ascultarea de muzică este raportată la Last.fm.

en: Your music listening is not reported to Last.fm.
ro: Ascultarea de muzică nu este raportată la Last.fm.

note: TRANSLATORS: displays the username of the Last.fm account
en: Logged in as {}
ro: Autentificat ca {}

en: Configure
ro: Configurează

en: Pause
ro: Pauză

en: {} Song | {} Songs
ro[0]: {} melodie
ro[1]: {} melodii
ro[2]: {} de melodii

en: Search songs, artists, albums and playlists
ro: Caută melodii, artiști, albume și liste de redare
